Çölün tam ortasında ekolojik bir cennet: Oasis Eco Resort

Son zamanlarda doğaya saygı duyularak inşa edilen yapıların sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Bu konuyla ilgili son gelişme de Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldi. Baharash Mimarlık, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alacak olan Oasis Eco Resort adlı dünyanın en ekolojik otelinin tasarımını görücüye çıkardı. Tesis, ülkenin güney bölgesi olan Liwa’da yer alacak olup, gelecek birkaç yıl içince şirketlerin yatırım yapmayı planladığı tesislerden biri olarak görülüyor.

İlgili yazı: Doğanın kalbinde sürdürülebilir enerjiyle çalışan yaşam alanı: Ağaç evler

Oasis Eco Resort Otel
Baharash Mimarlık tarafından tasarlanan Oasis Eco Resort, 2020 yılında kapılarını açacak.

Yeşil bir ekonomi yaratmaya çalışan bir grup girişimci tarafından planlanan ve tam olarak çölün ortasında yer alacak olan bu vaha, 2020’de kapılarını açacak.

Oasis Eco Resort ile ilgili bilgiler

Yıldız şeklindeki panel şeridi, 14.586 metre kare güneş panellerine sahip olup tesisteki tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede. Otelde organik malzemelerin kullanıldığı terapötik spa tesisi de bulunuyor. Terapötik spa tesisi, müşterilerine geniş yelpazede wellness ve güzellik terapi seçenekleri sunuyor. Oteldeki tüm alanlar akıllı pencerelerle donatılmış durumda. Bu sayede odanızdaki pencereler dilediğiniz anda kolaylıkla blurlanıyor ve gizliliğiniz korunmuş oluyor.

Londra merkezli projenin tasarımcısı ve kurucusu Baharash Bagherian, tasarımın köklerine BAE’nin ilham vereceğini söylüyor: ‘Projenin ilk evrelerinde çok derinlerde bir su kaynağı keşfettik. Bu da bize vahanın etrafında Bedevilerin sıklıkla kullandığı ticaret yolunda bir tarih yazma fırsatı tanıdı’. Bagherian, suya derin bir kuyu vasıtasıyla ulaşabileceklerini fark ettikten sonra elindeki aletlerle suyu yukarıya taşıdı. Tesiste atık su arıtımı ve atık suları geri dönüşümde kullanma, tesis içi atık yönetimi ve 0 emisyon sahası gibi çevreye katkı sağlayacak önlemler de alınıyor. Ayrıca restoran ve barda kullanılan malzemelerin hepsi organik.

Tesiste ayrıca yaban hayat biyologları ve koruma personelleri de görev yapacak. Tesisin merkezinde sıcak çöl iklimine karşı, soğutma amaçlı kuvvetli bir havalandırma yapılması da planlanıyor. Tesisin çevresinde, farklı tasarımlarıyla 84 tane süit de dahil olmak üzere çok sayıda dinlenme ve spor tesisi de bulunuyor. Oasis Eco Resort ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki videodan edinebilirsiniz:

Oasis Eco Resort

Kaynak:

Freeyork.com

Designboom.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!