Kışın yürüyüş yapmanın benzersiz faydaları

Havalar soğumaya başladığında çoğumuz tüm günü evde sıcak bir şeyler içerek geçirmek isteyebiliyoruz. Dışarıdaki kara, yağmura, soğuk havaya karışmadan usulca evimizdeki sıcaklığın tadını çıkarmak daha cazip gelebiliyor. Açık havada yürüyüş yapmak bir kenara, gündelik işler için bile dışarı çıkmak çok zor bir hal alabiliyor. Ancak, evimizin sıcacık atmosferinin sunduğu konfora karşılık soğuk havada yürüyüş yapmanın da sağladığı birçok fayda var. Yalnızca bahar veya yaz aylarında yürüyüş yapıyor, kış mevsiminde yürüyüşlerinize uzun bir ara veriyorsanız bu yazımız fikrinizi değiştirebilir. Yapılan birçok araştırma ve uzman görüşü kış mevsiminde yürüyüş yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlığı desteklediğine dikkat çekiyor. İşte sizi dışarıda dondurucu soğuk da olsa yerinizden kaldıracak, motivasyonunuzu canlı tutmanızı sağlayacak kışın yürüyüş yapmanın faydaları:

Daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Evet, kış aylarında yürüyüş yapmak daha fazla kalori yakmaya yardımcı oluyor. Özellikle kilo verme sürecinizi desteklemek için yürüyüş yapıyorsanız kışın dışarı çıkmak için kendinizi daha fazla motive edebilirsiniz. 53 kişiyle ile yürütülen bir çalışma, katılımcıların soğuk havada yürümelerinin sıcak havada yürümelerine kıyasla daha fazla kalori yakmasına, dolayısıyla daha kolay kilo vermelerine yardımcı olduğuna dikkat çekiyor. Fiziksel ve zihinsel sağlığın yanı sıra forma girmek de istiyorsanız kış aylarında yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Daha verimli egzersizler için bir profesyonel gibi egzersiz yapmanın 8 kuralı

Kemiklerinizi güçlendirir.

Güçlü kemikler için ihtiyaç duyduğumuz D vitaminin en önemli kaynağı hepimizin bildiği gibi Güneş. Yaz aylarında kolayca ve sıkça güneş ışınlarına maruz kalabiliyor olsak da bu, kış mevsimindeki açığı kapatmaya yetmiyor. O nedenle kış günlerinde özellikle güneşin kendini gösterdiği zamanları kollamak ve kış güneşinden faydalanarak güçlü kemikler için ihtiyacımız olan D vitaminini almak çok önemli.

İlginizi çekebilir: D vitamini kaynağı besinlerle hazırlanan lezzetli tarifler

Kış depresyonunu önler.

Kış aylarında günlerin kısalığı ve güneş ışınlarının eksikliği nedeniyle modumuz çoğu zaman düşük olabiliyor, bu da kış depresyonuna zemin hazırlayabiliyor. Hele bir de sabahın erken saatlerinde hava henüz aydınlanmadan evden çıkıp işten hava karardıktan sonra dönüyorsanız, enerjinizi yüksek tutmanın sizin için de zor olduğunu tahmin edebiliriz. Bu olumsuz duygunun sebeplerinden biri de gün ışığını az görmemizin yanı sıra doğayla olan bağımızın da koptuğunu, kabuğumuza çekildiğimizi hissetmemiz. Kışın açık havada yürüyüş yapmak, mümkünse parklara, ormanlara, deniz kenarlarına gitmek hem doğayla olan bağımızı koparmadan soğuk günleri atlatmamıza hem de gün ışığında zaman geçirmemize yardımcı olabilir. Eğer hafta içi işlerin yoğunluğundan ya da mesai saatlerinizden dolayı gün aydınlıkken yürüyüşe çıkamıyorsanız hafta sonu planlarınıza mutlaka açık havada yürüyüşü eklemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kış depresyonu nedir: 5 adımda kışın karanlığını üzerinizden atabilirsiniz

Modunuzu yükseltir.

Kış aylarında açık havada yürüyüş yapmak sadece olumsuz ruh halinden kurtulmamıza değil; enerjimizi yükselterek modumuzu toparlamaya da yardımcı oluyor. Soğuk havalarda yürüyüş yapmak kış depresyonuyla mücadelenin yanı sıra mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfinin salgılanmasını artırarak modumuzu yükseltebiliyor. Birçok araştırma kısa süre bile olsa açık havada yapılan yürüyüşün mutluluğu artırmaya yardımcı olduğuna dikkat çekiyor. Kış aylarında her gün 20 dakika bile olsa yürüyüş için zaman ayırmanız bütüncül sağlığınız için atacağınız önemli bir adım olabilir.

