Evde spor yapmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” sözünü sıkça duyarız, spordan bahsederken de bu sözü hatırlatarak daha güçlü bir motivasyon duygusu yaratmak istedik. Hareketli kalmanın önemini, fiziksel egzersizlerin vücuda ve zihne sağladığı faydalar saymakla bitmez. Dümdüz bir karın, sıkı bir kalça, daha sağlıklı ve fit bir görünüm istiyorsak; her şeyden önce kendimizi çok daha iyi hissetmek, sağlığımızı korumayı görev edinmek, bedenimize iyi bakmak ve kendimizle başarılı bir ilişki sürdürmek istiyorsak: Artık, bahane yok; şimdi hareket zamanı!

Eviniz, ister büyük olsun ister küçük; spor için ayrı bir odanız olsun veya olmasın hiç fark etmez. Çoğu oldukça az yer kaplayan, kolayca taşınabilen, hatta gittiğiniz her yerde size eşlik edebilen bu ekipmanlar, spor için en büyük motivasyon kaynağınız olacak. Üstelik, “Ne alsam, nereden başlasam, daha önce hiç spor yapmadım.” diye endişelenmenize de gerek yok. Başlangıç seviyesinden itibaren rahatça faydalanabileceğiniz, farklı egzersiz türlerinde farklı amaçlarla kullanabileceğiniz, tüm kas gruplarını çalıştırarak güçlendiren spor yardımcıları ile evinizi kendinize uygun bir spor salonuna dönüştürebilirsiniz. İşte size bu konuda yol gösterecek evde egzersiz ekipmanları:

Görsellerin üzerine tıklayarak ilgili ürünlere ulaşabilirsiniz.

Mat

Mat, başta yoga ve pilates olmak üzere birçok egzersizin üzerinde yapılmasına olanak sağlayan bir ekipman. Sırtınızı acıtmaması ve hareketlerinizi kolayca yapabilmenizi sağlaması için kalın, kauçuk dokulu bir mat pilates ve fitness için uygunken; yoga egzersizleri için daha ince ve kaymayan bir yapıda mat tercih edebilirsiniz. Uygun ölçülerde olması da kullanım açısından önemli bir faktör. Kullanım amacınıza bağlı olarak da çeşitlerini inceleyebilirsiniz; örneğin, yoga için üzerinde hizalama çizgileri yer alan bir tasarım daha çok ilginizi çekebilir. Taşıma kolaylığı açısından kendi çantası olan bir modeli tercih edebilirsiniz. Matı uzun süreli yatırım yapabileceğiniz bir ekipman olarak değerlendirmeli, sürekli parçalanan ya da sakatlanmanıza neden olabilecek matlardansa kaliteli malzemelerden yapılmış, uzun süre kullanabileceğiniz bir mat seçmeyi önceliklendirmelisiniz. Nasıl bir yoga matı seçmelisiniz: Doğru yoga matını bulabilmek için 9 adım yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pilates çemberi

Inner Thigh Burn | 10 Minute Pilates Ring Workout | Lottie Murphy

Pilates çemberi, farklı amaçlara yönelik pek çok egzersiz olanağı sunan bir direnç halkasıdır. Basit, hafif ve az yer kaplayan formu ile pilates çemberi kasları güçlendirmek için kolay kullanıma uygun bir ekipmandır. Kol, bacak, kalça ve karın kaslarını geliştirmede farklı pozisyonlarda rahatça kullanılabilir. Yukarıdaki videoda pilates çemberinin farklı kullanım şekillerini keşfedebilirsiniz:

Şınav barı

Şınav da tıpkı mekik gibi birçok kas grubunu aynı anda çalıştırması nedeniyle sevilen popüler egzersizlerden bir tanesidir. Temel bir göğüs ve kol kası egzersizidir. Tercihe göre ekipmansız da yapılabileceği gibi destek almak ve ellerin duruşunu doğru bir şekilde ayarlayabilmek için şınav barları da tercih edilebilir; ayrıca egzersiz sırasında kaymanızı engeller. Hızlı bir şekilde geliştirilebilen ve pratik bir egzersiz türü olması yönünden çoğu antrenmanda kendine yer edinir.

Yoga blokları

Farklı malzemelerden üretilmiş ve farklı boyutlara sahip bloklar, genellikle yoga pozisyonlarını daha rahat gerçekleştirebilmek veya pozisyonu desteklemek amacıyla tercih ediliyor. Diğer yandan, esnekliği ve dengeyi artırmak için yapılan hareketlerde kolaylık sağlaması bakımından da önem taşıyor. Daha rahat ve konforlu bir yoga deneyimi için, oldukça az yer kaplayan yoga bloklarına, evde egzersiz ekipmanlarınız arasında mutlaka yer vermenizi öneriyoruz.

