Neden yaşlanırız, yaşlanmayı nasıl yavaşlatabiliriz?

Merhaba sevgili okurlar,

Bugün sizlerle biraz DNA’mızı konuşalım istiyorum. Nedeni çok basit; hepimiz yaşlanıyoruz ve yaşlanmayı geciktirmenin yollarını arıyoruz!

Son zamanlarda çeşitli kitaplarda ve bilim dergilerinde de yaşlanmamıza ilişkin çeşitli hipotezler sunuluyor. Tahmin edeceğiniz üzere bilim de bu yaşlanma konusuna fazlasıyla ilgili.

Yaşlanma=Telomer boyunun kısalması

Bizler genetik yolla her ebeveynimizden 23’er kromozom, yani 46 kromozom alırız. Her kromozomun sonunda telomer denilen bir DNA bölümü bulunur ve bu bölüm kromozomun ayakkabı bağcığı misali çözülmesini engeller. Yaşımız ilerledikçe telomerler her hücre bölünmesiyle daha da kısalır, bu da yaşlanmayı beraberinde getirir.” (Dr. Deepak Chopra)

Yapılan yeni bilimsel araştırmalar gösteriyor ki yaşam süremiz DNA’mızdaki telomer’lerin kısalma hızına bağlı. Flamingolar ortalama 40 yıl, insanlar 90 yıl, fareler ise 2 yıl yaşayabiliyor. Peki neden ? Bir canlının yaşam süresi neye göre değişiyor? Kuşlar ve memelilerden oluşan 9 türü inceleyen biliminsanları bu türlerin yaşam süreleri ile kromozomları ve genleri koruyan telomer yapılardaki kısalma hızı arasında doğrudan bağlantı olduğunu gösteren bulgular edindi. Yani telomer kısalma hızı, türlerin yaşam süresine dair çok güçlü bir gösterge.” (Popular Science dergisi)

Sadece bununla da sınırlı değil; biliminsanları yaşadığımız tecrübelerin de telomer boylarımızı etkilediğini gözlemlemiş. Yapılan araştırmalara göre en olumsuz ve stresli durumlara maruz kalmış çocuklardaki telomer aşınması en hızlı gerçekleşendi. Bir önceki yazımı okuyanlar hatırlayacaktır; bahsettiğimiz yoğun stres durumu sağlığımızı bozmakla kalmıyor, bizi daha erken yaşlandırıyor.

Telomerlerimizin boyunu uzatmanın yolları

Peki bizler bilinçli olarak telomerlerimizin boyunu uzatabilir miyiz? Pek tabii evet!
Biliminsanları egzersiz ve meditasyon yoluyla telomerlerimizi uzatabileceğimizi söylüyor. Ben son bir madde daha ekleyerek bunu Thetahealing yöntemi ile yapabileceğimizin de müjdesini vermek istiyorum!..

  • Egzersiz yapmak
  • Meditasyon yapmak
  • Thetahealing ile sezgisel olarak DNA’mızı aktive etmek

Seçerseniz sizler de Thetahealing yöntemini öğrenerek sezgisel olarak telomerlerinizin boyunu uzatabilir, gençlik ve canlılık kromozomlarınızı aktive edebilirsiniz. Bu yöntemle ilgili ayrıntılı bilgiye ve eğitimlerin içeriğine www.esindemir.com sitesinden ulaşabilir; her türlü sorunuz için benimle Instagram hesabımdan ve inf[email protected] mail adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bilinçaltınızı değiştirin, dünyanız değişsin. Çünkü siz buna değersiniz…

İlginizi çekebilir: Madalyonun görünmeyen yüzü: Stres bedenimize neler yapıyor?

Esin Demir Thetahealing Eğitmeni
2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi. Spiritüel gelişim merakı 2009 yılında, Japonya’ya bir yaz stajı programı ile gittiğinde başladı. Bu ilginç ... Devam