İlginizi çekebilir: Ruh haline göre egzersiz seçimi

Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Soğuk havaların daha iyi uyumamız konusunda yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Yazın sıcak ve terletici havasında uykuya dalmak ve gece boyunca kesintisiz uyumak ne kadar zorlaşıyorsa kışın da serin havalar sayesinde bir o kadar kolaylaşıyor. Kış yürüyüşleri de vücut sıcaklığının soğumasına etki ettiğinden ve aynı zamanda kasları, kemikleri harekete geçirerek fiziksel yorgunluğa da zemin hazırladığından gün sonunda başımızı yastığa koyar koymaz uykuya dalmamızı sağlayabiliyor. Özellikle kışın kendinizi stresli ya da kaygılı hissettiğiniz zamanlarda uykuya dalmakta güçlük yaşıyorsanız kısa süreli de olsa soğuk havada yürüyüş yapmak dinlendirici bir gece uykusu deneyimine geçişinizi kolaylaştırabilir.

İlginizi çekebilir: Rahat ve kaliteli bir uyku için 5 çay önerisi

Dayanıklılığınızı artırır.

Soğuğa maruz kalmak, fiziksel dayanıklılığı geliştirmek için en etkili yöntemlerden biri. Kar, soğuk demeden buz gibi denize girenleri, yaz-kış soğuk suyla duş alanları, buz gibi havada incecik tişörtlerle gezenleri fark etmiş miydiniz? Hepsinin bir bildiği olmalı değil mi? Soğuk hava çeşitli bakterilere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirirken aynı anda yaptığınız egzersiz de bunu destekliyor. Hem kan akışını artırması hem de hareket kabiliyetini güçlendirmesi nedeniyle soğuk havayı içinize çekerek yapacağınız yürüyüşle bütüncül sağlığınızı desteklemek için dondurucu soğuklarda bile yürüyüş yapmak için kendinizi motive edebilirsiniz. Harvard Tıp Fakültesi profesörü Adam Tenforde, soğuk havada yürüyüş yapmanın ayrıca kan basıncını düşürmeye, aerobik kapasiteyi artırmaya ve kan şekerini dengelemeye de yardımcı olduğuna dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Wim Hof Metodu: Buz adam Wim Hof’un gençlik iksiri nefes pratiği

Daha kolay nefes almanızı sağlar.

Daha önce fark etmiş olmalısınız ki; kış günlerinde hava daha temiz bir nefes sağlar. Daha az kirletici ve alerjenli olan serin hava vücudumuza sakinleştirici etkili, taze ve temiz havayı sokarak nefes alışverişimizi kolaylaştırma rolü üstenir. Ayrıca her nefeste yenilenmiş hissetmemizi de sağlar. Burnunuzun ucunun kızardığı, parmak uçlarınızın sanki donduğunu hissettiğiniz bir kış gününde yürüyüş yaparken içinize çektiğiniz o derin hava gerçekten de tazelendiğiniz hissiyatını vermiyor mu?

İlginizi çekebilir: Nefes egzersizleri: Rahatlatan ve enerji veren 8 farklı nefes tekniği

Bakış açınızı tazeler.

Kış mevsimi, doğayı dinlemek, ona kulak vermek, neler olup bittiğini sakince gözlemlemek, düşünmek için en ideal mevsim olabilir. Kar yağdığında etrafı saran sessizlik, yağmur yağarken çöken hüzün, rüzgara direnmeye çalışan yapraklarını dökmüş bir ağaç… Yürümek zihninizdeki karmaşanın düğümlerini çözmenize yardım ederken içinize çektiğiniz serin ve taze hava da düşüncelerinize yeni bir soluk getirebilir.

İster spor ihtiyacınızı karşılamak ister kilo vermek ister zihninizi dinlendirmek için dışarı çıkın; kış mevsiminde soğuk havaya rağmen yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Hem bedeniniz hem de zihniniz için kış aylarında mümkünse güneş ışınlarının kendini gösterdiği saatlerde kendinize yürüyüş için zaman ayırmanız yaşam kalitenizi hızlı bir şekilde yükselterek kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Kaynak: today, 99walks, health.harvard

İlginizi çekebilir: Yürümek: Bu hayatta insana bahşedilmiş en kutsal eylem

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!