X

Neden erteleriz: Erteleme, duyguları idare edememe problemidir

Yapmanız gereken birçok iş var. Ama siz kendinizi devamlı olarak onları ertelerken mi buluyorsunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Erteleme alışkanlığı birçoğumuzun hayatında var olan sorunlardan biri. Ertelemenin tarihi o kadar eskidir ki Sokrates ve Aristoteles gibi antik Yunan filozofları bu tür davranışları tanımlamak için “Akrasia” kelimesini kullanmışlardır. Akrasia kendi kararlarınıza karşı hareket etme durumudur. Yapmanız gerekenlerin yerine başka şeyler yapmaktır.

Literatürde erteleme davranışının ortak bir tanımı yoktur. Solomon ve Rothblum’a göre (1984) erteleme davranışı, zaman yönetimi probleminden çok daha fazlasını içeren bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutlardan oluşan kompleks bir durumdur (Akt.Aydoğan ve Özbay, 2012). Erteleme davranışı bir kişilik özelliği olarak kabul edilmekte (Ferrari, 1991; Steel, 2007; Zarick & Stonebraker, 2009), “bir işi tamamlamayı ya da bir görevi yerine getirmeyi, mantıklı ve geçerli bir neden olmaksızın ileriki bir tarihe öteleme” (Balkıs & Duru, 2012, s.1076) olarak tanımlanmaktadır (Akt. Çeliköz ve Seçer, 2018). Erteleme sık görülen bir insan davranışı olup, tembellikle aynı şey değildir. Erteleme aktif bir süreç olup yapmanız gereken bir görevi yapmak yerine onun yerine başka bir şeyi yapmayı tercih etmektir.

Erteleme davranışınızın ardında başarı korkusu, başarısızlık korkusu, kendi kendini sabote etmek gibi bir sürü neden yatıyor olabilir. Sheffield Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Dr. Fuschia Sirois’e göre erteleme alışkanlığına sahip olmanızın nedeni, yapmanız gereken bir görevin size hissettirdiği negatif hislerle başa çıkamıyor oluşunuzdur (Lieberman, 2019). Her ne kadar erteleme davranışı bir zamanı idare etme problemi olarak gözükse de sizi bu davranışa iten neden, bazı görevlerin sizde uyandırdığı endişe, sıkılma, şüphe gibi hislerle başa çıkamıyor oluşunuz olabilir (Lieberman, 2019). Örneğin hazırlamanız gereken bir sunum sizde endişe duygusunu tetikliyor ve siz bu duyguyu hissetmemek için sunumunuzu hazırlamayı erteliyorsunuz. Araştırmacılara göre erteleme, zamanı idare etme problemi değil, duyguları idare edememe problemidir.

Peki erteleme davranışınızı kontrol altına almak için neler yapabilirsiniz? İşte size birkaç öneri.

