Yaşlanma karşıtı besinler hangileri? Bu besinleri mutlaka diyetinize ekleyin

Güzel ve parlak bir cilt, ne yediğimizle yakından ilişkili. Ve yaşlanma karşıtı besinler, bundan daha fazlasına yardımcı olabilir! Diyetimizi antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su ve temel besinlerle doldurduğumuzda vücudumuz karşılığını, en büyük organı olan cildimiz aracılığıyla gösterir. Sonuçta cildimiz, genellikle vücudumuzun içsel sorunları gösteren ilk kısmı. Bununla birlikte elbette tükettiğimiz besinlere bakmadan önce losyonlar, kremler, maskeler gibi cilt bakım ürünlerinin de yapabileceği çok şey var. Yani konu cilt sağlığı olduğunda, iyi bir cilt bakım rutini benimsemek de en az sağlıklı beslenmek kadar önemli.

Araştırmacılar ince çizgiler ve kırışıklıklarla savaşmanın en sağlıklı ve güvenli yolunun bolca meyve- sebze tüketmek olduğu konusunda hemfikir. Cildinizle ışık saçmaya hazır mısınız? Eğer siz de “Genç görünmek için ne yemeli“, “Cildin genç kalması için ne yemeli” merak ediyorsanız okumaya devam edin. İşte vücudunuzu içten gelen bir ışıltı için besleyen en iyi yaşlanma karşıtı besinler.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Yaşlanma karşıtı besinler: Su teresi

Su teresinin sağlığa faydalarını duyunca gerçekten şaşıracaksınız. Bu besleyici ve yoğun nemlendirici yeşil yapraklı sebze, şu harika besinler bakımından son derece zengin:

 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Manganez
 • Fosfor
 • A, C, K, B-1 ve B-2 vitaminleri

Su teresi, zengin içeriği sebebiyle adeta bir iç cilt antiseptiği görevi görür ve minerallerin dolaşımını, dağıtımını artırır. Vücudun tüm hücrelerine, cildin daha fazla oksijenlenmesine neden olur. A ve C vitaminleri ile antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Daha sağlıklı ve parlak bir cilt için salatanıza bu lezzetli yeşil sebzeden bir avuç ekleyebilirsiniz! Su teresi aynı zamanda bağışıklığı artırmaya ve sindirimi düzenlemeye de yardımcı olabilir.

Yaşlanma karşıtı besinler: Kırmızı dolmalık biber

Kırışıklık önleyici besinler arasında dikkat çeken diğer sebze ise kırmızı biber. Kırmızı dolmalık biber, kolajen üretimi için çok önemli olan yüksek C vitamini içeriğine ek olarak, karotenoidler adı verilen güçlü antioksidanlar içerir. Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede gördüğünüz parlak kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu bitki pigmentleridir. Onlar çeşitli anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cildin güneş hasarı, kirlilik ve çevresel toksinlerden korunmasına yardımcı olabilirler.

Cildin genç kalması için ne yemeli diyorsanız kırmızı biberi salatalarınıza dilimleyebilir, atıştırmalık olarak humusa batırabilir veya tavada kızartabilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı besinler: Papaya

Bu lezzetli süper yiyecek çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından son derece zengin. Bu sayede cilt elastikiyetini artırarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirir. Papayada bulunan zengin besinler ise şunlar:

 • A, C, K ve E vitaminleri
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • B vitaminleri

Papayada bulunan çeşitli antioksidanlar, serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Papaya ayrıca, doğanın en iyi anti-inflamatuar ajanlarından biri olarak çalışarak yaşlanma karşıtı faydalar sağlayan “papain” adı verilen bir enzim içerir. Bu nedenle birçok peeling ürününde papayaya rastlayabilirsiniz.

Papaya tüketmek ve papain içeren ürünler kullanmak, ölü deri hücrelerinin uzaklaşmasına yardımcı olabilir ve size daha parlak, canlı bir cilt verebilir. Papayayı denemek için büyük bir tabak papaya üzerine taze limon suyu gezdirerek kahvaltı olarak tüketebilir ya da evde bir papaya maskesi yapabilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı besinler: Yaban mersini

Çabuk yaşlanmamak için ne yapmalı? Elbette sağlıklı beslenmeli. Yaban mersini, A ve C vitaminlerinin yanı sıra antosiyanin adı verilen yaşlanmaya meydan okuyan bir antioksidan içerir. Yaban mersinine o güzel rengi veren budur.

Bu güçlü antioksidanlar, inflamatuar yanıtı düzenleyerek cildin güneş, stres ve kirlilikten kaynaklanan hasarlara karşı korunmasına yardımcı olabilir ve kolajen kaybını önleyebilir.

