Ruh halinize olumlu etki eden sağlıklı besinler

Her ne kadar depresyonla mücadelede birçok uygulama faydalı olsa da, genellikle beslenme alışkanlığının depresyon üzerindeki etkisi hep atlanıyor. Nütrisyonel Biyokimya Uzmanı ve yazar Shawn Talbott bu konuda şunları söylüyor: ‘Diyet, depresyon konusunda önemli bir rol oynuyor.’

Keyifsiz olduğunuzda şekerli, tuzlu veya yağlı yiyecekler için can mı atıyorsunuz? Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz!

Yediğiniz Anda Mutlu Hissettiren Sağlıklı Besinler

‘Eğer tam tahıllı ürünlerle, taze meyve sebze meyvelerle ve balık gibi besleyici ve sağlıklı ürünlerle beslenirseniz, hem abur cubur arzusunun önüne geçmiş olursunuz hem de daha çok enerji seviyesine sahip olup herhangi bir konuya daha iyi odaklanırsınız.’ diyor Dr. Talbott. İşte beslenme listenize mutlaka eklemeniz gereken ruh halinize olumlu etkisi olacak yiyecekler:

Hindi

Depresyon tedavisinde alternatif bir yöntem arıyorsanız, protein tüketmek bu konuda size yardımcı olacaktır. Hindi etinde hem protein, hem de yüksek seviyede bulunan ve kendini iyi hissetme hormonu olarak bilinen serotonin üretimini tetikleyen triptofan kimyasalı bol miktarda bulunduğu için hindi etini düzenli olarak mutlaka tüketmelisiniz.

Ceviz

ceviz

Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde, kuruyemişler genellikle kalp dostu mono doymamış yağ ve protein bakımından zengindir; fakat söz konusu depresyonun semptomlarını azaltmak olduğunda omega 3 yağ asidi içermesi bakımından ceviz bir adım öne çıkmaktadır. Ceviz aynı zamanda beyin sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Yağlı balık

Omega 3 yağ asidinin insan sağlığına olan faydalarını anlatmaya başlamışken bu yağ asidini içeren vahşi somon, ton balığı, orkinos ve lüfer gibi yağlı balıklardan da bahsetmemiz gerekiyor. Yağ asidi içeren bu balıklar yalnızca beyin sağlığınıza katkıda bulunarak depresyonla savaşmanıza yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kan dolaşımını geliştiriyor ve kalp krizi riskini azaltıyor.

Az yağlı süt ürünleri

süt ürünleri

Yağsız süt, yoğurt, az yağlı peynir ve diğer günlük süt ürünleri kalsiyum, D vitamini ve protein açısından oldukça zengindir. Bu ürünler aynı zamanda depresyonla savaşta da sizin yanınızdadır.

Tam tahıllı ürünler

Tam tahıllı ürünler, hem sağlığına hem de beslenmesine dikkat edenler için mükemmel bir seçenek. Stres Yönetimi Uzmanı Debbie Mandel bu konuda şunları söylüyor: ‘Lif oranı bakımından zengin olan çeltik, tatlı patates, yulaf ve tam tahıllı makarna gibi tam tahıllı ürünler, vücutta serotonin salgılanmasına yardımcı olarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı oluyor.’

Yeşil Çay

Araştırmacılar yeşil çay antioksidan bakımında oldukça zengin olduğunu belirtseler de, Dr. Talbott yeşil çayın içerisinde bulunan Theanin adlı aminoasitin aynı zamanda depresyonla mücadelede de bize yardımcı olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: ‘Theanin çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir aminoasit ve anti-stress özelliği sayesinde çay tüketildiğinde kişinin rahatlamasına yardımcı oluyor.’

Zerdeçal

zerdeçal

Eğer kendinizi üzgün hissediyorsanız, özellikle Hint ve Asya mutfağında sıkça kullanılan zerdeçal, sayısız faydalarının yanı sıra ruh halinizi de olumlu etki ediyor. ‘Zerdeçal güçlü antiinflamatuar etkisi sayesinde en faydalı baharatlardan biri olarak biliniyor.’ diyor Dr. Talbott.

Kaynak: everydayhealth.com

İlginizi çekebilir: Yaşlanma karşıtı besinler hangileri? Bu besinleri mutlaka diyetinize ekleyin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!