Daha verimli egzersizler için bir profesyonel gibi egzersiz yapmanın 8 kuralı

Birçok kişi güçlü, sağlam ve sağlıklı bir beden ulaşmanın hayallerini kuruyor, bunun için spor salonlarında saatlerini geçiriyor, kendi egzersiz rutinlerini oluşturuyor ya da bir kişisel koç eşliğinde çalışıyor. Ne var ki hedefe yönelik yapılan ve verimli sonuçlar elde edilmesi amaçlanan egzersizler için sadece düzenli bir şekilde egzersiz yapmak yeterli değil. Yaptığınız egzersizden gerçek anlamda bir verim almak istiyorsanız performansınızı yükseltecek etkenlerin yanı sıra, günlük hayatınızda da birçok farklı konuya dikkat etmelisiniz.

Gelin, işin uzmanları verimli bir egzersiz için nelere dikkat ediyor, nelerden kaçınıyor hep birlikte inceleyelim.

Daima aktif olun.

Birçok ünlü sporcu, başarısını küçük rutinlere borçlu olduğunu söylüyor. Aktif olmak ve devamlı hareket etmek bedeninizi sakatlıklara karşı korur, aynı zamanda yaşanan sakatlıkları en kısa zamanda atlatmanıza yardımcı olur. Basit bir yürüyüş ya da 15 dakikalık dinamik bir ısınma süreci, vücudunuzu rahatlıkla egzersize hazırlayabilirsiniz.

Miyofasyal salınımla kaslarınızı serbest bırakın.
NFL Carolina Panther’in koordinasyon koçu olan Joe Kenn, çıkacak problemlere karşı önlem almak için kişilerin mutlaka spordan önce kaslarını esnetmesi gerektiğini belirtiyor.

Sağlıklı bir egzersizin en önemli unsurlarından biri sağlıklı bir bedendir. Bedeniniz egzersize ne kadar hazırlıklı olursa o kadar konforlu hareket eder, hareketleri o kadar rahat yaparsınız, dolayısıyla da bir o kadar verim alırsınız. Hangi sporla ilgileniyor olursanız olun, ham bir bedenle yapılan egzersiz çok tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. NFL Carolina Panther’in koordinasyon koçu olan Joe Kenn, çıkacak problemlere karşı önlem almak için kişilerin mutlaka spordan önce kaslarını esnetmesi gerektiğini belirtiyor. İnsan vücudundaki yapıların birçoğunu saran, ince, sağlam ve esnek bağ dokusu türü olan Fasya, hareketsizlik sonucu işlevini yitiriyor ve koruma gücünü yavaş yavaş kaybediyor. Dolayısıyla egzersiz öncesi ne kadar ısınırsanız, kaslarınız da bir o kadar esner.

Kaslarınızı aktive edin.

Kas sistemi rahatlatıldıktan ve esnetildikten hemen sonra kasları uyarmak ve harekete geçirmek vücudunuzu egzersize kolayca adapte edebilmenizi sağlar. Koordinasyon koçu Joe Kenn, kasları aktive ederken aletlerden faydalanılabileceğini ve bunun için en kolay yöntemin bantlardan yararlanmak olduğunu söylüyor. Bedeninizi esnettikten sonra kaslarınızı yapacağınız egzersize hazırladığınız takdirde, hareket kabiliyetinizi artırmış olursunuz, bu da daha enerjik bir seans geçirmenize yardımcı olur.

Işıkları kapatın ve uykunuzu alın.

Uyuduğunuz sırada bedeniniz, büyümek için en uygun anlardan biri olan anabolik moda geçer. “Kaliteli bir gece uykusu için ihtiyacınız olan süre 7 ila 9 saat arasında değişir.” Diyor koordinasyon koçu Joe Kenn ve ekliyor; “Eğer spor salonuna gitmeden önce önünüzde uzun bir iş günü varsa en azından 7 saat uyumuş olmanız gerekir.” Yani ister sabah, ister gece ister her iki zaman diliminde de egzersiz yapıyor olun, uykunuzu yeterince almış olmanız sağlıklı bir egzersiz için oldukça önemli.

