Mutlu bir çalışma hayatı için Google’dan alınabilecek tavsiyeler

Google’da çalışmanın ne kadar muhteşem olduğu bir şehir efsanesi gibi yıllardır dilden dile yayılır. Dünya devi şirketin genel merkezinin bulunduğu The Mountain View kampüsünde kaydıraklar bile var, çalışanlar merdiven yerine bu kaydırakları kullanabiliyor. East Coast merkezinde ise Lego istasyonları, pin-pon masaları ve katlar arasında gizli merdivenler bulunuyor. Her iki merkezde de çalışanlar kuruyemiş, meyve, hindistan cevizi suyu ve çeşit çeşit yiyeceklerin bulunduğu büfelerden ücretsiz yararlanabiliyor.

Google’ın dünya çapında binlerce çalışanı olan milyarlarca dolarlık bir şirket olduğu bir sır değil. İnsan düşünmeden edemiyor; ufak bir girişimden dünya devine dönüşen Google’ın macerasından hangi dersleri çıkarmalıyız?

İlgili yazı: Google sayesinde geleceğin teknolojisi parmaklarınızın ucunda: Project Soli

Google’ın şirket kültürü, basitlik üzerine inşa edilmiş. Çalışanlarını sağlıklı ve mutlu kılmak için yaptıkları şeyler, aslında farklı büyüklükteki birçok şirketin yapabileceği türden. Örneğin Google ofislerinde atıştırmalık büfelerinin bulunmasının sebebi, masalardaki atıştırmalıkların sayısını azaltıp, sağlıksız yiyecekleri göz önünden kaldırmak. Atıştırmalık büfesine gittiğinizde ise birkaç dilim muz, kuru mango dilimleri veya ev yapımı atıştırmalıkları görüyorsunuz. Böylelikle bir paket çikolata yerine, daha besleyici ve sağlıklı şeyler yemiş oluyorsunuz. Yemekhaneye gittiğinizde ise salata bölümündeki yiyecekler besin değerlerine göre kodlanmış durumda. Örneğin kızarmış ekmekler, fazla besleyici olmadığını göstermek için “kırmızı” kodla işaretlenmiş, marul yaprakları ise sağlıklı olduğunu göstermek için “yeşil” kodla işaretlenmiş. Aslında bu fikirlerin hiçbiri ilk defa keşfedilmiş fikirler değil, ancak çalışanların gün içindeki bilinçsiz alışkanlıkları düşünülünce bu fikirlerin yaşam kalitesinde büyük değişiklik yarattığını söylemek mümkün. Üstelik bu, birçok şirketin yapabileceği bir şey.

google ofis 2Mutlu bir çalışma hayatı için Google'dan alınabilecek tavsiyeler
Google’ın şirket kültürü, basitlik üzerine inşa edilmiş.

İlgili yazı: ”C” jenerasyonunun iş dünyasının geleceği üzerindeki etkileri

Google çalışanlarıyla sohbet ettiğinizde ise onlar ne atıştırmalık büfelerinden, ne Lego’lardan ne de pin-pon masalarından bahsediyor. Google çalışanlarının en çok sevdiği şey, “standing desk” dedikleri ayakta durarak çalışmalarını sağlayan masaları. Örneğin Aaron Stein, bundan üç yıl önce Google’ın Mountain View kampüsünden New York ofisine transfer olmuş ve bacağını incitmiş olmasına rağmen kendine bu masalardan hemen bir tane istemiş. Stein, bu masayı kullanmaya başladıktan kısa süre sonra sırt ağrılarının geçtiğini ve gün içinde daha üretken olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

Bu masalar her şeyden önce Google’ın en önemli değerlerinden biri çünkü Google her şeyden önce insanların nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde çalışmalarına izin veriyor. Çalışanlar mutlu oldukça, başka insanları da mutlu ediyor.

Mutlu bir çalışma hayatı için Google'dan alınabilecek tavsiyeler
Kendinize ayakta durarak çalışabileceğiniz bir masa yapabilirsiniz.

Google’ın Fitness Programları Yöneticisi Newton Cheng de çalışan mutluluğunun şirket kültürü açısından ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Google’ın sağlık ve dans programlarının içeriğinden örnekler veren Cheng, “İnsanların mutlu olmasına yardım ettiğimizde, onların yaratıcı ve yenilikçi olmalarını da desteklemiş oluyoruz” diyor. Yani çalışanların sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayarak, bir bakıma şirkete yatırım yapılmış oluyor. Google’ın bu etkin stratejisi aslında oldukça basit; çalışanlarının iş sırasında kötü alışkanlıklardan uzak durmasını ve ofiste geçirdikleri süre içinde sağlıklı alışkanlıklara yönelmelerini sağlamak.

İlgili yazı: Gün ortasında uyumak çalışma performansını ve yaratıcılığı artırıyor

Çalışanların sağlıklı tercihleri yapmalarını sağlamak için onları teşvik etmenin de birçok yolu var. Örneğin her hafta belli bir saatin üzerinde egzersiz yapanların özel sağlık sigortalarının kapsamının genişletilmesi, yarışmalar düzenlenmesi veya sağlıklı kilosuna ulaşanlara ikramiye verilmesi bunların bazıları. Bu durum ilk bakışta şirketler açısından maliyetli gibi görülebilir ancak araştırmalar, çalışanlarının fitness ve sağlıklı yaşam olanaklarını destekleyen şirketlerin uzun dönemde sağlık harcamalarının azaldığını gösteriyor. Ayrıca sağlıklı çalışan demek, daha mutlu ve daha üretken çalışan demek. Google’ın ayakta durarak çalışmaya imkan veren masaları, bir teknoloji devinin sağlık ve iş arasındaki ilişkiyi ne kadar iyi anladığının en güzel örneklerinden biri. Bu masaları kullananlar daha fazla enerji harcıyor, kaslarını daha çok kullanıyor ve oturarak çalışanlara göre bedenlerini daha sağlıklı tutabiliyor.

Daha sağlıklı bir ofis ortamı için Google’dan alınabilecek tüyolar

Hepimiz Google’da çalışamayız. Ancak Google’ın çalışanlarının sağlığı ve mutluluğu için attığı adımları uygulayabiliriz. İşte bunlardan bazıları:

– Şeffaf plastik kaplarda veya cam kaplarda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun
– Kendinize ayakta durarak çalışabileceğiniz bir masa yapın. Ansiklopedileri kullanarak bilgisayarınızı yükseltmek bir seçenek olabilir
– Öğle aralarında kısa yürüyüşler yapın
– Sağlıklı yaşam odaklı bir çalışma alanı oluşturun. Adımsayar kullanarak iş arkadaşlarınızla aranızda ufak bir yarışma düzenleyebilirsiniz

Kaynak:
Greatist

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!