Yaşlanma karşıtı beslenme amacıyla yabancı mersini tüketmek için onu smoothielerinize katabilir veya taze meyve şeklinde tüketebilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı besinler: Brokoli

Kırışıklık önleyici besinler listemizin bir diğer önerisi ise brokoli. Brokoli, aşağıdakilerle dolu bir anti-inflamatuar, yaşlanma karşıtı güç merkezidir:

 • C ve K vitaminleri
 • Çeşitli antioksidanlar
 • Lif
 • Folat
 • Lutein
 • Kalsiyum

Vücudunuzun, cilde güç ve elastikiyet veren ana protein olan kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Brokoliyi diyetinize eklemek için çiğ olarak tüketebilir veya buharda pişirebilirsiniz. Pişmiş brokoli, aslında vücudunuz için daha fazla sağlık yararı sağlar.

Brokolide bulunan lutein, ayrıca beynin hafıza fonksiyonunun yanı sıra (kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için gerekli olan) K vitamini ve kalsiyumun korunmasına da yardımcı olur. Yani bu yaşlanma karşıtı sebzenin yapamayacağı çok az şey var!

Yaşlanma karşıtı besinler: Ispanak

Ispanak süper nemlendirici bir besin ve tüm vücudu oksijenlendirmeye, yenilemeye yardımcı olan antioksidanlarla dolu. Aynı zamanda şu besinler açısından da çok zengin:

 • A, C, E ve K vitaminleri
 • Magnezyum
 • Bitki bazlı heme demir
 • Lutein

Bu çok yönlü, yeşil yapraklı sebzedeki yüksek C vitamini içeriği, cildi sıkı ve pürüzsüz tutmak için kolajen üretimini artırır. Elbette faydaları bununla da sınırlı değil! Sağladığı A vitamini güçlü, parlak saçları teşvik edebilirken, K vitamini hücrelerdeki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyetinize ıspanak eklemek için onu smoothie ve salatalarınıza ekleyebilir veya pişirerek sebze yemeği şeklinde tüketebilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı besinler: Fındık

Yaşlanmaya karşı ne iyi gelir? Pek çok kuruyemişin cilt dokusunu onarmaya, cilt nemini korumaya ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilecek harika bir E vitamini kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? İşte bunlardan biri de fındık. Fındık içerdiği anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri ile;

 • Cilt hücre zarlarını güçlendirmeye,
 • Güneş hasarına karşı korunmaya,
 • Cildin doğal yağ bariyerini koruyarak cilde güzel bir parlaklık vermeye yardımcı olur.

Fındığı diyetinize eklemek için salatalarınızın üzerine serpin veya atıştırmalık olarak bir avuç yiyin.

Yaşlanma karşıtı besinler: Avokado

Yaşlanma karşıtı beslenme konusunda bir diğer önerimiz avokado. Avokado pürüzsüz, esnek bir cildi destekleyen; iltihapla savaşan yağ asitleri bakımından oldukça zengin. Ayrıca yaşlanmanın olumsuz etkilerini önleyebilecek çeşitli temel besinler içerir:

 • K, C, E ve A vitaminleri
 • B vitaminleri
 • Potasyum

Avokadodaki yüksek A vitamini içeriği, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir ve size muhteşem, parlak bir cilt getirebilir. Karotenoid içeriği ise toksinlerin ve güneş ışınlarının verdiği zararın engellenmesine; cilt kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Avokadoyu diyetinize eklemek için salatalarınıza, smoothielere ekleyebilir ve sadece kaşıkla yiyebilirsiniz. Bu sağlıklı besini ayrıca iltihapla savaşmak, kızarıklığı azaltmak ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmak için inanılmaz bir nemlendirici maske olarak topikal olarak da deneyebilirsiniz!

Yaşlanma karşıtı besinler: Tatlı patates

Tatlı patatesin turuncu rengi, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten adı verilen bir antioksidandan gelir. A vitamini ise cilt elastikiyetini geri kazanmaya yardımcı olabilir, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik edebilir ve nihayetinde yumuşak, genç görünen bir cilde katkıda bulunabilir. Bu lezzetli kök sebze aynı zamanda harika bir C ve E vitamini kaynağıdır; her ikisi de cildimizi zararlı serbest radikallerden koruyabilir ve tenimizi parlak tutabilir.

Tatlı patatesi diyetinize eklemek için kahvaltıda omletinize dahil edebilir veya haşlayarak tüketebilirsiniz.

Son söz: Cilt yaşlanması nasıl önlenir?

Bu yaşlanma karşıtı besinleri diyetinize dahil ederek her yaşta genç cildinizi destekleyebilirsiniz. Eğer cildiniz için daha lezzetli besinler arıyorsanız koyu renkli meyve ve sebzeleri seçin. Öğünlerinizde tabağınıza ne kadar çok renk katarsınız o kadar iyi!

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Uplifers Cilt Bakımı Koleksiyonu’nu incelemek ve ürünleri satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: medicalnewstoday, healthline, webmd

İlginizi çekebilir: Neden yaşlanırız, yaşlanmayı nasıl yavaşlatabiliriz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!