Avrupa Vatandaşlığı Üzerine | Nasıl Avrupa Vatandaşı Olunur?

TC vatandaşlarına daha iyi bir yaşam fırsatı sunan Avrupa bir cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. 26 ülkeden oluşan Avrupa Birliği, zengin bir sosyal yapı, geniş özgürlük alanları bunların getirdiği ekonomik fırsatlar düşünüldüğünde bir B planı olarak Avrupa vatandaşlığı son derece caziptir. AB vatandaşlığının sunduğu fırsatlardan faydalanabilmek için TC vatandaşlarının en yaygın olarak tercih ettiği yöntem Portekiz Golden Visa uygulamasıdır. Portekiz Altın Vize programı olarak da geçen bu programdan faydalanabilmek için bir yatırımda bulunmak gerekmektedir. Bu yatırım ya gayrimenkul edinimi ya da yatırım fonu alımı yoluyla olabilir. Avrupa vatandaşı olabilmek için minimum gayrimenkul yatırım tutarı 280.000 Euro’dur.

Avrupa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?  Avantajları Nelerdir?

Portekiz Golden Visa programı ailece özgürce dolaşım rahatlığına sahip olmak isteyen Türk yatırımcılar için bulunmaz bir fırsattır. Yatırım yoluyla vatandaşlık programı olan Portekiz Altın Vize size ve ailenize son derece geniş fırsatlar sunmaktadır. İleride Portekiz vatandaşlığına başvurarak Avrupa pasaportu sahibi olduğunuzda ailenize sunacağı fırsatlar daha da artmaktadır. Oturma izni en kolay alınan ülkeler araştırıldığında şartları en uygun olanı Portekiz’dir. Portekiz’de oturum izni gayrimenkul satın alarak veya yatırım fonu alımıyla gerçekleşir. Portekiz vatandaşlığının size ve ailenize sunduğu avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • İndirimli €280.000 ve €350.000 gayrimenkul ve net 500.000 Euro ile yatırım fonu seçeneklerinin olması.
 • Yapılan gayrimenkul veya yatırım fonu çerçevesinde sizinle birlikte, eşiniz ve size bağımlı olan çocuklarınız Portekiz oturum izni için başvurabilirler. 18 yaşından büyük çocuklarınız evlenmemeleri ve öğrenci kalmaları şartıyla sizinle birlikte aynı yatırım kapsamında başvuruya dâhil olabilirler.
 • Başvuru sahibinin ve eşinin anne babaları aynı yatırım tutarı içinde Portekiz oturma izni için başvuru yapılabilir.
 • Portekiz’de yaşama zorunluluğu yoktur. Yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunmanız oturum izninizin devamı için yeterlidir. 5 yıl sonra Portekiz vatandaşlık başvurusu yapabilmeniz mümkündür.
 • Sizin ve aile fertlerinizin Portekiz’de yaşama, çalışma, şirket kurma, eğitim ve sağlık gibi Portekiz devletinin tüm sosyal haklarından bir Portekiz vatandaşı gibi yararlanma hakkı sunar.
 • 26 Schengen üyesi ülkeye vizesiz seyahat edebilir. Bu ülkelerde her altı ayda 3 ay yani yılda toplam 6 aya kadar kalabilirsiniz.
 • Satın aldığınız gayrimenkulü kiralayabilir, Portekiz vatandaşlığını aldıktan sonra ise satıp paranızı dilediğiniz yere gönderebilirsiniz.
 • Çifte vergilendirmeden muaf olursunuz.

AB Vatandaşı Olmak Kolay mı? Başvuru Şartları Nelerdir?

En kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında en popüler olanı Portekiz’dir. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz’den vatandaşlık almak kolay olup,  iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi gayrimenkul alım seçeneğidir. Gayrimenkul alımında ise dört çeşit yatırım modeli vardır.

 1. 280.000 Euro ( Nüfus yoğunluğu düşük yerlerde, kentsel dönüşüm projesinden)
 2. 350.000 Euro ( Büyük şehirlerde, kentsel dönüşüm projesinden)
 3. 400.000 Euro ( Nüfus yoğunluğu düşük yerlerde, inşaatı tamamlanmış projeler)
 4. 500.000 Euro ( Büyük şehirlerde, inşaatı tamamlanmış projeler)

Önemli not: 1 Ocak 2022’den itibaren Lizbon, Porto ve sahil şeridinden alınacak gayrimenkullerin Golden Visa’ya uyumlu olabilmesi için turistik veya ticari lisansa sahip olması gerekmektedir.

İkinci yol ise yatırım fonu alımıdır. Portekiz yatırım fonlarında net alım tutarı 500.000 Euro’dur.

Yatırım Yolu İle AB Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlık veren ülkeler araştırıldığında TC vatandaşlarına şartları en uygun olan ülke Portekiz’dir. Portekiz Golden Visa yani altın vize programı TC yatırımcılara ve ailelerine minimum €280,000 değerinde gayrimenkul satın almaları şartıyla oturum izni ve Portekiz vatandaşlığı elde etme imkânı veriyor. Golden Visa ile yılın sadece 7 gününü Portekiz’de geçirerek beş yıl sonra ailece Portekiz pasaportuna başvurabilirsiniz.

Golden Visa programı başvurusunda bulunabilmek için diğer bir seçenek de yatırım fonu alımıyla olanıdır. Yatırım fonunda tutar net €500,000 olarak belirlenmiştir.

Portekiz Golden Visa’ya kimler başvurabilir?

Minimum 280.000 Euro yatırım yapma imkânı olan her TC vatandaşı gayrimenkul satın alarak Portekiz Golden Visa’ya başvurabilir Alınacak oturma izni ile Portekiz’de dilediğiniz kadar yaşayabilir, bir Portekizli gibi çalışabilir, iş kurabilir, eğitim ve sağlık gibi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Portekiz Golden Vize ile aldığınız oturum izni ile dilediğiniz zaman 26 Schengen ülkesine vizesiz seyahat etme hakkınız olur.

Özetle Avrupa vatandaşlığı almak için önce Golden Visa yatırım yoluyla oturma izni programına başvurulur. Portekiz’de minimum 280.000 Euro değerinde yatırım yapan her TC vatandaşı AB vatandaşlığı başvurusu yapabilir. Avrupa Birliği vatandaşı olmanın tüm avantajları başvuru sahibi ve ailesini kapsar. Siz de Portekiz vatandaşlığı yoluyla AB vatandaşlığı almak istiyorsanız hedeflerinize yönelik en doğru ve verimli yatırım seçenekleri için EUPorto uzmanlarına danışın. EUPorto Portekiz vatandaşlığı alanında uzmandır. Hem gayrimenkul hem de fon yatırım seçeneklerinde en güvenli ve zengin portföye sahiptir. Yatırımcılarına tek bir proje veya tek bir yatırım fonu pazarlamaz. Her seçeneğe eşit mesafede durur, Portekiz piyasa gerçekliğinde analizleri sunar ve doğru yatırımın yapılmasında destek verir. Sosyal medyada euportocom üzerinden EUPorto AB vatandaşlık uzmanlarına ulaşabilirsiniz. www.euporto.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!