  • Erteleme günlüğü tutun: Gün içinde kendinizi erteleme alışkanlığınızı sergilerken bulduğunuzda durun ve düşünün. Ertelemek istediğiniz iş sizde ne gibi duygular uyandırıyor? O işi yaparsanız ne olacağını düşünüyorsunuz? Diyelim yapmanız gereken iş sizde endişe duygusu uyandırıyor. Bu hissi kabul edip yine de yapmanız gereken işi yapabilir misiniz?
  • Erteleme alışkanlığınız için kendinizi affedin: Eğer erteleme alışkanlığına sahip biriyseniz şimdi söyleyeceğim size tanıdık gelecektir. Bir görevi ertelediğiniz için suçluluk duyuyorsunuz ve bu suçluluk yüzünden kendinizi o kadar kötü hissediyorsunuz ki ertelediğiniz işe başlayacak gücünüz kalmıyor. Buna bir son vermenin yöntemi kendinizi affetmek.Bir araştırmaya göre bir önceki sınavlarına çalışırken sergiledikleri erteleme davranışları için kendilerini affeden öğrencilerin, bir sonraki sınavları için çalışırken sergiledikleri erteleme oranları azalmış (Wohl, 2010). Araştırmaların da bize gösterdiği gibi erteleme davranışları sergileyen insanlar yetersizlik, kendini reddetme, utanç duyma, suçluluk, gerginlik, panik hisleri yaşamaktadırlar (Binder, 2000). Senelerdir birçok işi ertelemiş olabilirsiniz. Ama bunun için kendinizi suçlu hissetmenin hiçbir faydası yok. Artık kendinizi erteleme davranışınız yüzünden suçlamaktan vazgeçin, kendinizi affedin ve dikkatinizi geçmişten günümüze çevirerek ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçmeye başlayın. 
  • Motivasyon kaynaklarınızı bulun: Ertelediğiniz her iş için bir motivasyon kaynağı bulmaya çalışın. Örneğin hep erteleyip durduğunuz gardrop düzenleme işiniz için motivasyon kaynağınız nedir? Motivasyon kaynakları, ertelediklerinizi hayata geçirmek için birer itici güç görevi görerek harekete geçmenizde yardımcı olabilirler.
  • Kendinizi ödüllendirin: Ertelediğiniz işleri yaptıktan sonra kendinizi ödüllendirin. Örneğin sevdiğiniz bir filmi seyredin ya da müzik dinleyin. Ertelediğiniz işi yaparken sıkılmaya başladığınızda, iş bittiğinde kendinize vereceğiniz ödülü hayal edin.
  • Hedefinizden birine bahsedin: Diyelim hedeflerinizden biri yabancı dil öğrenmeye başlamak, ama bu hedefinizi gerçekleştirmeyi sürekli erteliyorsunuz. Bu hedefinizden bir arkadaşınıza bahsettiğinizde artık size hedefinizi hatırlatan birisi olacak demektir. Bu da ertelemeyi kesmenize yardımcı olabilir. 

Unutmamak gerekir ki buradaki en önemli faktör erteleme alışkanlığının hayatımızı ne kadar etkilediği. Eğer erteleme huyunuz hayatınızı yaşamanızı engelliyorsa profesyonel bir destek almakta yarar var. Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. WhatsApp ya da FaceTime üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için rsolaker@gmail.com adresine yazabilirsiniz. 2020 yılını “Hayatı Güzelleştirme Yılı” ilan ettim. Hayatı güzelleştirmeyle ilgili psikoloji egzersizlerini ise @ranakutvan Instagram hesabımdanrsolaker@gmail.com  paylaşıyorum.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Kaynaklar:
Aydoğan, D. Özbay, Y. (2012). Akademik Erteleme Davranışının Benlik Saygısı, Durumluluk Kaygı, Öz-Yeterlilik Açısından Açıklanabilirliğinin İncelenmesi. Pegem Eğitim ve Öğretim Dergisi. Sayı: 3. Sayfa Numaraları : 1-9
Balkıs, M., Duru, E. (2012). Başarısızlık korkusu-benlik değeri ilişkisinde benlik saygısı ve erteleme eğiliminin doğrudan ve dolaylı rolleri. International Journal of Human Sciences [Online]. 9(2), 1075-1093.
Çeliköz, M., Seçer, Z. (2018). Öğretmen Adaylarının Akademik İşlerin Ertelenmesi Sorununa Yönelik Çözüm Önerileri*. MANAS Sosyal Araştırmalar Dergisi.
Lieberman, C. (2019, March 25). Why You Procrastinate (It Has Nothing to Do With Self-Control). New York Times. Retrieved from https://www.nytimes.com/2019/03/25/smarter-living/why-you-procrastinate-it-has-nothing-to-do-with-self-control.html
Steel, P. (2007). The nature of procrastination: A meta-analytic and theoretical review of quintessential self- regulatory failure. Psychological Bulletin, 133(1), 65–94.
Wohl, M. J. A., Pychyl, T.A., & Bennett, S.H. (2010) I forgive myself, now I can study: How self-forgiveness for procrastinating can reduce future procrastination. Personality and Individual Differences (2010), doi:10.1016/j.paid.2010.01.029
Zarick, L. M. & Stonebraker, R. (2009). I’ll do it tomorrow the logic of procrastination. College Teaching. 57(4), 211-215. http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.628.7412&rep=rep1&type=pdf (Erişim tarihi: 06.07.2018).

