Meme ultrasonu nedir ve neden yaptırmak gerekir?

Meme ultrasonu, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak memelerin içinin görüntülenebildiği bir tarama testidir. Doktor tümör ve diğer anomalileri kontrol etmek için kullanabilir. Eğer meme kanseriniz varsa, erken teşhis ve tedavi rahatsızlığın sonucunu iyi yönde etkileyecektir. Ultrason ise genelde bu sürecin bir parçasıdır. Röntgen ve tomografi taramalarının aksine ultrasonda radyasyon yoktur ve hamilelikte de güvenle kullanılır.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Meme ultrasonu nedir?

Meme ultrasonu, meme dokusunun görüntülenebilmesi için ses dalgaları kullanılarak uygulanan bir tarama testidir. Bu uygulama sayesinde belli kist ve tümör türleri, örneğin sıvı dolu kistler gibi mammogramda görünmeyebilecek yapılar görüntülenebilirler.

Standart meme ultrasonuna ek olarak uygulanabilen bazı özel türleri de vardır:

 • Otomatik meme ultrasonu: Bu yöntemde tüm memenin 3 boyutlu bir görüntüsü elde edilir.
 • Kontrastlı meme ultrasonu: Damarlara kontrast verecek bir sıvı enjekte edilir. Böylece daha temiz ultrason görüntüleri elde edilir.

Meme ultrasonu neden gerekebilir?

Meme ultrasonu genellikle mammogram adı verilen meme kanseri teşhisinde kullanılan özel röntgen türünden sonrasında takip için kullanılır ve böylece doktorunuzun yapının sıvı kisti mi yoksa katı bir tümör mü olduğunu tespit etmesini sağlar.

Eğer fizik muayenede veya mammogramda memelerde aşağıdakiler gibi anormallikler varsa doktorunuz ultrason isteyebilir:

 • memede bir kitle olması
 • memede ağrı veya hassasiyet olması
 • meme ucu ve meme derisinin doku ve görünümünde bir fark olması
 • meme ucundan gelen sıra dışı akıntılar

Ayrıca meme implantı gibi çeşitli başka konularda problem olduğunda da kullanılır.

Meme ultrasonunda ne olur?

Doktorunuz işlemi şu şekilde uygulayacaktır:

 • İlk olarak bel üstündeki kıyafetleri çıkarmanız ve ultrason masasına yatmanız istenecektir.
 • Memelerinize bir jel uygulanacaktır. Bu jel sayesinde ultrason dalgaları cildinizden daha rahat hareket ederler.
 • Ultrason cihazı memeniz üzerinde gezilecektir.

Eğer şüpheli bir şey görülürse, bölgenin bir kaç tane fotoğrafı çekilecektir. İşlem 30 dakikayı bulabilir ancak 5 dakika kadar kısa sürmesi de mümkündür.

Meme ultrasonuna nasıl hazırlanmalı?

İşlemden önce yeme içmeyi bırakmanıza gerek yoktur.

Şunlar istenebilirler:

 • Ultrasondan önce memelerinize losyon, kozmetik ürünler gibi şeyleri sürmemeniz istenebilir. Bunlar testin doğruluğunu etkileyebilirler.
 • Takılarınızı çıkartmanız istenebilir.
 • Üstünüzün kolay çıkarılabilir bir şey olması talep edilebilir.
 • Bel üstü bölgenin kıyafetsiz olması istenir.

Meme ultrasonunun sonuçları ne anlama gelir?

Bir radyoloji uzmanı görüntüleri inceleyecektir ve doktorunuza bilgi verecektir. Ultrasonun amacına bağlı olarak sonuçlar kısa sürede alınabilirler.

Görüntüler siyah beyaz renkte olurlar. Kistler, tümörler ve diğer gelişimler taramada koyu bölgeler olarak görünürler. Ancak koyu bölgelerin olması illa ki meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. İyi huylu çeşitli kistlerin oluşmuş olmaları da mümkündür.

Sonuçları ne kadar hızlı alacağınız genelde şu şartlara bağlı olur:

 • geçmişte meme kanseri yaşamış olmanız
 • radyologunuzun daha fazla bilgiye ihtiyaç duyması
 • ultrason işleminde kullanılan süreçler ve teslimat süreci

Herhangi bir risk var mıdır?

Meme ultrasonu herhangi bir risk barındırmaz ve pek çok faydası vardır.

Bazen mammogram yerine kullanılabilir ve şartlar şöyledir:

 • hamile olmak
 • 25 yaşından küçük olmak
 • yoğun meme dokusuna sahip olmak
 • bölgenizde mammograf olmaması

Meme ultrasonundan sonraki adımlar nelerdir?

Eğer ultrason sonuçları anormalse, doktor MRI isteyebilir. MRI sayesinde meme dokusuna dair daha detaylı görüntüler elde edilebilirler. Doktor memenizde katı bir tümör bulursa, ne ultrason ne de MRI ile iyi veya kötü huylu olduğunu tespit etmek mümkün olmaz. Kanserli olup olmadığının bulunması için biyopsi alınması gerekir.

Numune almak için ultrason rehberliğinde bir biyopsi iğnesi kullanılır. Bu işlemde iğne, doku örneği almak için kullanılır ve doku sonrasında laboratuvara gönderilir. 5 biyopsiden 4 tanesi genelde negatif çıksa da konuyu daha detaylı olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Doktor mammogramda tümör benzeri dokular bulursa bunun bir kist mi yoksa başka bir doku mu olduğunu tespit etmek için ultrason uygulayabilir. Ayrıca sonrasında başka tarama testleri ve biyopsi uygulaması da gerekli olabilir. Böylece kanserli bir doku olup olmadığı öğrenilir. Ancak çoğu meme kisti iyi huyludur. Eğer iyi huylu bir kist veya tümör varsa, doktor çıkarılmasının risk ve faydalarını sizinle konuşacaktır.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Meme uçlarıyla ilgili bilmeniz gereken gerçekler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!