Meme uçlarıyla ilgili bilmeniz gereken gerçekler

Meme uçlarınıza bakıp her şeyin normal olup olmadığını düşündünüz mü hiç? Aslında meme ucu, bedenimizdeki kavraması zor noktalardan biri. Herkeste değişik şekilde ve büyüklükte olan bu ufak çıkıntı, kadınlara cinsel zevk veriyor, annenin bebeğini emzirmesini sağlıyor ve hatta bazı hastalıklarla ilgili ipuçları veriyor. Gelin, bu değişik “şeyleri” biraz daha yakından tanıyalım. İşte meme uçlarıyla ilgili bilmeniz gereken gerçekler:

1. “Normal” meme ucu diye bir şey yoktur

Florida’daki Moffitt Kanser Merkezi’nden Dr. Susan Hoover, “Herkesin meme ucunun farklı olması, insanların göz renklerinin veya göz şekillerinin farklı olması gibi bir şeydir” diyor. Yani meme ucunun insandan insana farklılık göstermesi, normal genetik gelişim sürecinin bir parçası. “Dünyada tek bir ‘doğru’ saç rengi olmadığı gibi, doğru meme ucu rengi diye de bir şey yoktur” şeklinde ekliyor Dr. Hoover. Yani arkadaşınızla aynı ten rengine sahip olmanıza rağmen farklı meme ucu renklerine sahip olmanız tamamen normal bir durum. Ancak meme ucunuzun rengi, şekli veya büyüklüğü aniden nedensizce değiştiyse, bu durumu doktorunuza danışmak iyi olabilir.

Meme ucunuzun rengi, şekli veya büyüklüğü aniden nedensizce değiştiyse, bu durumu doktorunuza danışmak iyi olabilir

2. Meme başında tüylenme birçok insanda görülüyor

Meme ucunu çevreleyen koyu renkli bölgede veya çevresinde tüylerin olması, aslında son derece normal bir durum. Vücudunuzdaki tüylerin sayısı ve oranı, hormonlarınız ve kalıtsal özelliklerinizle ilgilidir. Meme başında tüylenme, birçok kişide görülen sıradan bir durum. Ancak yine de bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa, bu tüylerden epilasyon yöntemleriyle kurtulabilirsiniz.

3. Meme ucunun içeri dönük olması emzirmenize engel değil

Bazı insanlarda meme ucu dışarı çıkmak yerine içe dönüktür. Bu durum çok sık görülmese de bazı kadınların meme uçları doğuştan bu şekilde olabilir. İçe dönük meme ucu, emzirmeye hiçbir şekilde engel oluşturmaz. Birçok durumda bebek sıradan bir emme hareketini yaparak içe dönük olan meme ucunu dışarı çıkarır. Eğer doğuştan meme uçlarınız içe dönükse bu son derece normal. Ancak meme uçlarınızdan biri veya ikisi, önceden dışa dönükken ani ve sebepsiz bir şekilde içe döndüyse mutlaka bir doktora danışmanız gerekir.

4. Meme ucunda sivilce çıkabilir

Meme ucunuzu çevreleyen bölge de vücudunuzun tamamını kaplayan deriden farksız. Bu yüzden meme ucunda veya meme başında sivilce, siyah nokta görülebilir. Eğer bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa, nazik bir sabunla bölgeyi temizleyebilirsiniz. Ancak, meme başınızda kızarık ve pul pul olmuş çıkıntılar fark ederseniz, doktorunuza danışmakta fayda var.

5. İki meme ucu birbirinden farklıdır

Meme uçlarının büyüklüğü, rengi, sertliği, şekli birçok etkene bağlıdır ve birbirinden farklı olması son derece normaldir

Meme ucu, kar tanesi gibidir; biri diğerine benzemez. Büyüklüğü, rengi, sertliği, şekli birçok etkene bağlıdır ve birbirinden farklı olması son derece normaldir. Üstelik meme ucu, yaşlandıkça veya belli koşullar altında küçülebilir. Dr. Sherry Ross, “Ergenlik, lohusalık, hamilelik, emzirme ve menopoz kadınların hormonal değişiklikler yaşadıkları dönemlerdir ve bu dönemlerde meme ucunun büyükülüğü, hassasiyeti, görünüşü değişebilir” diyor. Yine de ani değişimler gördüğünüzde doktorunuza danışmakta fayda var.

6. Emzirmeseniz bile meme ucundan sıvı gelebilir

Emzirmediğiniz dönemlerde de hormonal değişikliklere bağlı olarak meme ucunuzdan beyaz veya şeffaf renkli, süte benzer bir sıvı gelebilir. Ancak kahverengi, kırmızı veya yeşilimsi bir sıvı gelirse hemen doktorunuzu aramanız gerekebilir. Ayrıca, rengi fark etmeksizin aşırı sıvı gelmesi durumunda da doktorunuza danışmalısınız.

Gördüğünüz gibi meme ucu tuhaf, gizemli ve bir o kadar da kendine has özellikleri olan bir bölge. Meme ucunuza iyi bakın ve ani bir değişiklik gözlemlerseniz, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

İlgili yazı: Göğüsler hakkında bilinmeyen detaylar

Kaynaklar: Self, Womenshealthmag

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!