Negatif duygular bize ne demek istiyor – Bölüm 1

Daha önceki yazılarımda negatif duyguları kontrol edebilmek için 6 adımda duygusal ustalıktan ve aksiyona geç sinyalinden bahsetmiştim. Bu sinyalin anlamı; hiçbir şey tesadüf olmadığı gibi bu duygular da tesadüf değildir ve içinde sizin için birer mesaj taşır. Bu mesajları fark etmek, onlardan ders çıkarmak ve daha iyi olma yolunda bu duyguları kullanmak asıl yapmamız gereken iş.

Sizler için 5 farklı aksiyona geç sinyalini ve bize ilettiği mesajları derledim:

1. Rahatsızlık

Bu aynı zamanda sıkılmak, sabırsız olmak, az miktarda da utanmayı kapsar.

Mesajı: Rahat hissetmemek iyi bir şeydir çünkü bilinçaltı size daha da fazla potansiyeliniz olduğu işareti verir. Bu sinyalin mesajı şu; ya algınızı değiştirin ya da aksiyonlarınızı.

Çözüm:

 • Duygusal ustalık üçgenini kullanın (Önceki yazılarımdan bulabilirsiniz).
 • Ne istediğiniz konusunda net olun.
 • Aksiyonlarınızı yeni baştan gözden geçirin. Farklı bir aksiyonda bulunun ve durum ya da duygularınızı hızlı bir şekilde dönüştürebiliyor musunuz, inceleyin.
Negatif duygular bize ne demek istiyor - Bölüm 1
Rahat hissetmemek iyi bir şeydir çünkü bilinçaltı size daha da fazla potansiyeliniz olduğu işareti verir.

2. Korku

Bu aynı zamanda yoğun bir kaygı, endişe ve terör duygusunu da kapsar.

Mesaj: Yakında yaşanacak bir gelişmeye hazırlıklı olun. Bu iyi bir şeydir, size hazırlanmanız için yüksek enerji verir.

Çözüm:

 • Ne konuda korku hissettiğinizi gözden geçirin, değerlendirme yapın ve zihinsel olarak kendinizi hazırlayın. Başa çıkmanız gereken durumları, almanız gereken aksiyonları düşünün.
 • Korkunun en iyi panzehiri, inanmaktır. Bilin ki yapabileceğiniz her şeyi yaptınız, hazırlandınız ve şimdi kendinize inanma zamanı.

3. Acı

Kaybetme korkusu ya da karşılık bulamamış bir beklentiyi de içerir.

Mesajı: Karşılanmamış bir beklentiniz var ya da güven kırıklığı hissedersiniz. Bu da iyi bir şey çünkü bu büyük bir kalbiniz olduğunu ve yaşamınıza önem verdiğinizi gösteriyor.

Çözüm:

 • Aslında kaybettiğiniz hiçbir şey olmadığını fark edin. Belki de kaybetmeniz gereken şey, karşınızdaki kişinin sizi yaralamaya ya da acı vermeye çalıştığı inancıdır.
 • Durumu yeniden değerlendirin. Gerçekten bir kayıp var mı? Yoksa durumu yargılıyor musunuz?
 • Nazik bir şekilde duygularınızı karşı taraf iletin. Örneğin; “Geçen gün şöyle bir şey oldu ve ben senin yeterince önem vermediğini düşündüm. Gerçekte ne düşündüğünü bana açıklar mısın” gibi sorular yöneltebilirsiniz.
Negatif duygular bize ne demek istiyor - Bölüm 1
Hayal kırıklıklarına farklı yaklaşan bir rol model edinin.

4. Öfke

Aynı zamanda alınganlık, sinirlenme, irite olmayı da içerir.

Mesajı: Yaşamında sahip olduğunuz bir kural veya prensip, siz veya bir başkası tarafından çiğnenmiş gibi hissedersiniz. Bu da iyi bir şey çünkü size tutku ve yaşamınızı bir üst seviyeye çıkarma hevesi verir.

Çözüm:

 • Durumu tamamıyla yanlış değerlendirmiş olabilme ihtimalini düşünün. Belki karşınızdaki kişi kuralları çiğnemiyordur, sadece sizin için bu kadar önemli olduğunu fark etmemiştir.
 • Karşınızdaki kişi sizin standartlarınızı ezmiş, kuralları çiğnemiş bile olsa bunların her zaman “mutlak doğru” olmadıklarını kabul edin.
 • Daha güçlü sorular sorun. “Uzun vadede bu insanın bana önem verdiği doğru mu?”, “Bundan ne öğrenebilirim?”, “Karşımdaki kişiyle bu durumda proaktif olarak nasıl iletişim kurabilirim?” gibi sorular örnek oluşturabilir.

5. Hayal kırıklığı

Bu heyecan veren bir sinyaldir. Beyniniz, mevcut durumdan daha iyisini yapabileceğinize inanıyor demektir. Sonuca ulaşmanız çok yakın olabilir ancak yaptığınız şey henüz sonuç vermemiştir, belki de bir değişikliğe ihtiyacınız olabilir.

Mesajı: Bu sinyal, size yaklaşımlarınızda daha esnek olmanız gerektiği mesajı veriyor.

Çözüm:

 • Hayal kırıklığını arkadaşınız gibi düşünün. Bu durumdan nasıl bir sonuç çıkarabileceğinize dair beyin fırtınası yapın. Bu duruma nasıl daha esnek yaklaşabileceğinizi düşünün.
 • Hayal kırıklıklarına farklı yaklaşan bir rol model edinin, ulaşmak istediğiniz sonuca varmış birini örnek alın.
 • Bu duruma hayranlıkla bakın çünkü sadece şimdi değil ileride de öğrenim ve gelişim gösterebileceğiniz bir fırsat olabilir.

Yeliz deniyorum, deniyorum ama olmuyor. İki gün yapıyorum, üçüncü gün yine eski negatif duyguyu yaşıyor ve reaktif oluyorum” diyorsanız, kendinize bir yol arkadaşı, koç edinin. İsterseniz bana yazın. Mutluluk yolunda içinizdeki güce bağlanıp, beraberce en yüksek potansiyelinize doğru yürüyelim.

[email protected] / [email protected]

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam