Mutlu olmak için her gün yapabileceğiniz 9 şey

Başarılı ve mutlu olmak kolay kazanılan bir şey değil. Hem kariyer alanında yükselmek hem de özel hayatta mutlu olmak için çok çalışmak gerekiyor. Ayrıca, o noktaya gelmek için sabırlı olmak da çok önemli. Bu yüzden, mutluluğa giden yolda, yaşadığınız anların farkında olup, zevk almaya çalışmalısınız. Paul H. Dunn’ında söylediği gibi “Mutluluk bir varış noktası değil, bir yolculuk olmalıdır.” Uplifers olarak, mutlu olmak için her gün yapabileceğiniz 9 şey ile mutluluk yolculuğunuzda size eşlik ediyoruz bugün…

1. Gülmek

Araştırmalara göre gülmek, enerjinizi yükseltip kendinizi daha iyi hissetmenize sebep oluyor. Her gün gülmek için kendinize mutlaka zaman ayırın. Gülmeye zaman ayırdıkça canlandığınızı hissedecek ve gün içinde yaşanan olaylardan daha çok zevk almaya başlayacaksınız. Eğer o anda yanınızda kimse yoksa kendinizde komik bulduğunuz şeyleri düşünün ve kendi kendinize gülün. Gülmek için bir neden arıyorsanız, sizin için daha önceden derlediğimiz mutluluk veren animasyon filmlerini izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: ”En etkili detoks: Gülmenin faydaları” 

2. Kutlama yapmak

Başarılarınızı kutlamak için kendinize zaman ayırmanız çok önemli. Başarının önemli veya önemsiz oluşu fark etmiyor, önemli olan her gün zaman ayırıp o gün başardığınız şeyleri ve kendinizi takdir etmek. Tony Robbins’in de dediği gibi, “Kendi yeteneklerinizi ve gücünüzü kutlayın.” Unutmayın ki, istediğiniz şeyleri başaracak güce sahipsiniz.

3. Düşünmek

Gün içinde çok yoğun olabilirsiniz. Fakat, günde kendinize düşünmek için en az 10 dakika ayırmak kendinizi çok daha iyi hissettirebilir. Telefonlarınızı ve dikkatinizi dağıtan her şeyi kaldırın ve kendinize düşünmek için zaman ayırın. Geleceğinizi, geçmişten öğrendiklerinizi ve kararlarınızı düşünün.

4. Meditasyon yapmak

Her gün kendinize sessiz kalmak ve meditasyon yapmak için zaman ayırmak sizi çok daha mutlu edebilir. Düşünceleriniz dahil dikkatinizi dağıtan her şeyi ortadan kaldırıp, meditasyon sürecine geçiş yapabilirsiniz. Özellikle, yoğun çalışma günleri geçiren bireylerin daha çok meditasyon yapması öneriliyor.

İlginizi çekebilir: Meditasyon yapmaya başlamak isteyenler için 10 adımlık pratik meditasyon rehberi”

5. Gururlanmak

Gurur genelde insanlar tarafından negatif bir şey olarak algılanabilir. Fakat, bireylerin yaptıkları işlerden ve başarılarından gurur duymaları, kendilerini iyi hissetmeleri için çok önemlidir. Her gün arkanıza yaslanıp, yaptığınız başarıları ve olduğunuz insanı takdir edip kendinizle gurur duyabilirsiniz.

6. Alçakgönüllü olmak

Yaptığınız işlerde alçakgönüllü olmanız, hayattan zevk almanız ve başarıya ulaşmanız için çok önemli. Hayatınızdaki sevdiğiniz şeyleri kendinize hatırlatın ve onlara sahip olduğunuz için mutlu olmaya çalışın.

7. İletişim kurmak

Sosyalleşmek ve iletişim kurmak insanın doğuştan gelen bir ihtiyacıdır. Her gün partnerinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle iletişime geçmek için mutlaka zaman ayırmaya çalışın. Mutluluğunuz bir tek sizinle değil, başkalarıyla aranızdaki iletişimle de alakalı.

8. Eğlenmek

Gün içinde eğlenmeye zaman ayırmak, kafanızı dağıtmanız ve mutlu olduğunuzu hissetmeniz için çok önemli. Çocuklarınızla vakit geçirebilir, çok sevdiğiniz bir film izleyebilir, dans edebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Önemli olan, ne şekilde olursa olsun eğlenmek.

9. Minnettar olmak

Son olarak, her gün 5 dakika ayırıp sevdiklerinize, yaşadığınız ve yaşayacağınız deneyimlere ve olduğunuz kişiye minnettar olun. 

Kaynak
Entrepreneur

İlginizi çekebilir: Bilimsel çalışmalara göre sizi daha mutlu yapacak 10 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!