Mutfağınızdaki 15 mucize bitki

Eski zamanlardan beri atalarımız çevrelerinde yetişen otları toplayarak çeşitli karışımlar oluşturmuşlar ve hastalıkları tedavi etmeye çalışmışlar. Bu bitkileri direkt olarak ya da kurutup baharat haline getirerek kullanmaktayız.

Baharat rafı evlerde iyi bir dekorasyon parçası olarak kullanılsa da sağlık barındırıyor olması en önemli özelliği.

Fesleğen

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Fesleğen gaz giderici özelliğiyle bilinir.

Fesleğen gaz giderici özelliğiyle bilinir. Karın şişliğini giderir. İçindeki öjenol maddesi sayesinde kaslardaki kramplara çare olur. Çalışmalar hala sürse de fesleğenin içindeki diğer aktif maddelerin kanser oluşumunu engellediği düşünülüyor.

Kırmızı toz biber

Kırmızıbiberden yapılan kırmızı toz biber, içindeki kapsaisin maddesi sayesinde beyne ağrı sinyalini gönderen kimyasalları bloke ederek ağrı hissini hafifletir. Başınızın ağrıyacağını hissettiğiniz anda tüketeceğiniz toz biber baş ağrınızı başlamadan hafifletebilir. Yemeklere eklendiği takdirde iştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Gaz ve bulantı şikâyetlerini giderir, hazımsızlığa iyi gelir. Ayrıca bronşitte ve soğuk algınlıklarında tüketilirse balgam söktürücüdür.

Tarçın

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Tarçın, stresi azaltmaya yardımcı olur.

Tarçının içinde bulunan cinnamaldehyde maddesi E.coli, Salmonella ve Staphylococcus bakterileriyle savaşır. Yine aynı madde stres ve gerginliği yok etmeye de yarar. Yapılan araştırmalar tarçının Asya gribi virüsünün de gelişmesini engellediğini gösteriyor. Ek olarak menstrual döngünün düzenlenmesine yardımcı olur.

Karanfil

Karanfilin diş ağrısına iyi geldiği tüm bilimsel camia tarafından kabul edilmiştir. İnsülinin etkin biçimde kullanılmasına yardımcı olup kan şekerini düzenler. Laboratuvar çalışmaları karanfilin uçuk virüsüne karşı da savaştığını göstermiştir.

Dereotu

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Dereotu nefesinizi tazeler

Sindirim sistemini rahatlatan dereotu mide yanmasına da iyi gelir. Yüzlerce yıldır gaz sorununu ve kötü nefes kokusunu gidermede kullanılır.

Rezene

Rezene en çok gaz söktürücü olarak kullanılır. Ayrıca vücuttan ve nefesten gelen kötü kokuları gidermede etkilidir. Emziren annelerde sütü arttırdığı görülmüştür.

Sarımsak

Bütün sarımsak dişi, kokusuz ve sülfür içeren bir amino asit olan alliin içerir. Bu dişleri ezdiğimizde alliin allicin’e dönüşür. Bu madde kolesterolü ve kan şekerini düşürür ve kanda pıhtı oluşumunu engeller. Damar sertliği riskini azaltır. Gribe ve kulak ağrılarına yol açan virüs ve bakterilerin ölmesini sağlar. Araştırmalar sindirim yolu rahatsızlıklarına iyi geldiğini ve ishali önlediğini de göstermekte. Bazı araştırmaların sonuçlarına göre sarımsak, kanseri önlemede etkili.

Zencefil

Araştırmacılara göre yol tutması sonucu oluşan mide bulantısına zencefilden daha iyi gelen bir şey yok. Hatta zencefilin içindeki dimenhydrate, yol tutmasını önlemek için satılan hapların içine de eklenmiş durumda. Tükürük salgısını uyararak sindirime yardımcı olur. Mideyi rahatlatır, gaz sancılarını hafifletir ve kolesterolü düşürür.

Nane

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Nanenin içindeki mentol solunum yollarını açar ve bakterilerle savaşır.

Bitki uzmanları naneyi bulantı ve kusmanın tedavisinde kullanıyorlar. Mide gazının atılmasında, kas spazmlarında ve hıçkırığın geçirilmesinde kullanır. Nanenin içindeki mentol solunum yollarını açar ve bakterilerle savaşır. Baş ağrısını dindirmede kullanılır. Nane bir çok mikroorganizmayı öldürür ve koklandığında beyinsel aktivitelerde artış olur. Yapılan bir çalışmada burunlarında tıkanıklık yaşayan kişiler nane soluduklarında rahatladıklarını söylemişlerdir. Fakat vücuda alınan hava miktarında bir değişiklik olmamıştır.

Mercanköşk

Mercanköşk, öksürüğe iyi gelen en az 4 bileşik ve vücuttan gelen kötü kokulara iyi gelebilecek 19 antimikrobiyal kimyasal içerir. Sindirime yardımcı olan bu bitki tansiyonu da dengeler.

Maydanoz

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Maydanoz, idrar yolu iltihapları ve böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelir.

Maydanoz idrar söktürücüdür. İdrar yolu iltihapları ve böbrek taşı rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılır. Regl dönemlerindeki şişkinliği giderir. Yemeklerde tabağa konan maydanoz sadece dekoratif amaçlarla değil nefesi tazelediği için oradadır.

Biberiye

Biberiye içerisinde çok miktarda antioksidan madde bulunduran bitkidir. Vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır, astım ve alerjik reaksiyonları rahatlatmada kullanılır. Ayrıca göğüsteki su dolu kistleri kuruttuğu yönünde çalışmalar da vardır.

Adaçayı

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Adaçayı menopozun etkilerini hafifletir.

Adaçayında bulunan yağlar hem antiseptik hem de antibiyotiktir. Adaçayı menopozun etkileriyle savaşır. Gece terlemeleri ve ateş basmalarına iyi gelir. İçerisindeki tanen maddesi dolayısıyla terlemeyi engeller. Laboratuvar çalışmaları, insülin hormonu gerektiği gibi çalışmayan insanlarda adaçayının bu hormonu çalıştırmak için etkili olduğunu göstermiştir.

Kekik

Kekik, derideki kan kaşını hızlandırır. Kışın vücut sıcaklığını yükseltmede kullanılır. Spazmları engeller. Solunum sistemini rahatlatır ve bronşite iyi gelir. Aromaterapistler kekiğin kokusunun kişinin ruh halini dengelediğini söylemekteler.

Zerdeçal

Mutfağınızdaki 15 mucize bitki
Zerdeçalda çok miktarda antioksidan bulunur.

Zerdeçalın içinde bulunan kürküminin romatizmal ağrılara iyi geldiği klinik deneylerde kanıtlanmıştır. Kürkümin zerdeçala sarı rengini verir ve kolesterolü düşürür. A, C ve E vitaminlerini içerdiğinden dolayı bol miktarda antioksidana sahiptir ve kataraktı önlemeye yardımcı olur.

Kaynak:

Healthy Holistic Living

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Avokado hakkında az bilinen 6 gerçek

Muzun sağlık kazandıran 20 muhteşem etkisi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!