Ne kadar zamanda bir cinsel yolla bulaşan hastalık testi yaptırmalısınız?

İyi bir cinsel hayat, hepimizin hayatını renklendirip keyifli anlar yaşamamızı sağlayabildiği gibi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle hüsranla da sonuçlanabilir. Eğer birlikte olduğunuz kişiye dair böyle korkularınız varsa, konunun üstünü kapatmak yerine cinsel yolla bulaşan hastalık ya da İngilizce kısaltmasıyla STD testi yaptırmak daha akıllıca bir yol olacaktır. Hatta uzmanlar, illa bir şüphe olmasını beklemeden herkesin STD testi yaptırması gerektiğini söylüyor. Klamidya hastalığı, halk arasında bel soğukluğu da denilen gonokoksi ve AIDS hastalıklarına karşı herkesin en az bir kere test edilmesi gerekiyor.

İlgili yazı: Cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken teşhisinde mucizevi buluş: Renk değiştiren kondom

Ancak birçoğumuz, bazı korkularımız yüzünden hangi belirtileri ciddiye alıp test yaptırmamız gerektiğini kestiremiyoruz. Uplifers olarak, cinsel yolla bulaşan hastalık testi yaptırmanız gereken durumları bir araya getirdik:

1. Son bir yılda cinsel ilişkiniz olduysa

21-25 yaş arasındaysanız ve son bir yıl içinde en az bir kez cinsel ilişkiye girdiyseniz, klamidya hastalığına karşı test yaptırmanız gerekir. Uzmanlar, klamidya hastalığının görülme sıklığının, 25 yaşından sonra ciddi oranda düştüğünü belirtiyor. Bu durumda doktorunuz büyük ihtimalle size bel soğukluğu testi de yapmak isteyecektir.

Ne kadar zamanda bir STD testi yaptırmalısınız?
Test yaptırmanın ilişkinizdeki güveni zedeleyeceğini düşünmeyin.

Eğer 25 yaşından büyükseniz, sağlık otoriteleri yeni bir partneriniz varsa ve korunmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz bel soğukluğu ve klamidya için test edilmeniz gerektiğini söylüyor.

2. Şüpheli cinsel ilişkiden 12 hafta sonra

Yakın zamanda test yaptırmış olabilirsiniz ancak HIV virüsünün türüne göre enfeksiyon 1 hafta ile 12 hafta arasında kendini gösterebiliyor. Yani şüpheli cinsel ilişkiden hemen sonra gidip test yaptırdıysanız, bir süre sonra tekrar test yaptırmanız gerekebilir.

İlgili yazı: Cinsel performans artırıcı ilaç kullanımındaki artışın sebepleri

3. Birden fazla kişiyle birlikte olduysanız

Uzmanlar, yeni bir partneriniz varsa ideal olanın gidip birlikte test yaptırmak olduğunu söylüyor. Ancak maalesef gerçek hayatta işlerin böyle yürümediğini hepimiz biliyoruz. Eğer bir yıl içinde birden fazla kişiyle birlikte olduysanız, yılda birkaç defa test yaptırmanız gerekebilir.

4. Yeni bir ilişkiye başladıysanız

Yeni bir ilişkiye başladıysanız ve bunun ciddi bir ilişkiye dönüşeceğini hissediyorsanız, korunmadan cinsel ilişkiye girmeden önce en az bir kez gidip birlikte test yaptırmanız iyi olabilir. Test yaptırmanın ilişkinizdeki güveni zedeleyeceğini düşünmeyin, bu aslında karşınızdaki kişiye saygı gösterme meselesi.

İlgili yazı: Tek gecelik ilişki yaşamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken 10 önemli kural

5. Uzun süreli bir ilişkiniz varsa

Uzun süredir bir ilişkiniz olduğu için STD testine ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak uzmanlar, böyle durumlarda birçok hastanın kötü sürprizlerle karşılaştığını söylüyor.

Ne kadar zamanda bir STD testi yaptırmalısınız?
Uzmanlar, yeni bir partneriniz varsa ideal olanın gidip birlikte test yaptırmak olduğunu söylüyor.
6. Daha önce bir cinsel hastalık geçirdiyseniz

Eğer daha önce herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık geçirdiyseniz, en geç altı ayda bir kez cinsel yolla bulaşan hastalık testi yaptırmalısınız.

Kaynak:
Self.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!