Google sayesinde geleceğin teknolojisi parmaklarınızın ucunda: Project Soli

Görünen o ki, teknoloji giderek daha da karmaşık hale geliyor ve biz yıllar önce bilim kurgu filmlerinde ve romanlarında bahsedilen gelecekteki dünyaya doğru hızla yol alıyoruz.

project soli saat
Project Soli sayesinde gelecekte küçük bir el hareketiyle her şeyi kontrol edebileceğiz.

Google bize geleceği gösteriyor

Son zamanlarda Google’ın yayınladığı bir video, adeta bize geleceğin nasıl görüneceğini anlatıyor. Google’un Project Soli adlı yeni tanıttığı ürünü, radar teknolojisi kullanarak hareketleri o kadar detaylı olarak saptıyor ki, küçük bir el hareketiyle her şeyi kontrol edebiliyorsunuz.

Bu teknoloji saniyede 10.000 dalga gönderebiliyor. Bu da eşi benzeri görülmemiş derecede bilginin küçük bir çipe konacak kadar işleme tabi tutulması demek.

Project Soli bize, geleceğin teknolojisinde elin çok önemli bir işlevi olacağı hissini uyandırıyor, zira Project Soli sayesinde parmaklarınızın ucuyla sesi azaltıp artırma ve butona tıklama işlemleri yapabileceksiniz. Bu da elimizi ve muhtemelen diğer uzuvlarımızı da gelecekte sanal araç olarak kullanmamızın önünü açacak bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili yazı: Ann Makosinski el ısısıyla çalışan el feneri icadıyla dünyayı değiştiriyor

‘En heyecan verici olan kısmı da bütün radarın sisteminin küçültülerek, minik bir çipin içine konulması. Bu ürünün geleceğinin parlak olduğunu söylememiz için tek bir şey yeterli: Çünkü Project Soli oldukça güvenilir. Kırılacabilecek bir parça yok, lens yok, adetas sörf tahtasının üzerindeki kum tanesi gibi’ diyor Project Soli kurucusu Ivan Poupyrev. Ayrıca aşağıda Project Soli’nin detaylı olarak anlatıldığı videoda Türk mühendis Emre Karageözler’in de projede yer alan isimler arasında olduğunu görmek bizi oldukça sevindiriyor.

Welcome to Project Soli

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!