Koşu dünyasında neler oluyor?

Hep kendimi anlatacak halim yok ya, şöyle bir bakındım kimler, neler yapıyor diye. Nerelere koşuyor, ne için koşuyor, koşturuyorlar. Koşanlardan kiminin ilk yarışı, kimi ezberlemiş parkuru ama ‘bence’ heyecan hep aynı heyecan. “Asfalt mı heyecan verir, arazi mi, yarış nasıl başlayacak, iyi gidecek mi, zamanında bitecek mi, uzunsa yiyecekler yeter mi, kontrol noktasına kadar su idare eder mi?” Sorular bitmez, tükenmez. Başlamak lazım bir yerden, başlayıp, görmek, deneyimlemek, anlatmak, paylaşmak. Şimdi haberler:

Buralar yetmedi Kalahari’ye gitti

Ultra maratonların değişmez şampiyonu Mahmut Yavuz, daha önce de birkaç kez geçtiği Kalahari Çölü’ne yine meydan okuyor. 24 Ekim’de başlayacak ve 7 gün sürecek olan Kalahari Augrabies Extreme Marathon toplam 252 km’lik bir yarış. Bir hafta boyunca çeşitli zorlukların üstesinden gelmeye çalışacak olan koşucu, tüm çocuklar eşit şartlarda eğitim görebilsinler diye çalışan TOÇEV için aşacak mesafeleri. Şimdiden adımlarına kuvvet şampiyon. Mahmut’un koşuyla ilgili anılarına göz atmak isterseniz şöyle buyurun. Destekçi olmak isterseniz de işte hesap bilgileri: Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı, Garanti Bankası, Levent Şubesi, TR82 0001 5001 5800 7303 8199 79 (Açıklama kısmına Mahmut Yavuz yazmayı unutmayın lütfen.)

Koşu dünyasında neler oluyor?
Mahmut Yavuz Kalahari Çölü’nde

İyilik peşinde koşmak artık daha da kolay

Adım Adım tarafından geliştirilen ve kısa bir süre içerisinde hayata geçecek olan bir yardımseverlik platformu sayesinde artık herkes, istediği her yarışta, istediği STK (Sivil Toplum Kuruluşu) için online kampanya oluşturacak, bağış toplayarak, kaynak yaratacak. Anlayacağınız adımlarımız değer kazanacak, değer yaratacak. Takipte kalınız, gelişmelerden haberdar edeceğim sizleri.

Koşu dünyasında neler oluyor?
İyilik peşinde koşanlar, 8 yılda, 9 milyon TL’nin üzerinde kaynak yarattılar

Ada bizi çağırıyor, gidelim mi?

Bu hafta sonu Büyükada’da bir yarış var. Faytonlarla yarışa hazır mısınız? Şaka şaka, bizim tek yarışımız kendimizle, öyle değil mi? Atmosfer güzel, oksijen bol, koşu sonrasında balığa doymak, sohbetin sonunu getirmek istememek serbest. Parkur 11.1 km; idealin ötesinde bir mesafe. Ne bıktırıp, yorar ne de az geldi diye moral bozar. Hemen kayıt olmak için tıklayınız.

Koşu dünyasında neler oluyor?
Değişik bir koşu parkuru arayanlar Büyükada’da buluşuyor

Adayı istemeyene Kapadokya var

Şehirden bıkanlar kendilerini dağa, bayıra salacaklar bu hafta. Kapadokya’daki ultra maratonda çeşitli zorluk derecelerindeki mesafeler mevcut: 36 km, 62 km ve 110 km’lik parkurlar maceraya doyamayanları bekliyor. Bu yarışta şimdiden merak edilen en önemli şey geçen senenin şampiyonu Elena Polyakova’nın tırnaklarını nasıl şekillendireceği olsa gerek. (Magazinsiz yazı mı olurmuş?) Elena bu konuda bir uzman gerçekten de…

Koşu dünyasında neler oluyor?
Elena katılacağı her yarış için ayrı bir konsepte büründürüyor tırnaklarını
Koşu dünyasında neler oluyor?
Elena Polyakova, 2014 yılında gerçekleşen Kapodakya’daki aynı yarışta erkekleri de geçerek genel klasmanda 1. oldu

Takım ruhunu yakalamak isteyenler en yakın ormana

7 Kasım Cumartesi günü Belgrad Ormanı’nda AA Takım Koşusu var. 7 kişilik takımlar 6 km’lik Neşet Suyu Parkuru’nu koşacak ve hep birlikte bir maratonu tamamlamış olacaklar, en kısa sürede tamamlayan takım da günün kazananı ilan edilecek. Evet, maratondan 195 m eksik ama onu da görmezden gelelim bu seferlik. Hemen takımınızı oluşturun isterseniz. İstanbul Maratonu öncesinde iyi bir antrenman sayılır.

Koşu dünyasında neler oluyor?
Hep bireysel yarıştıysanız, takımla birlikte koşma fırsatını kaçırmayın

İstanbul Maratonu’nda yeni bir şey deneyebilirsiniz

Siz de benim gibi asfaltta koşmaktan pek haz etmiyor, daha çok işin eğlencesiyle ilgileniyorsanız bu sefer bir değişiklik yapmaya ne dersiniz? Dilerseniz koşarken bir yandan da tekerlekli sandalye itebilir ve omurilik felçlisi sporseverlerin 15 km’yi tamamlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu arada yardımseverlik koşusu yapıp, bağış toplamak isterseniz de ne ala. Talipseniz benimle iletişime geçiniz: [email protected]

Koşu dünyasında neler oluyor?
Gönüllü koşucular omurilik felçlilerin maratona katılmasına yardımcı oluyorlar

Otizmli çocuklar için koştum, desteğinizi bekliyorum

Daha önceki yazılarımdan da anlaşılacağı gibi geçtiğimiz haftalardan birinde Likya Yolu Ultra Maratonu’nun insen inilmez, çıksan çıkılmaz yokuşlarını 6 gün boyunca arşınladım durdum. İlk günlerde taşa, yüksekliğe, çamura kafayı takmışken, bir yandan da doğduğu günden beri bin türlü bela ile uğraşmak zorunda kalan otizmli çocukları düşündüm. Koşumu onlar için yapıyor olmak ferahlattı biraz içimi. İstiyorum ki hepsi ama hepsi en iyi şekilde eğitim alabilsinler ve kendilerini ifade etme, iletişim kurabilme becerisini kazanabilsinler. “Money talks” denmesin bu sefer, eşitlik olsun, adalet olsun. Desteğinizle daha çok çocuğa ulaşacağımızdan eminim. TROY sponsorluğunda Tohum Otizm Vakfı için yürüttüğümüz kampanya devam ediyor. Detaylar şurada… ( Havale/EFT açıklama kısmına Kıvanç Ergun yazmayı unutmayın lütfen.)

Koşu dünyasında neler oluyor?
Likya Yolu Ultra Maratonu mutlaka katılmak isteyeceğiniz bambaşka bir deneyim vadediyor.

Kendimden bahsetmeyeceğim dedim ve sözümü tutamadım. Kusura bakmayın, hayırlı bir iş içindi.
Aklınıza takılan her türlü sorunuzu bekliyorum. Mail adresim yukarıda bir yerlerde yazıyor.
Kalın sağlıcakla…

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam