Kudret Narı Faydaları: Doğal Şifa Kaynağı Hakkında Her Şey

Son yıllarda pazar tezgahlarında daha sık görmeye başladığımız ve her yerde faydaları anlatılan bir meyve var: Kudret narı. Kudret narı; acı kabak, acı kavun veya momordica charantia olarak bilinen bu meyve, botanik olarak kavun, salatalık ve kabakların akrabası. Yenilebilir meyvesi Asya mutfağının vazgeçilmezi olarak kabul ediliyor ve dünya çapında yetiştiriliyor. Peki kudret narı ne işe yarar? Bu doğal şifa kaynağı çoğu insanın hoşuna gitmeyecek bir görünüme ve tada sahip olsa da sağlık için sayısız faydaya sahip. Kudret narı faydaları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Kudret narı nedir?

Kudret narının görünümü, yetiştirildiği yere bağlı olarak farklılaşabilir. Çin türü genellikle uzun, soluk yeşil renkte ve siğil benzeri yumrularla kaplıdır. Hint çeşidi ise daha dardır ve kabuğunda pürüzlü, sivri uçları vardır. Keskin bir tada ve oldukça farklı bir görünüme sahip olan kudret narı, tam olarak olgunlaşmadan hasat edilir. Çünkü tadı giderek acılaşır. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya kudret narı macunu yapılarak da tüketilebilir.

Kudret narı ne işe yarar?

Kudret narı birçok temel besin maddesi için harika bir kaynaktır. Kudret narı besin değeri, sizin için de merak konusu ise 100 gram kudret narı genel olarak şu besin ögelerini barındırır:

 • 30 kalori
 • 29 gr karbonhidrat
 • 3 gr protein
 • 69 gr yağ
 • 87 mg A vitamini
 • 88 mg C vitamini
 • Ayrıca folat, kalsiyum, potasyum, çinko ve demir bakımından da oldukça zengindir ve güçlü antioksidan bileşikler içerir.

Kudret narı ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova’da özel seralarda yetiştirilir. Kudret narı faydaları arasında cilt ve göz sağlığını olumlu etkileme, büyüme ve gelişmeyi destekleme, hücre hasarından koruma, sindirimi destekleme, bağışıklığı güçlendirme gibi sayısız şey sayılabilir.

Kudret narı nasıl yapılır?

Kudret narı faydaları elbette bunlarla sınırlı değil. Bu konuya detaylı bir şekilde değinmeden önce kudret narı nasıl tüketilir, kudret narı nasıl yapılır sorularına yanıt verelim.

Kudret narı taze meyve olarak tüketilebilir. Bu meyve olgunlaştığında kavuniçi renk alır ve yumuşar, bu hali püre haline getirilerek bal ile karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra çekirdekleri temizlenen kudret narı, dilimlenerek yine bal ile karıştırılabilir. Dilimlenmiş kudret narı bir süre zeytinyağında bekletilerek de yenebilir.

Kudret narı besin olarak tüketilmesinin yanı sıra harici olarak da kullanılabilir. Zeytinyağlı kudret narı karışımının yanıklara, kesiklere ve açık yaralara karşı iyileştirici bir etkisi olduğu bilinir.

En sık kullanımlarından biri zeytinyağlı kudret narı olduğu için pek çok kişi zeytinyağlı kudret narı faydaları konusunu ayrıca merak eder. Bu yüzden bu konuyu ayrı bir başlık altında incelemekte fayda var.

Zeytinyağlı kudret narı faydaları

Sağlığa birçok faydası olan kudret narı, zeytinyağı ile bir araya getirilerek yine oldukça sağlıklı bir macun elde edilebilir. Peki, zeytinyağlı kudret narı nasıl yapılır? Bunun için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 adet olgunlaşmış kudret narı
 • 1 su bardağı soğuk sıkım zeytinyağı

Yapılışı: Kudret narını çekirdeklerinden ayırın ve minik parçalara bölerek cam bir kavanoza alın. İçerisine zeytinyağını ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı birkaç hafta beklettikten sonra düzenli olarak sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Kimi kaynaklar, bu karışımın 6 ay bekletilmesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca bekletilirken buzdolabı dışında ve gölgede olması gerektiğini belirtenler de var.

Önemli Not: Bazı besinler, bazı kişilerde alerji yapabilir. Bu yüzden hastalıkların tedavisi için kudret narı tüketmeyi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Zeytinyağlı kudret narı faydaları konusuna gelecek olursak, kudret narının bir sindirim rahatsızlığı olan ülsere karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu gösteren araştırmalar mevcut. Ayrıca bu bitkinin midede üreyen ve mide asidinin artmasına neden olan helikobakter pilori bakterisine karşı önleyici etkiye sahip olduğu biliniyor.

Kudret narı faydaları

Kudret narının sağlığınız üzerinde birçok faydası olabileceğini gösteren sayısız araştırma bulunuyor. Kudret narının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilir

Güçlü tıbbi özellikleri sebebiyle kudret narı, uzun zamandır dünyanın dört bir yanında insanlar tarafından diyabet tedavisine yardımcı olmak için kullanılıyor. Son yıllarda yapılan birkaç çalışma, bu sağlıklı meyvenin kan şekeri kontrolündeki etkisini doğruladı (1, 2). Buna göre kudret narı, şekerin dokularınızdaki kullanılma şeklini iyileştiriyor ve kan şekeri seviyesini düzenlemekten sorumlu hormon olan insülin salgılanmasını teşvik ediyor.

Kanserle savaşan özellikler içerir

Bilimsel araştırmalar kudret narının kanserle mücadelede etkili bileşikler içerdiğini gösteriyor. Elbette daha kesin yorumlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Yine de uzmanlar özellikle mide, kolon, akciğer ve meme kanseri hücrelerine karşı bu şifa kaynağı bitkinin etkili olabileceğini söylüyor.

Kolesterol seviyelerini düşürebilir

Yüksek kolesterol seviyeleri, atardamarlarınızda yağlı plak birikmesine neden olarak kalbinizi kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlayabilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre kudret narı, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını destekleyebilir.

Kilo verme sürecini destekler

Kudret narı kalorisi düşük ancak lif oranı yüksek olduğu için kilo verme amaçlı bir diyete katkı sağlayabilir. Her bir fincanlık (94 gram) porsiyonu, yaklaşık 2 gram lif içerir. Lif, sindirim sisteminizden çok yavaş geçerek daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve iştahı azaltır. Bu nedenle yüksek kalorili meyveleri kudret narı ile değiştirmek, lif alımını artırmanızı ve az kalori almanızı sağlar.

Çok yönlü ve lezzetlidir

Kudret narı, birçok farklı şekilde tüketmeye olanak tanıyan keskin bir tada sahiptir. Kudret narını tüketmek için yıkayın ve boyuna dilimler şeklinde kesin. Daha sonra çekirdeklerini çıkarın. Kudret narını bu haliyle veya çeşitli tariflere dahil ederek tüketebilirsiniz.

Öyle ki farklı tarifler için tavada kızartılabilir, buharda veya fırında pişirilebilir, hatta içi oyularak istenen dolgu malzemeleriyle doldurulabilir.

Kudret narının diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Antioksidan zengini olduğu için bağışıklık sistemi sağlığınızı destekler.
 • Göz sağlığı için faydalı içeriklere sahiptir, bu yüzden görme keskinliğini ve gece görüşünü arttırdığı bilinir.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarının etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kalsiyum bakımından da zengin olduğu için kemik ve cilt sağlığını destekleyici etkiler gösterir.
 • Hazımsızlık giderici ve kabızlığı önleyici etkileri ile sindirim sistemi sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Kudret narı tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Kudret narının günlük normal miktarda tüketildiğinde bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı durumlarda tüketirken dikkatli olunması önerilir (Özellikle hamileler ve emziren anneler, düşük kan şekerine sahip kişiler ya da şeker hastalığı için ilaç kullananlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, hipoglisemik hastalar doktor önerisi olmadan tüketmemelidir).

 • Kudret narı veya macununun günde bir tatlı kaşığından fazla tüketilmesi önerilmez. Fazla tüketildiğinde mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.
 • Kanamayı artırabileceği düşünesiyle regl döneminde kudret narı tüketilmesi önerilmez.
 • Kudret narının aşırı tüketilmesinin karaciğer sağlığı açısından zararlı olabileceği düşünülmektedir.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Uplifers Sağlıklı Beslenme koleksiyonunu incelemek için tıklayın.

Kaynak: healthline, pharmeasy, webmd

İlginizi çekebilir: Hünnapın Faydaları: Hünnap nedir, nasıl tüketilir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!