Kuzey ışıklarının drone ile çekilen olağanüstü güzellikteki görüntüleri

Aurora borealis adıyla bilinen kuzey ışıkları, doğa tarafından insanlara bahşedilen mükemmel bir armağan. Güneş fırtınalarının uzaya yaydığı yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanı ile etkileşmesi sonucu ortaya çıkan bu göz alıcı ışıklar, her yıl belli dönemlerde insanlara adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

kuzey ışıkları
Kuzey ışıkları, doğa tarafından insanlara bahşedilen mükemmel bir armağan.

Yeryüzünün en üst atmosferinden Dünya’ya giren elektronlar, yerkabuğu yüzeyinden yaklaşık 20 – 200 mil yukarıdaki yüksekliklerde oksijen ve nitrojen atomlarıyla karşılaşıyorlarFarklı renklere sahip auroraların renkleri, hangi atomla çarpıştığına ve karşı karşıya geldikleri yüksekliğe bağlı. Kuzey ışıklarını görmek için en iyi yerler ise şöyle:

  1. Svalbard, Norveç
  2. Kakslauttanen, Finlandiya
  3. Jukkasjärvi, İsveç
  4. Reykjavik, İzlanda
  5. Laberge Gölü, Kuzey Kanada
  6. İskoçya
  7. Tromsø, Norveç
Kuzey ışıklarını görmek için en iyi zaman nedir?

Kuzey ışıkları, bilimsel açısında tahmin edilebilmesi oldukça zor olduğundan, belli bir zaman diliminde ortaya çıktığını söylemek doğru olmaz. Teknik olarak, yılın her döneminde ortaya çıkabilir; fakat Nisan ayından Ağustos ayına kadar yaz güneşi kuzey ışıklarının görülmesini imkansız kılmaktadır. Spesifik olarak olaraksa en uygun zaman Ocak, Şubat ve Mart aylarıdır. Uzun ve karanlık gecelere sahip bu aylarda, kuzey ışıklarının görülme ihtimali yüksektir.

Kuzey ışıklarıyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra, İzlandalı fotoğrafçı Haukur’un drone ile çektiği muhteşem görüntülere göz atmaya ne dersiniz? İşte havadan kuzey ışıklarının büyüleyici görüntüsü:

Northern lights with Drone

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!