Zıplayın.
Koordinasyon koçu Joe Kenn’e göre zıplamak, dikey bir bileşene sahip spor dallarında sizi birkaç adım öteye taşıyor

Egzersiz kalitenizi artırmak istiyorsanız hareketlerinizi daha fonksiyonel hale getiren egzersizler yapmanız gerekir. İlgilendiğiniz spor dalı her ne olursa olsun, zıplamak vücudunuzun kan akışını hızlandırır ve enerjinizi yükseltir. Zıplamayı doğal bir enerji kaynağı olarak düşünebilirsiniz. Koordinasyon koçu Joe Kenn’e göre zıplamak, dikey bir bileşene sahip spor dallarında sizi birkaç adım öteye taşıyor; basketbol, voleybol gibi…

İlginizi çekebilir: Sıçramanın vücutta yarattığı 5 muhteşem etki

Bir spor arkadaşı ya da kişisel koç edinin.

Bir partner eşliğinde spor yapmak, ister istemez bir rekabet ortamı yaratır ve bu sayede spor sizin için bir tür “oyun” haline gelir. Bir spor partneriniz olduğunda, performansınızı daha iyi değerlendirme imkanı bulabilir ve kendinize hedefler koyabilirsiniz. Bu da, egzersizleriniz sırasında daha motive hissetmenizi sağlar. Kişisel koçla çalışmak ya da bir spor partneri edinmek size göre bir şey değilse, spor salonunuzdaki grup derslerine katılabilirsiniz. Eğer spor salonunda spor yapmaktan keyif almıyorsanız kişisel koçunuzu kendiniz seçebilir ve teknolojiden faydalanabilirsiniz.

Su için.

Egzersiz sırasında kaslarınızın en iyi şekilde çalışmasını desteklemek için bol bol su içmek çok önemli. “Vücudumuzun kas sistemini koruyan Fasya, büyük oranda sudan oluşuyor, bu nedenle eğer bir sporcu yeterince su içmezse, bu durum performansını çok kötü etkileyebiliyor.” Diyor DeFranco’s Gym’in kurucusu Joe DeFranco. Ünlü sporcu aynı zamanda gün içinde tüketmeniz gereken su miktarını hesaplamak için vücut ağırlığınızı 0.6’yla çarpmanız gerektiği bilgisini veriyor. Sonuç olarak su içmek, bedeninizin esnekliğini korumaya yardımcı oluyor.

Hızlanın.

Yoğun geçen bir iş günü sonrasında ya da soğuk bir havada egzersiz yapmak, spor salonuna gitmek zorlayıcı olabiliyor. Hatta bazen spor yapmamak için bahaneler üretebiliyoruz. Bu tür problemlere engel olmak için her daim hazırlıklı olmak, en etkili çözüm yolu. Örneğin yanınızda ihtiyacınız olan her şeyi koyduğunuz bir spor çantası bulundurmak, sandığınızdan çok daha motive edici. Ya da kolunuzdaki saatin size yaptığı bir uyarı, oldukça ikna edici olabilir.

Sonuç olarak bir profesyonel gibi egzersiz yapmak aslında o kadar zor değil. Önemli olan hangi noktadan nelerden faydalanmanız gerektiğini bilmek. Siz de egzersizleriniz sırasında ya da günlük hayatınızda yukarıdaki ürünlerden faydalanabilir, sınırlarınızı kendi kendinize aşabilirsiniz ve bunun için ihtiyacınız olan her şey Uplifers Wellness Shop’ta.

 

İlginizi çekebilir: Dinamik, eğlenceli ve özgüvenli egzersizler için: Doğru spor kıyafeti nasıl seçilir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!