Neden eski fotoğraflarda insanlar daha yaşlı görünüyor?

Hiç anne babanızın eski fotoğraflarına bakarken sizin şu anki yaşınızda olmalarına rağmen daha yaşlı göründüklerini fark ettiniz mi? Ya da okulunuzdaki geçmiş yıllıklara göz gezdirirken aynı sınıfta okurken eski öğrencilerin sanki sizden çok daha büyükmüş gibi fotoğraflarda çıktıklarını; ünlü sanatçıların, dünya liderlerinin eski fotoğraflarında şu anki hallerinden daha yaşlı göründüklerini? Siyah beyaz eski filmlerdeki aktörlerin aslında genç yaşta oyunculuk yaptıklarını ama izlerken sanki daha büyük bir yaştaymış gibi görünmelerinin nedenini merak ettiniz mi? Tüm bunlar bir tesadüf mü yoksa eski fotoğraflarda insanların daha yaşlı görünmelerinin farklı sebepleri olabilir mi? Şu an sahip olduğumuz imkanların geçmişte bu kadar yaygın bulunamaması, sağlık sektörünün, modern tıbbın şimdiki kadar gelişmiş olmaması, genç bir görünümü destekleyen cilt bakımını konusundaki eksiklikler, permalı saçlar, koyu makyaj modası, vatkalı ceketler derken birçok sebep genç yaşta olmalarına rağmen insanların o dönemde fotoğraflarda daha yaşlı görünmelerine neden olmuş olabilir. Gelin, tüm bu olası sebeplere daha yakından bakalım:

Sağlık şartları

Günümüzde birçok sağlık hizmetine hızlı bir şekilde erişebilmek mümkün. Sağlık ocakları, hastaneler, güzellik merkezleri, eczaneler, SPA merkezleri, psikolojik destek veren kurumlar… Hem bedensel hem zihinsel iyi oluş için erişebileceğimiz imkanlar geçmiş dönemlere göre çok daha fazla. Annemiz babamız genç yaşlarındayken sizce kaç kez masaj yaptırmışlardır ya da kolajen takviyesi kullanmışlardır? Muhtemelen hiç… Çünkü öyle şeyler yaygın değildi, hatta belki de yoktu.

Bugün ise birçoğumuz sağlığın önemini özellikle pandemi sürecinden sonra çok daha iyi biliyor ve takviyeler kullanıyor, bütüncül iyileşmeye odaklanıyoruz. Üstelik hastalandığımızda detaylı bir taramadan geçebiliyor, çeşitli ilaçlarla sağlığımızı toparlayabiliyoruz. Geçmişte wellness merkezleri ya da tam teşekküllü hastanelerin yerinde kırık çıkıkçılar olduğunu ya da koca karı ilacı olarak tabir edilen ev yapımı kürlerin kullanıldığını düşünecek olursak o dönemde insanların bugünkü kadar sağlıklı olmadıklarını söyleyebilmek mümkün. Elbette doğadan gelen şifadan bugün de faydalandığımız; ev yapımı birçok bakım maskesi, bitki çayı ve benzeri birçok şey yaptığımız doğru ancak neyin neye iyi geldiği, nasıl kullanılması gerektiği şimdiki kadar iyi bilinmediğinden yani modern tıp bu kadar gelişmediğinden bütüncül sağlığı desteklemek konusunda da yetersiz kalıyordu. E haliyle bu durum fotoğraflara da yansıyor olabilir.

Öte yandan, dişlerin güzel bir gülüş ve mükemmel bir fotoğraf karesi için ne kadar önemli olduğu malum. Ancak geçmişte diş bakımı konusunda bugünkü kadar yaygın ürünlerin ve hizmetlerin olmadığını da göz önünde bulundurursak eski fotoğraflardaki buruk gülüşlerin genç görünümü engellediğini söyleyebiliriz.

Yaşam tarzı

Anne babalarınızın “Senin yaşındayken bizim 2 çocuğumuz vardı!” gibi hafif serzenişli söylemlerine tanık olduysanız aslında geçmişteki yaşam tarzı hakkında çeşitli fikirleriniz var demektir. İnsanların eski dönemlerde daha genç yaşta evlenmeleri ve erken çocuk sahibi olmaları da beraberinde birçok sorumluluk ve zorluğu getirdiği için gözlerdeki o yorgunluklar gençliği gölgelemiş olabilir. Özellikle kadın vücudunun doğumdan sonra birçok değişime uğraması, bizim yaşımızdayken annelerimizin fotoğraflarda daha yaşlı görünmesini sağlamış olduğunu da söylemek mümkün.

Giyim tarzı ve saçlar

Vintage giyim her ne kadar günümüz modasını şekillendiriyor olsa da o vatkalı ceketlerin, yün süveterlerin, ekoseli eteklerin kendinden bir nostalji havası olduğu kesin. Eski fotoğraflarda herkesin çok şık olduğu aşikar ancak dönemin giyim tarzı biraz daha yaşlı görünmelerine de neden olmuş olabilir… Ayrıca, o kabarık saçları ve perma modasını da unutmamak gerek. Muhtemelen çoğumuzun annesinin permalı bir fotoğrafı ya da babasının uzun saçlı bir portesi vardır 😊. Kabartılmış, spreylenmiş gür saçların insana biraz olgunluk kattığı kesin. Sizce de öyle değil mi?

Cilt bakımı ve kozmetik

Günümüzde güneş koruyucu kremlerin önemi cilt bakımında her zaman konuşulan konulardan biri. Yalnızca yaz aylarında değil her mevsim kullanılması gereken güneş koruyucular, artık birçok insanın benimsediği alışkanlıklar arasında. Cildi güneşin zararları etkilerinden korumasının yanı sıra yaşlanma etkilerini, kırışıklık ve leke oluşma riskini azaltan güneş kremleri eski zamanlarda bu kadar popüler ve kolay ulaşılabilir değildi. Ayrıca, cilt bakım ürünlerinin kullanımı da pek yaygın sayılmazdı. Şimdiki gibi serumlar, kremler ya da peeling etkili temizleyiciler haliyle çok fazla kullanılmıyordu. Bu nedenle insanların ciltleri günümüze göre daha bakımsızdı. Haliyle parlak, bakımlı, genç bir cilt görünümü pek mümkün değildi.

Öte yandan makyaj trendleri modern makyaj tüyolarından çok çok farklıydı. Aydınlatıcılar, kontür kalemleri, doğru göz makyajı, hafif tonların ön planda olması, ‘yok gibi’ doğal makyaj modası geçmişte yoktu. Aksine koyu renk farklar, renkli göz kalemleri, daha olgun gösteren koyu rujlar ön plandaydı. Yani, annenizin sizinle aynı yaşta olan halinde daha yaşlı görünmesinin nedeni gözünde yeşil far ya da dudağındaki bordo ruj olabilir, isterseniz fotoğraflara bir daha bakın 😊.

Bonus: Teknoloji

Gelişen teknolojinin fotoğraflara, videolara olan etkisi malum… Kaliteli, yüksek çözünürlüğe sahip mercekler bugün her kareyi daha canlı hale getirebiliyor. Haliyle çok daha gerçekçi ve dinamik pozlar yakalayabiliyoruz. Belki de geçmişteki siyah beyaz çekimlerin ya da fotoğrafçılardaki şipşak makinelerin etkisi de eski fotoğraflara biraz nostalji ekliyor olabilir…

Dilerseniz bu konuyu eski fotoğraflardan görsel bir şölen eşliğinde ele alan aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz:

Did People Used To Look Older?

Son olarak sağlıklı yaşlanma konusunda ilham almak için aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!