Daha verimli egzersizler için bir profesyonel gibi spor yapmanın yolları

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı spor, hem zihinsel hem fiziksel sağlığımız için büyük öneme sahip. Kısa, yavaş tempolu bir yürüyüş ya da yoğun bir kardiyo egzersiz rutinlerinizde yer alıyor olabilir. Ne var ki hedefe yönelik yapılan ve verimli sonuçlar elde edilmesi amaçlanan egzersizler için sadece düzenli bir şekilde egzersiz yapmak yeterli değil. Yaptığınız egzersizden gerçek anlamda bir verim almak istiyorsanız performansınızı yükseltecek etkenlerin yanı sıra, günlük hayatınızda da birçok farklı konuya da dikkat etmelisiniz. Gelin, tıpkı bir profesyonel gibi egzersizlerinizden aldığınız verimi artırmak için dikkat etmeniz gereken noktaları birlikte inceleyelim.

İstikrarlı olun

İstikrar, egzersizlerden verim almanın en önemli unsuru. Birçok profesyonel sporcu, başarısını küçük rutinlere borçlu olduğunu söylüyor. Aktif olmak, devamlı hareket etmek, günlük rutinlerinize sporu dahil etmek fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra olası sakatlıklara karşı da koruyucu etki gösterir. Her gün en azından 15 dakika da olsa kısa bir yürüyüş yapmak bedeninizi ısıtmaya, egzersizler için hazırlamaya, veriminizi artırmaya yardımcı olur.

Bol su için

Egzersizleriniz sırasında kaslarınızın en iyi şekilde çalışması için yeterince su içmeniz çok önemli. Kaslarınızı birbirine bağlayan ve saran bağ dokusu tabakaları büyük ölçüde sudan oluşur. Bu nedenle, susuz kaldığınızda performansınız olumsuz yönde etkilenebilir. Yeterli ve düzenli su tüketimine dikkat edin.

Esneme hareketlerini unutmayın

Bedeniniz, egzersize ne kadar hazırlıklı olursa o kadar konforlu hareket eder, hareketleri o kadar rahat yaparsınız; dolayısıyla da bir o kadar verim alırsınız. Hangi sporla ilgileniyor olursanız olun, ham bir bedenle yapılan egzersiz çok tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Bu nedenle esneme hareketleri kritik önem taşır. Kas sistemi rahatlatıldıktan ve esnetildikten hemen sonra kasları harekete geçirmek, vücudunuzu egzersize kolayca adapte edebilmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir: Güne vücudunuzu esneterek başlayın: Kolayca uygulayabileceğiniz esneme hareketleri

Zıplamayı unutmayın

Evet, doğru okudunuz. Zıplamak, egzersizlerden alınan verimi artırmanın en etkili yolu. Genel spor performansını iyileştiren ve basketboldan badmintona, voleyboldan boksa her spor dalına uygun bir şekilde bedeninizi hazırlamaya yardımcı olan zıplama, bedeninizi ısıtır, gücünüzü artırır ve tüm kaslarınızı harekete geçirmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir: Sıçramanın vücutta yarattığı 5 muhteşem etki

Zihninizi hazırlayın

Verimli egzersizler için sadece bedeninizi hazırlamanız yetmez; zihninizi de eğitmeniz gerekir. Profesyonel sporcular, tıpkı kaslarını ısıttıkları gibi zihinsel yeteneklerini de geliştirmek için çaba harcamaktalar. Bu yetenekler arasında farkındalık, dikkat ve karar verme yer almakta. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak, gerçekten kararlılıkla ve kendinizi vererek egzersizlerinizi gerçekleştirdiğinizde spordan en çok verimi alabilirsiniz.

Bir spor arkadaşı ya da kişisel koç edinin

Bir partner eşliğinde spor yapmak, ister istemez bir rekabet ortamı yaratır ve bu sayede spor sizin için bir tür “oyun” haline gelebilir. Spor partneriniz olduğunda, performansınızı daha iyi değerlendirme imkanı bulabilir ve kendinize geliştirici hedefler koyabilirsiniz. Bu da, egzersizleriniz sırasında daha motive hissetmenizi sağlar. Kişisel koçla çalışmak ya da bir spor partneri edinmek size göre bir şey değilse, spor salonunuzdaki grup derslerine katılabilirsiniz. Eğer spor salonunda spor yapmaktan keyif almıyorsanız kişisel koçunuzu kendiniz seçebilir ve teknolojiden faydalanabilirsiniz.

Her an hazırlıklı olun

Yoğun geçen bir iş günü sonrasında ya da soğuk bir havada egzersiz yapmak, spor salonuna gitmek hepimiz için zorlayıcı olabilir. Hatta bazen spor yapmamak için bahaneler üretebiliriz. Bu tür problemlere engel olmak için her daim hazırlıklı olmak, en etkili çözüm yolu. Örneğin, yanınızda ihtiyacınız olan her şeyi koyduğunuz bir spor çantası bulundurmak ya da eğer sabah sporunu tercih ediyorsanız spor kıyafetlerinizi başucunuzda bulundurmak sandığınızdan çok daha motive edici olabilir. 

Ekipmanlarınızı iyi seçin

Doğru ve kaliteli ekipmanlar, ister evde ister spor salonunda ister açık havada egzersizlerinizi gerçekleştirirken veriminizi artırmanızı sağlayacak etkili araçlar. Tercih ettiğiniz spor ayakkabısı, yapacağınız egzersiz türüne uygun spor malzemeleri, rahat ve konforlu hissedeceğiniz spor kıyafetleri, uygun hatırlatmalar ve öneriler sunacak akıllı saat ve çok daha fazlası, egzersizlerinizin etkinliğini artırmanıza destek olabilir. Dilerseniz ihtiyaç duyabileceğiniz Evde Egzersiz koleksiyonumuzda inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evde spor yapmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar

Uykunuza özen gösterin

Uyku, vücudunuza iyileşmek, enerji toplamak ve egzersiz sırasında çalışan kasları onarmak, geliştirmek için zaman verir. Yeterince kaliteli uyku aldığımızda, vücut büyüme hormonu üretir ve bu büyüme hormonu aynı zamanda atletik iyileşme için de çok önemlidir. Öte yandan, hem bedeninizin hem de zihninizin fonksiyonlarını başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için düzenli uyku şart. Rutinlerinizi planlarken uykunuza da yeteri kadar zaman ayırmayı unutmayın.

Bonus: Eğlenmeyi unutmayın

Egzersizlerinizi sıkıcı bir rutinin parçası olarak görüyorsanız yukarıdaki maddelere ne kadar dikkat ederseniz edin tam anlamıyla verim almanız mümkün olmayabilir. Eğlenmeyi, egzersizlerinizi keyifli hale getirmeyi başardığınızda hem kendinizi çok daha iyi hissedebilir hem de gerçek bir profesyonel gibi tüm egzersizlerini en çok verimi sağlayabilecek şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak bir profesyonel gibi egzersiz yapmak aslında o kadar zor değil. Önemli olan hem bedeninizi hem de zihninizi hazırlamak ve her daim kararlılıkla devam etmek.

İlginizi çekebilir: Evde spor yapmanızı kolaylaştıracak online egzersiz videoları ve mobil uygulamalar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!