Mindfulness kamplarının 5 önemli faydası

Kişisel gelişim alanında bugünlerde oldukça fazla karşımıza çıkan bir kavram; Mindfulness yani diğer bir ifadeyle Bilinçli Farkındalık. Çoğu zaman, günlük hayatımızı ya geçmişte neler yaptığımızı ya da gelecekte neler yapabileceğimizi düşünmekle geçirebiliyoruz. Aynı zaman diliminde, geçmişle ilgili pişmanlıklarımız, gelecekle ilgili kaygılarımız derken an’ın içerisinde olup bitenleri kaçırabiliyoruz. Ve böylece verdiğimiz her karar, yaşadığımız her duygu, yaptığımız her hareket geçmiş deneyimlerimiz sayesinde oluşturduğumuz tepkisel otopilot sisteminin bir parçası olarak kendini tekrarlama eğiliminde oluyor. Ancak yapılan birçok araştırma sonucunda biliyoruz ki, iyi olma halimizi güçlendirmek, kendi potansiyelimizi bulmak, kendimizi gerçekleştirmek, yaşam amacımızı bulup o yönde ilerlemek adına bilinçli farkındalık ile tam da şu anda yaşadığımız deneyimin kendisine tarafsız ve yargısızca odaklanmamız gerekiyor. Çünkü zihni sessizleştirdikçe kalbimizin konuştuğunu söylüyor Buddha.

Peki bu bilinçli farkındalık kavramını öğrenme ve günlük hayatımıza entegre etme konusunda tek başıma ne yapabilirim ya da nereden başlamalıyım diye içinizden geçiriyor olabilir misiniz?

Tam da bu noktada bu sorunun cevabını arayanlar için çağrım Being.Mind ile tanışmanız. Kurucuları şahsım ve Erdem Nacak olarak tüm arzu ve isteğimiz, hazırladığımız kamplar /aktiviteler/ workshoplar ile kendi öz uyanışımıza adım atma yolculuğunda kolektif bilinç oluşturarak birbirimize ilham olmak.

İnsanoğlu olarak sosyal varlıklar olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. O yüzden bir kavramı öğrenirken birbirimizin deneyimleri hakkında benzer ve farklı bakış açılarını fark ederek öğrenmenin daha faydalı olduğuna kanaat getirerek bu yolculuğa çıktık.

Gelin beraber bireysel ya da kurumsal olarak Mindfulness Kamplarına katılmanın avantajlarına göz atalım:

1. Sürükleyici öğrenme: Farkındalık kamplarımızda katılımcılar, günlük hayatın dikkat dağıtıcı unsurları ve sorumlulukları olmadan kendilerini tamamen uygulamaya kaptırabilirler. Kamp ortamının odaklanmış ve yapılandırılmış doğası, farkındalık ilke ve tekniklerinin daha sürükleyici ve derin bir şekilde keşfedilmesine ve anlaşılmasına olanak tanır.

2. Beceri geliştirme: Farkındalık kamplarımız, farkındalık becerilerini geliştirmek ve uygulamak için katılımcılara güvenli bir alan açar. Eğitmen eşliğindeki meditasyon ve nefes seansları, atölye çalışmaları ve aktiviteler, farkındalık uygulamaları konusundaki anlayışı derinleştirebilir ve günlük yaşama daha kolayca entegre edilebilir hale getirebilir.

3. Kolektif bilinç: Farkındalık kamplarımız, bilinçli farkındalık ve kişisel gelişimle ilgilenen, benzer düşüncelere sahip bireyleri bir araya getirir. Katılımcılar, benzer ilgi alanlarını paylaşarak, deneyim alışverişinde bulunarak ve birbirlerinden birçok şey öğrenerek kendi özleri ile daha kolay bağlantı kurabilirler. Çoğu zaman aynı niyet doğrultusunda bir araya gelinmesi sebebiyle, kamp ortamında güçlü bir aidiyet duygusu hissedilir. Böylece kamp sonrası birbirine destek olan güçlü dostlukların oluştuğu gözlenmektedir.

4. Doğa ortamının dönüştürücü gücü: Pek çok farkındalık kampımızı, doğayla iç içe olabileceğimiz sakin ortamlarda düzenlemeyi tercih ediyoruz. Doğada olmak, uygulama için huzurlu ve topraklayıcı bir zemin sağlayarak anda olma deneyimini güçlendirmektedir. Aynı zamanda bu sakinleştirici ortamlar, uyaran azlığı nedeniyle katılımcıların günlük hayatın taleplerinden kopmalarına, iç seslerine odaklanmalarına ve öz farkındalıklarındaki artış nedeniyle derin içgörülere ulaşmalarına olanak tanır. Böylece, kişi kendini daha derinden anlamaya başlar.

5. Sağlık ve stresi azaltma: Bilinçli farkındalık kamplarımıza katılmak, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için özel bir mola işlevi görebilir. Kamp ortamında farkındalık uygulamaları, meditasyon, nefes ve gevşeme egzersizleri yapmak, stresi azaltmaya ve genel iyi olma halini güçlendirmeye yardımcı olur. Katılımcılar genellikle kamptan motivasyonu yüksek, tazelenmiş ve gençleşmiş olarak ayrılırlar.

Umarım tüm bu okuduğunuz avantajlar, içsel uyanışınıza dair adım atmanıza ışık olur ve sizi yüreklendirir.

Bizlere @being.mind Instagram adresimizden ya da www.beingmind.com.tr adresimizden ulaşabilir, etkinliklerimize katılabilir ya da kamp taleplerinizi bize ulaştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kafanda gerçekleştirdiğin hayalin için kurumsal hayattan vazgeçmek akıllıca mı?

Tulya Türgen Fırat Pilates Eğitmeni ve Mindfulness Koçu
2006 Koç Üniversitesi Matematik Bölümü mezunuyum. Mezuniyet sonrası 7 yıl analitik yönümü kullanarak kurumsal hayatıma finans sektöründe yön verdim. Sonraki 10 yıl içerisindeyse fiziksel ... Devam