Belirtileri gözden kaçırmayın: Meme kanserinin az bilinen semptomları

Meme kanserinin belirtileri arasında en çok bilinen, elle fark edilen topak veya kitlelerdir. Kadınların düzenli olarak elle meme kontrolü yapmaları gerektiği ve sıra dışı sertleşme, kitle fark ettiklerinde hemen bir uzmana başvurmaları öneriliyor.

Ancak meme kanserinin bu sıra dışı kitlelerden başka belirtileri de var. Bazen memede sıra dışı kitleyi veya sertleşmeyi fark edemeyen kadınlar, başka semptomlardan yola çıkarak bir uzmana danışabiliyor ve meme kanserinin erken teşhis edilmesine yardımcı olabiliyor. İşte meme kanserinin sıra dışı kitle veya sertleşme dışındaki belirtileri:

1. Deride çukurlaşma

Tümörler memenin derinlerinde yer alabilir ve ligamentlerle deriyi birbirine bağlayan noktada inflamasyona neden olabilir. Böyle bir durum oluştuğunda derinin bir bölümü içe doğru çöker ve bir çukur görüntüsü oluşur. Bu çukurlar, kollar havaya kaldırıldığında daha belirgin olur. Meme kontrolü yaparken kollarınızı havaya kaldırarak buna dikkat edebilirsiniz.

Meme kanserinin az bilinen semptomları

2. Meme ucunda geri çekilme

Birçok kadının meme ucu dışa doğru çıkıktır ancak bazı kadınlarda meme ucunun içeri doğru olması da mümkün. Bu medikal olarak endişe verici bir durum değil. Ancak meme ucu sürekli dışarı doğru çıkık iken içeri doğru çekilmeye başladıysa bir uzmana görünmek iyi olabilir. Meme ucunda geri çekilme semptomu da kollar havaya kaldırıldığında daha iyi görülebilir.

3. Meme ucunda akıntı

Eğer hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz meme ucunda akıntı olması normal kabul edilebilir. Ancak hamilelik veya emzirme döneminde değilseniz ve meme ucunda kanlı veya şeffaf bir akıntı varsa en kısa zamanda bir uzmana görünmek iyi olabilir. Ancak hemen paniğe kapılmayın, meme ucundan gelen akıntı kanser olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Papillomas adı verilen ve kanserli olmayan tümörler de kanamaya neden olabilir.

4. Meme asimetrisi

Her iki memenin birbirinin aynısı olmaması son derece normal. Ancak bir memenizin birden bire daha büyük olduğunu fark etmeye başlarsanız, bir uzmana danışmanız gerekebilir.

5. Kızarıklık veya döküntü

Meme genellikle iritasyona neden olabilecek şeylerle temas halindedir. Sütyen, kıyafet, losyon, sabun, vs. Eğer memenizde kızarıklık veya döküntü hissederseniz, en kısa zamanda bir kontrole gitmelisiniz. Bu kızarıklık veya döküntünün sebebi sadece sabun veya kullandığınız deterjan olabilir ancak bunu bir uzmanın kontrolünden geçmeden bilemezsiniz.

6. Meme veya meme ucunda acı, ağrı

Bu aslında meme kanserinin çok nadir görülen semptomlarından biri. Memede veya meme ucundaki acının nedeni, basit bir enfeksiyon da olabilir. Ancak bunu ultrason veya mamogram kontrolünden geçmeden bilemezsiniz.

İlginizi çekebilir: Cesur ve sevgi dolu bir kocanın, meme kanseri teşhisi koyulan karısı için hazırlamış olduğu etkileyici sürpriz

Kaynaklar:
Self.com
Victoria.co.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!