İlginizi çekebilir: Geçmişle geleceğin kesiştiği yerde buluşalım: Anda olmanın mucizesi

Psikolog Rana Kutvan: İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir moda eğitimi aldıktan sonra çeşitli firmalarda stilist olarak görev aldı. 1997-2008 tarihleri arasında New York’ta ikamet etti. Türkiye’de almış olduğu moda eğitimini Parsons School of Design’dan almış olduğu derslerle pekiştirdi. Kutvan moda eğitiminin yanı sıra City University of New York’a bağlı Hunter College’da Psikoloji ve Sanat Tarihi üzerine çift anadal lisans eğitimi görerek cum laude (yüksek onur) derecesiyle mezun oldu. Hunter College’a devam ettiği süre zarfında dünyanın önde gelen psikologlarından Albert Ellis’in Enstitüsünde staj yaptı. Bu staj süresince Ellis’in bulmuş ve de geliştirmiş olduğu Rational Emotive Behavior Therapy (REBT)’i yakından inceleme fırsatı buldu. Kutvan, Albert Ellis Enstitüsündeki stajının yanı sıra New York’un önemli psikoloji enstitülerinin düzenlediği workshoplara katıldı. Kutvan 2008 Mayıs ayında Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim ve Stil Danışmanlığı merkezi Karakter A’yı kurdu. Kurumsal ve bireysel hizmetler veren Rana Kutvan’ın referansları arasında Braun, CNN TÜRK, Aras Kargo, TURKCELL, Kuveyt Türk, Doğan Holding gibi şirketler vardır. Kutvan bireylere ve kurumlara Stres Yönetimi, Kadın Liderliği, İş Özel Yaşam Dengesi, Zaman Yönetimi, Kadın Ruhu isimli workshop çalışmaları düzenlemektedir. Kutvan Karakter A’nın yanı sıra 2008-2012 tarihleri arasında Profesör Dr. Kerem Doksat’dan süpervizyon aldı. Kutvan psikoloji ve kişisel gelişim çalışmalarında holistik bir yaklaşım uygulamaktadır. Rana Kutvan anadili olan Türkçe’nin yanı sıra anadili düzeyinde İngilizce, iyi derecede Fransızca, İtalyanca konuşmaktadır.

Yaşam kalitenizi yükseltmek için takip etmeniz gereken sağlık verileri

Yaşam kalitesini yükseltmek denildiğinde, pek çoğumuzun aklına sağlıklı, mutlu ve keyifli anlarla dolu bir yaşam geliyor. Yaşadığımız her andan keyif almak ve mutluluğun tadını sürmenin yolu ise bedenimize, zihnimize ve ruhumuza, kısacası sağlığımıza iyi bakmaktan geçiyor. 

Uyku rutini, su tüketimi, düzenli egzersiz, stres yönetimi gibi konular, bütüncül sağlığımızı doğrudan etkileyen önemli faktörler arasında. Ancak gün içinde arka arkaya gelen toplantılar arasında su içmeyi, tüm günü masa başında çalışarak geçirdikten sonra hareket etmeyi unutabiliyor; günlük hayatın telaşına dalıp kendi sağlığımızı ikinci plana atarak yaşam kalitemizi düşürebiliyoruz.

Böyle zamanlarda yaşam kalitemizi yükseltecek günlük alışkanlıkları sürdürebilmemizi sağlayacak küçük hatırlatmalara ve tüm gün yanımızda olarak tükettiğimiz su miktarı, kalp atış hızımız ya da uyku düzenimiz gibi konuları takip ederken bize hatırlatmalar yapan bir asistana ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte yaşam kalitenizi yükseltebilmek için düzenli olarak takip etmeniz gereken sağlık verileri ve bu verileri takip etmenizi kolaylaştıracak öneriler:

Uyku rutini

Kaliteli uyku, sağlıklı bir yaşamın en önemli kriterlerinden biri. Hem fiziksel hem zihinsel sağlığı doğrudan etkileyen uyku kalitesi, günlük yaşam becerilerini düzenlemekte büyük rol oynuyor. Yeterli uyku, odaklanma sürecini iyileştirerek üretkenliği artırıyor, kan basıncını dengeleyerek kalp hastalıkları riskini düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve depresyonu önlüyor… Yetişkin bir insanın günlük uyku süresinin 7 ile 9 saat arasında olması ve her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanması öneriliyor. Düzenli bir uyku rutinine sahip olmak ve uyku takibi yapabilmek içinse gelişen teknoloji etkili çözümler sunuyor.

HUAWEI WATCH GT 3‘ün “uyku takibi” özelliği uyku kalitenizi ölçerek iyileştirmenize imkan sağlıyor. HUAWEI WATCH GT 3, akıllı teknolojisi sayesinde derin uykuda olup olmadığınızı, uykunuzun bölündüğü zamanları ve uyanık kaldığınız süreyi tespit ederek raporluyor.

Kalp atış hızı

Yaş, cinsiyet, duygu durumu, egzersiz alışkanlıkları veya hava sıcaklığı gibi çeşitli fizyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerden etkilenen kalp atış hızı, en önemli yaşamsal fonksiyonlardan biri. Sağlıklı ve yetişkin bir bireyde kalp atış hızının dakikada 60 ile 100 arasında olması beklenirken uzun süre spor yapmış bireylerde kalp atış hızının 45-60 aralığına düşmesi normal kabul ediliyor. Ritim bozukluğu, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklardan aşırı strese, yanlış egzersiz rutininden bedeninizi fazla yormuş olabileceğinize kadar birçok önemli mesaj taşıyan kalp atış hızı yaşam kalitenizi yükseltebilmek için takip etmeniz gereken sağlık verilerinden bir diğeri.

HUAWEI WATCH GT 3’ün “kalp atış hızı ölçümleri” ile bu önemli yaşam verinizin takibini yapmanız mümkün. Gün içinde kalp atış hızınızı düzenli olarak kontrol edebilir; HUAWEI WATCH GT 3‘ün egzersiz esnasında değişen kalp atış hızınıza göre yaptığı yönlendirmeler ve kalp atış hızınız üst sınıra ulaştığında uyarı yapan özelliği sayesinde önlem alabilirsiniz.

Regl döngüsü

Sağlıklı bir üreme sistemine sahip her kadının yaşamının ayrılmaz bir parçası olan regl döngüsü, kadın sağlığı hakkında önemli mesajlar içeriyor. Regl dönemi öncesi belirtiler, kanamanın uzunluğu ve yoğunluğu, doğurganlığa etki eden faktörler, yumurtlama günleri ve benzeri birçok durumu kontrol altında tutmak, özel bir takvim oluşturmayı gerektiriyor. İşlerin yoğunluğu, günlük koşturmalar gibi yaşamın ayrılmaz bir parçası olan süreçler, zaman zaman regl döngüsünü takip etmeyi zorlaştırabiliyor.

Regl döngüsü tahmini” özelliği ile regl başlangıcını ve doğurganlık dönemlerini hatırlatan HUAWEI WATCH GT 3, özel günleri takip etmeyi mümkün kılarak hem yaşamınızı kolaylaştırmaya hem de daha kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı oluyor.

Günlük su tüketimi

Bütüncül sağlığı doğrudan etkileyen yaşam verilerinden bir diğeri de su tüketimi. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı yaş, cinsiyet, yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlere göre değişse de, uzmanlar her gün ortalama 2-2.5 litre su içilmesi gerektiğini belirtiyor. Yeterli miktarda su tüketmek, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye, dehidrasyonu önlemeye, sindirim sistemini desteklemeye, böbrek hastalıklarını engellemeye ve cildin doğal yapısını korumaya yardımcı oluyor.

Su içmenin sağlığınız ve yaşam kaliteniz üzerindeki önemini biliyor olmanıza rağmen ihmal ediyorsanız, “su içmeyi hatırlatma” özelliğine sahip HUAWEI WATCH GT 3 ile günlük su tüketimini artırmanız mümkün.

Nefes

Vücuttaki tüm sistemlerin doğru bir şekilde işlemeye devam etmesi için ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlayan nefes, ruh halini düzenlemekten metabolizma faaliyetlerinin denetlenmesine önemli rol oynuyor. Yaşamın her anında çaba sarf etmeden gerçekleştiğinde bilinç dışı süreçlerle ilerleyen bu eylem, bilinçli bir şekilde gerçekleştirildiğinde duyguları kontrol etme, sakinleştirme, bütüncül sağlığı koruma gibi farklı görevleri de üstleniyor. Bu nedenle nefesinizi takip etmek ve düzenli nefes egzersizleri yapmak, hayat kalitesini yükseltmek konusunda oldukça önemli.

Doğru bir şekilde nefes egzersizlerinizi gerçekleştirebilmeniz için uygun talimatlar veren ve hızlı, orta ve yavaş şekillerde ritmi yakalamanız için destek sunan “nefes egzersizleri” özelliği ile HUAWEI WATCH GT 3 nefes hızınızı ve sürenizi takip etmeniz için destek sağlıyor.

Aktif yaşam

Sağlıklı ve mutlu bir hayat için aktif olmak şart. Günlük hareketleri artırmak, adım sayılarını yükseltmek, zihinsel ve bedensel rahatlama sağlayan çeşitli egzersizler yapmak, sahip olmamız gereken alışkanlıklar arasında. Bilgisayar başında saatlerce oturmaktan kasılan bedeninizi gevşetmek için ayağa kalkmaya ihtiyacınız olduğunu veya egzersizlerinizi yapmadığınızı size hatırlatacak akıllı asistanlar, aktif bir yaşam sürdürmeniz için gerekli olan motivasyonu sağlıyor.

Günlük adım sayınızı, egzersiz sürenizi, hareketsiz kaldığınız zamanları kaydeden ve sizi harekete geçirmek için akıllı hatırlatmalarla uyarın yapan HUAWEI WATCH GT 3, her anı aktif bir şekilde değerlendirmenize imkan sunuyor.

Sağlığınızı her an her yerde takip edin

Sağlığınızı kontrol etmek ve yaşam kalitenizi yükseltebilmek için günlük sağlık verilerinizi takip etmeniz gerektiğinin önemini biliyor olsanız da günlük telaşların arasında unutabildiğiniz için hatırlatmalara ihtiyaç duyuyorsanız, tüm yaşam verilerinizin takibini yapmanızı kolaylaştıran 7/24 sağlık takibi özelliği ile HUAWEI WATCH GT 3, size ilham kaynağı oluşturuyor. Bilgisayar başında saatlerce oturmaktan kasılan bedeninizi gevşetmeniz için ayağa kalkmanızı veya işlerin yoğunluğunda su içmeyi unuttuğunuzda günlük su tüketimini artırmanız gerektiğini size hatırlatıyor. Yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olmak için günlük sağlık verilerinizi takip ederek her an vücut durumunuzu kaydediyor ve gerekli tüm hatırlatmaları size bildiriyor.

HUAWEI WATCH GT 3, günün belli zamanlarında değil her anında yanınızda olmak ve beklenmeyen, ani gelişen durumlarda da sizinle kalmaya devam etmek için gücünü uzun ömürlü pilinden alıyor. Böylece 7/24 yaşam verilerinizi takip edebiliyor. Elektrik kesintisi, uzun bir yolculuk veya şarj kablosundan uzak geçen günler onu yıldırmıyor. HUAWEI WATCH GT 3, iki haftaya kadar uzayan pil ömrü ile her anınızda sizinle takipte kalıyor.

Yağmurlu bir havada hızla yoğunlaşan trafik, uzayan toplantılar, planda olmayan ve ani gelişen işler gibi birçok farklı durum zaman yönetimini olumsuz etkileyebiliyor. Haliyle kalan zamanı çok daha etkili bir şekilde yönetmek ve mümkün olduğu kadar zamandan tasarruf yapmak gerekiyor. Daha fazla zaman harcamaya neden olacak her şey için alternatif çözümler ararken HUAWEI WATCH GT 3 imdadınıza yetişiyor. Sizi uzun pil ömrü sayesinde sürekli prize bağlı yaşamaktan, şarj kablosunu aramaktan kurtarıyor ve en olmadık zamanlarda yarı yolda bırakmıyor.

HUAWEI WATCH GT 3 46 mm, full şarjla 14 güne kadar; HUAWEI WATCH GT 3 42 mm ise 7 güne kadar dayanır pil kullanım süresi ile her anınıza eşlik eden bir yol arkadaşı olmayı başarıyor. Yaşamın her anının tadını çıkarabilmek için spor tarzınızdan uyku düzeninize, günlük su tüketiminizden nefes egzersizlerinize kadar destek sağlayan, küçük hatırlatmalarla günlük yaşamın koşturmasında sağlığınızdan ödün vermeden yaşam verilerinizi takip etmenize yardımcı olan akıllı ve uzun ömürlü pil gücüne sahip HUAWEI WATCH GT 3’ü daha yakından tanımak ve satın almak için tıklayabilirsiniz.HUAWEI WATCH GT 3 46 mm, full şarjla 14 güne kadar;HUAWEI WATCH GT 3 46 mm, full şarjla 14 güne kadar;

Gün içinde daha aktif kalabilmek için zamanı yeniden tasarlamanın yolları

Ardı arkası kesilmeyen mailler, sonu görünmeksizin uzayıp giden yapılacaklar listesi, sürekli olarak bir yerlere yetişme çabası, zamansızlık, stres… Kabul etmeliyiz ki kaotik şehir hayatında sağlıklı yaşam alışkanlıklarını hayatımıza adapte edebilmek ve sürdürebilmek ekstra efor, planlama ve ‘zaman’ gerektiren bir iş. Sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olabilmek içinse sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve bu alışkanlıkları kararlılıkla sürdürmek şart. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, bedenimizin ve zihnimizin ihtiyaçlarını karşılamak, hem fiziksel hem de ruhsal iyi oluşumuzu desteklemek ve olası sağlık problemlerini en aza indirebilmek için hareketli ve aktif bir yaşam tarzı benimseyebilmemiz son derece önemli. Ancak hareket etmenin bütünsel sağlığımızı desteklemek için çok büyük önem taşıdığının farkında olsak da, düzenli spor yapmak için gerekli enerjiyi bulmak veya işle ilgili sorumluluklarımız arasında hareket edebileceğimiz aktivitelere zaman ayırmak her zaman kolay olmayabiliyor.

Tüm bu engellere meydan okumak ve hareket etmek için yeterli ‘zamana’ sahip olmadığınızı düşünüyorsanız; hareket etmek için uygun zamanın gelmesini beklemek yerine günlük programınızdaki küçük zaman aralıklarını etkili şekilde değerlendirebilir, yani zamanınızı yeniden tasarlayabilirsiniz.

Aktif kalabilmek için profesyonel bir sporcu olmanız, egzersiz yapmak için mesainizin bitmesini beklemeniz, işe spor kıyafetleriyle gitmeniz ya da zorlayıcı antrenmanlar yapmanız gerekmiyor. Günlük rutinlerinize kolayca ekleyebileceğiniz bir kaç değişiklik zamanınızı yeniden tasarlayarak daha aktif bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Nasıl mı? İşte gün içinde daha aktif kalabilmek için zamanı yeniden tasarlamanın yolları:

Uyanma saatinizi erkene çekin

Alarmınızı her zamankinden sadece yarım saat daha erkene kurmanızın bile, hem sabahları hem de gününüzün geri kalanını daha verimli geçirmenizi sağlayacağını biliyor muydunuz? İşe yetişmek için alelacele giyinip sadece evden çıkmaya odaklanmak yerine, kendinize ayırabileceğiniz yarım saatlik bir zaman dilimi yaratabilir; kısa bir yürüyüş, 15 dakikalık bir yoga akışı ya da meditasyonla güne çok daha enerjik ve stresten arınmış şekilde başlayabilirsiniz. 

Su içme ve egzersiz yapma zamanı gibi günlük hedefler belirleyen ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olmak için hatırlatmalar yapan HUAWEI WATCH GT 3 ile güne enerjik bir başlangıç yaparak sağlıklı yaşam hedeflerinizle tutarlı bir program oluşturabilirsiniz.

Rutin oluşturun

Spor salonuna gitmeyi, açık havada koşmayı ya da ev ortamında egzersiz yapmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Her anınızda sizinle olacak ve farklı egzersiz çeşitlerini denemek için size ilham verecek bir akıllı asistan, zamanınızı başarılı bir şekilde yönetmeniz ve düzenli bir egzersiz rutini oluşturmanız için size fazlasıyla yardımcı olabilir.

Sabahları evden çıkmadan ya da çalışmaya başlamadan önce kısa bir yürüyüş yapmak, iş çıkışında spor salonunda ağırlık çalışmak veya uykuya geçişinizi kolaylaştıracak yoga egzersizleriyle esnemek gibi aktif yaşam alışkanlıklarını rutine dönüştürmenize yardımcı olan, her anınıza ayak uydurabilen ve hem spor hem şık tarzıyla girdiğiniz tüm ortamlara yakışan HUAWEI WATCH GT 3 ile hareket odaklı aktiviteleri günün her saatine entegre edebilmeniz mümkün.

Spora ayırdığınız zamanı eğlenceli hale getirin

Spor yaparken canınızın sıkıldığını düşündüğünüz için bir türlü spora gitmek içinizden gelmiyorsa ve sürekli erteliyorsanız, egzersiz yaparken geçirdiğiniz zamana biraz eğlence katarak kendinizi çok daha kolay motive edebilirsiniz. Yürüyüş yaparken podcast dinlemek, en sevdiğiniz şarkıları açıp özgürce dans ederek ter atmak, koltuk minderlerini bir ‘extreme park’ oluşturacak şekilde etrafa dağıtmak ve zamanla yarıştığınız bir oyun tasarlamak gibi pek çok alternatif yardımıyla, hareketi eğlenceyle birleştirerek yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Bu noktada antrenmanlarınızı bölmeden istediğiniz müzikleri dinlemenizi sağlayan, gelişmiş teknolojiye sahip bir akıllı saatten yardım alabilirsiniz. HUAWEI WATCH GT 3’ün spor yaparken dilediğiniz müzikler arasında geçiş yapabilmenizi sağlayan özelliği ile canınız sıkılmadan egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Ayrıca, koşu bandı, eliptik bisiklet, ergometre gibi farklı ekipmanlara akıllı saatinizi bağlayarak HUAWEI Health uygulamasıyla senkronize edebilir, egzersiz durumunuzu eş zamanlı olarak değerlendirebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. 

Adım sayınızı takip edin

Günlük adım sayınızı artırmak kilonuzu korumaya, bağışıklığınızı güçlendirmeye, yaşam kalitenizi yükseltmeye ve bu sayede çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Adım sayınızı artırmak için evden 10 dakika daha erken çıkarak arabanızı bir arka sokağa park edip sabah yürüyüşünüzü aradan çıkarabilir ya da evinize yakın olduğu için her zaman alışveriş yaptığınız yere gitmek yerine biraz daha uzaktaki bir markete yürüyerek gidebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı bir yaşama sahip olmak için günde en az 7500 adım atmanız gerekiyor. Bu rakamı kendiniz için hedef olarak belirleyebilir, adım sayınızı gerçek zamanlı takip etmenizi sağlayan HUAWEI WATCH GT 3 ile adım sayınızı dilediğiniz zaman kontrol edebilir ve daha fazla adım atmak için kendinizi motive edebilirsiniz. 

Mola zamanlarınızı iyi değerlendirin

Tüm gün hareketsiz kalmış, masa başında veya bilgisayar karşısında kasılmış bedeninizi rahatlatmak için mola zamanlarınızı da aktif şekilde değerlendirebilmeniz son derece önemli. Zamanı yeniden tasarlamaktan kastımız aslında kendinize vakit yaratmak ve sadece kendinize ait olan, dilediğinizce doldurabileceğiniz mola zamanlarınız hareket etmek için bulunmaz bir fırsat!

Öğle arasında yapacağınız kısa bir yürüyüş, masa başı yogası, esneme hareketleri, asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi pek çok aktiviteyi çalışırken de sürdürebilmeniz mümkün. Cep telefonunuzla konuşurken ya da kameranız kapalı şekilde katılabileceğiniz toplantılarınız sırasında ofiste ya da bulunduğunuz yerde yürüyerek tur atabilir, kahve almak ya da tuvalete gitmek için kendi katınızı değil bir üst katı tercih edebilirsiniz. Mola zamanları hareket etmek için çok kısa gibi görünse de, bu kısa aralıkları aktif kalabileceğiniz aktivitelerle doldurduğunuzda günlük hareket ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilmeniz mümkün.

