Ann Makosinski el ısısıyla çalışan el feneri icadıyla dünyayı değiştiriyor

tumblr_niu464EWTW1u90mmqo2_1280
Ann Makosinski, yalnızca 16 yaşındayken el ısısıyla çalışan el feneri icat etti.

Ann Makosinski yalnızca 16 yaşındayken, yerel bilim fuarında tanıttığı yeni icadı olan sadece el ısısıyla çalışan el feneri onun giderek ünlenmesine yardımcı oldu. One Google Bilim Fuarı sonrası, Ann dünyayı değiştirme yolunda gibi görünüyor. 

Ann ve HAM radyo operatörü olarak çalışan ailesi elektronik eşyaların ayarlarıyla oynamaktan zevk alıyorlar ve ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnunlar.

Bir an şöyle düşünün; bir el feneriniz var ve siz onu tuttuğunuz sürece çalışıyor. Artık sürekli pilini değiştirmek zorunda değilsiniz ve pil israfı yapmak da. Bu durum dünyanın 1/5’ine denk gelen 1.2 milyar insan için oldukça önemli bir gelişme, çünkü Dünya Bankası’na göre bu insanlar düzenli elektriğe sahip değiller.

4 yıl önce Filipinler’de yaşayan bir arkadaşından ilham aldığını söyleyen Makosinski, arkadaşının evinde elektrik olmadığı için ödevlerini yapamadığını ve sınıfta kaldığını belirtiyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, bugüne kadar kimse termoelektrik teknolojisini el feneri gücü olarak kullanmayı düşünmemiş. Ann, elektrik akımını aynı anda zıt kutupları ısıtıp soğutmayı sağlayan Peltier olgusundan hareketle deneyler yapmaya başlıyor. Bir keresinde, insanı tarif ederken kullanılan ‘100 watt gücündeki yürüyen ampüller’ sözünden ilham alan Ann, enerji kaynağı olarak insan vücudunu kullanmak istiyor. ABC‘’ye verdiği röportajda şunları söylüyor: ‘Hepimiz içimizde çok fazla enerji besliyoruz ve bu enerji boşa gidiyor’

Ann aylarca projesi üzerinde çalışıyor ve patenti kendisine ait olan dönüştürücüyü yaratmayı başarıyor. İnanılmaz bir biçimde, projesi yerel bilim fuarında projesi 2. Sırayı alıyor; fakat öğretmeni onu ikna ederek projesiyle 2013 Google Bilim Fuarı’na başvurmasını sağlıyor. Adı finalistler arasında yazılınca Ann Google’ın ana merkezine ziyarete gidiyor.

Ünlü oyuncak devi LEGO tarafından 25.000 $ burs kazanan Ann, yarışmada kendi yaş grubunda 1. oluyor. Ödülü kazandığından beri 3 kez TEDx konuşmasına katılan Ann, aynı zamanda ünlü şov programı The Tonight Show’a da katıldı.

2013 yılında TIME dergisi tarafından 30 yaş altı en etkili 30 kişi sıralamsında Ann’in de adı bulunuyor.

İlgili yazı: Teknoloji çağında yetişen çocukların sahip olduğu 7 özellik

Her ne kadar Ann’in icadının piyasaya sürülmesi için biraz düzenlenmesi gerekse de, (İcadı yalnızca 24 lümendir,(Lümen bir ampulden/lambadan elde edilen ışık miktarını ölçmeye yarayan birim) bazı ticari el feneleri 100’lerce lumen gücündedir) Ann esas amacının insanlara yardım etmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: ‘İcadımın ihtiyacı olan insanlar tarafından kullanılabileceğinden emin olmak istiyorum.’

Kaynak:

people.com

huffingtonpost.ca

news.yahoo.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!