Meyve ve sebze tüketmek mutlu ediyor

Yapılan yeni bir araştırma, meyve ve sebze tüketiminin mutluluğa önemli ölçüde katkı sağladığını ortaya çıkardı. Ayrıca araştırmanın sonunda şaşırtıcı bir sonuca daha ulaşıldı: Günde 8 porsiyon meyve ve sebze tüketimi, kişinin mutluluğunu, fiziksel sağlığından çok daha hızlı etkiliyor.

İlginizi çekebilir: Sakinleştirici besinler

meyve sebze
Günde 8 porsiyon meyve ve sebze tüketimi, kişinin mutluluğunu, fiziksel sağlığından çok daha hızlı etkiliyor.

Konuyla ilgili ilk kapsamlı araştırmayı yürüten araştırmacılardan Profesör Andrew Oswald, meyve-sebze tüketiminin fiziksel sağlığa etkisinin insanları yeterince motive etmediğini belirtiyor: “Meyve-sebze tüketiminin kansere karşı koruyucu özelliği ya da fiziksel sağlığa etkisi yıllar sonra kendini gösteriyor. Bu ise insanları motive etmek için yeterli olmayabiliyor. Ancak sağlıklı beslenmenin zihinsel sağlığa olan etkisi çok daha hızlı fark ediliyor.”

Araştırma kapsamında 12,000 katılımcıdan yemek günlüğü tutması istendi ve eş zamanlı olarak psikolojik sağlıkları da değerlendirildi. 2 yılın sonunda, bu süreçte daha fazla meyve-sebze tüketenlerin kendilerini daha iyi hissettikleri fark edildi.  

Çalışmayı yürüten bir diğer isim olan Dr Redzo Mujcic, yaptıkları araştırmanın insanları sağlıklı beslenmeye ikna etme yolunda alışılagelmiş söylemlerden daha etkili olabileceğini ifade ediyor: “Artık biliyoruz ki, meyve ve sebzelerin etkisini yıllar sonra gösterecek fiziksel sağlığa faydalarının dışında, daha çabuk fark edeceğiniz psikolojik etkileri de var.”

Öte yandan meyve-sebze tüketimi ile mutluluk arasındaki bu doğru orantının nedenlerinden biri olarak antioksidanlar gösteriliyor. Bunun nedeni ise antioksidanlarla iyimserlik arasında bir bağ olduğunun düşünülmesi.

İlginizi çekebilir: 15 adımda hayatınızı değiştirmeye bugünden başlayın

Kaynak:

spring.org.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!