Hafta sonu planlarınızda değişiklik yapın

Yeni lezzetler tatmak, sinemada heyecanlı bir film izlemek veya arkadaşlarınızı görmek için yaptığınız hafta sonu planlarınıza biraz daha “hareket” eklemeye ne dersiniz? Arkadaşlarınızla buluşmak için geniş yürüyüş parkurları olan mekanları seçebilir veya doğada uzun yürüyüşler eşliğinde sohbet edebileceğiniz yeni yerler keşfedebilirsiniz. Daha önce denemediğiniz kano, kürek, trekking, kaya tırmanışı ya da paten kayma gibi sporlarla tanışabileceğiniz yerleri araştırabilir ve arkadaşlarınızla birlikte denemek için plan yapabilirsiniz.

Farklı egzersiz türlerini deneyin

Aktif bir yaşamı alışkanlık haline getirebilmek için “zevk aldığınız” egzersiz türlerini keşfetmeniz de son derece önemli. Arkadaş grubunuz “spor yapmak”tan bahsederken tarifi zor bir huzursuzluk hissediyorsanız, sebebi henüz kendinize en uygun egzersiz türünü bulamamış olmanız olabilir. Koşu, yürüyüş, yoga, yüzme ve daha birçok seçenekten size uygun olan egzersiz türünü bulmaya çalışırken her farklı türde size ayak uyduracak HUAWEI WATCH GT 3’ün 100’den fazla egzersiz modunu desteklemesi sayesinde spor alışkanlıklarınızı sınırlandırmadan, özgürce hareket edebilir ve egzersizleriniz boyunca vücudunuzdaki değişimleri takip edebilirsiniz.

Farklı spor türlerini denemek için size ilham verecek HUAWEI WATCH GT 3, zamanınızı başarılı bir şekilde yönetmeniz ve düzenli bir egzersiz rutini oluşturmanız için tüm özellikleri bir arada sunuyor. İster havuza dalın, ister sahada ter atın; yepyeni bir egzersiz deneyimi sunan HUAWEI WATCH GT 3  ile antrenmanlarınızın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Giyilebilir teknolojilerden faydalanın

Aktif bir yaşam sürmek için alışkanlıklarınızı, egzersiz tercihlerinizi gözden geçirirken hem zamanı etkili kullanıp kullanmadığınızı hem de hareketlerinizin verimini değerlendirmenize yardımcı olacak giyilebilir teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Yaptığınız farklı egzersiz türlerini algılayabilen, nabız, kalp atış hızı gibi yaşamsal fonksiyonlarınızın takibini yapabilen ve en önemlisi temponuza ayak uydurarak her an yanınızda olan HUAWEI WATCH GT 3 ile çok daha verimli, sağlıklı ve keyifli egzersiz alışkanlıkları geliştirebilirsiniz.

‘Hareketli olmak için spor giyinmek gerekir.’ klişesini bir kenara bırakın

Hem günlük tüm aktivitelerinizi doğru şekilde ölçerek hareket motivasyonunuzu artıracak hem de şıklığınızdan ödün vermeden sağlayacak son teknoloji ürünü bir akıllı saat, aktif yaşamınızı tarzınızla buluşturmanıza yardımcı olabilir. Sadece “spor” değil aynı zamanda “şık” duruşu ile tüm kombinlerinizi tamamlayacak bir duruş sergileyen HUAWEI WATCH GT 3’ü antrenmanlarınızda olduğu kadar toplantılarınızda, iş görüşmelerinizde ya da arkadaş buluşmalarınızda tercih edebilir ve hareket etmeyi spora gitmekle sınırlandırmadan, çok daha aktif bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Her ortamda kendinizi ön plana çıkarmanızı sağlayan cilt dostu Viton kayışlardan zarif Milano kayışlarına zengin kayış çeşitleri sunan ve minimalist tasarımı ile göz dolduran HUAWEI WATCH GT 3, bildiğiniz tüm akıllı saatlerin ötesine geçmeyi başarıyor. Klasik saat görünümünün altında değişen ihtiyaçlarınıza cevap veren bu akıllı saat her ortamda kurtarıcınız olabilecek zamansal dokunuşlar sunuyor. Aktif yaşamınızı tarzınızla da uyumlu hale getirmenize ve sahip olduğunuz en değerli şey olan zamanı daha verimli kullanabilmenize yardımcı olacak HUAWEI Watch GT 3’le hemen tanışmak için tıklayın.

İlgili Makale