Doğanın kalbinde sürdürülebilir enerjiyle çalışan yaşam alanı: Ağaç evler

Endüstriyel tasarımcı Benoit Fray tarafından tasarlanan sürdürülebilir ağaç evler, yalnızca odun kullanılarak yapılıyor. Aynı zamanda ‘Dans mon Arbre’ olarak da bilinen bu ağaç evler, genişleyebiliyor ve yaşayanların isteğine göre gelişebiliyor. Bu ayarlamaları aynı anda yapma şansınız da bulunuyor. Bu evlerin en önemli avantajı da tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışıyor olması. Bu sistemin geleceğin teknolojisi olduğunu görmek için aslında işin uzmanı olmanız da gerekmiyor. Enerji verimliliği ihtiyacı arttıkça ve yaşanacak alan azaldıkça, böyle başarılı ve çevreye duyarlı fikirlere ihtiyacımız artacak gibi görünüyor.

Bu evlerin birçoğu 32 metrekare olup, 32 metrekare genişliğinde terasları da bulunuyor. Aynı zamanda ihtiyaçlarınıza bağlı olarak evin içini değiştirme şansınız da bulunuyor. Ağaç evler, ana elementleri sayesinde size konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Ağaç evlerin içerisinde 2 veya 3 oda, mutfak, duş ve tuvalet bulunuyor.

Yerden yüksekliği 5 metre olan ağaç evler, diğer ağaçların büyümesine ve yapısına engel olmuyor. Ana bileşeni odun olan evde odunlar, ormanlardan dikkatlice alınıyor. İşte o eşsiz ve doğaya saygıyla üretilmiş ağaç evler:

Kaynak:

home-and-gardening.info