Ab roller

How to do Ab Wheel Rollouts | Perfect Technique & Progressions for Beginners

Düz bir zemin üzerinde kolaylıkla çalışabileceğiniz ab silindirleri, karın kaslarınızı güçlendirmek amacıyla etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Basit ve hafif görünümlü formu, sizi yanıltmasın. Aynı anda birçok kası harekete geçirdiği ve uyardığı için kolay görünen egzersizler aslında vücudu fazlasıyla çalışmaya zorluyor. Kardiyo uygulamalarında da tercih edilen silindirler, ev ortamında da büyük kolaylık sağlıyor.

Atlama ipi

Hem eğlenceli hem de özellikle yağ yakımı ve kardiyovasküler kapasiteyi artırma konusunda en etkili egzersizlerden biri olan ip atlama, herkesin severek yaptığı egzersizlerin başında geliyor. Her yaşa ve çoğu mekana uygun olması ile de tercih ediliyor. Tutma yerleri ayrı, elinizin formuna uygun olarak tasarlanmış atlama ipleri ile daha kolay hareket edebilir, tüm vücudunuzu çalıştırabilir, ayrıca kardiyovasküler sağlığınız için gelişme kaydedebilirsiniz.

Direnç bantları

Direnç bantları, çok yönlü kullanımları ile gücü eşit bir şekilde dağıtarak egzersizlerinizi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Açık veya halka şeklinde türleri ile farklı seçenekler sunuyor. Bacaklarınızın dışına geçirebilir veya iki kol arasında kullanabilirsiniz. Az yer kaplayışları, hafif, taşınabilir yapıda olmaları ve birçok farklı egzersiz türüne uygun bulunmaları nedeniyle evde spor yapmak isteyenlerin rahatlıkla tercih edecekleri ekipmanların başında geliyor.

Dumbell (Dambıl)

Ev ortamında kullanıma en uygun spor ekipmanlardan biri olan dambıllar; çeşitli kas gruplarını çalıştırabileceğiniz hareketlere imkan sunuyor. Dambıllar ile göğüs, omuz, sırt, kanat, kol, karın, bacak, pazu, kalf gibi birçok kas grubunu harekete geçirerek güçlendirebilirsiniz. Başlangıç olarak daha hafif ağırlıkları tercih edebilir, ilerleyen seviyelerinize göre daha ağır modellere geçiş yapabilirsiniz.

Kum (ağırlık) torbaları

Ayak ve el bileklerinde kullanılmak üzere tasarlanmış kum torbaları kas yapısını güçlendirmek için kullanılan ekipmanlardan. Kas grubunun daha fazla uyarılmasına yardımcı olarak egzersizlerinizin verimini artırıyor. Rutin çalışmalarınıza ekleyebilir veya günlük işlerinizi yaparken kullanabilirsiniz; el veya ayak bileklerinize takabilirsiniz. Bedeninizi zorlamayacak, uygun ağırlıktaki bantlar performansınızı artırmanızı sağlar. Dilerseniz ağırlıkları ayarlanabilir olanları tercih ederek ilave ağırlıklar ekleyebilirsiniz.

Yoga kemeri

4 Ways to Deepen Your Practice With a Yoga Strap (Tutorial)

Özellikle karın, kol ve bacak kaslarının esnetilmesi sırasında pek çok hareketin uygulanmasını daha kolay hale getiren yoga kemerleri (yoga kayışları), kolaylaştırıcı etkisiyle yaratıcı hareketlerin de deneyimlenmesine olanak sunuyor. Az yer kaplaması ve hafif formu ile kolayca taşınabilir; bu sayede seyahatlerinizde de size eşlik ederek rutininizden uzaklaşmamanızı sağlar. Aynı zamanda sırt ağrılarını hafifletmek ve sırt kaslarını güçlendirmek için de yardımcı rol üstlenir.

Mekik aleti

Mekik hareketleri, vücudun tamamının aynı anda çalışmasına fırsat verir. Bu nedenle de egzersiz yapan, sporla uğraşan hemen hemen herkesin antrenmanlarında yer verdiği bir çalışmadır. Özellikle karın bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmayı sağlayarak düz bir karın vadediyor oluşu, mekik hareketlerini çekici kılan özelliklerden bir tanesi. Mekik çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücudun doğru bir formda olması ve uygun pozisyonun set boyunca korunabilmesidir. Aksi halde, egzersizin verimi azalabileceği gibi, bir sakatlığa da sebep olabilir. Ekipmansız olarak yapılabileceği gibi, yardımcı bir ekipman ile de gerçekleştirilebilir. Doğru bir şekilde mekik çekebilmek için portatif mekik aleti veya evinizde yeterli alanınız varsa mekik sehpası tercih ederek hareketlerinizin etkinliğini artırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: “Evde spor zamanı: Spor motivasyonunu artırmanın ve evinizi egzersizlere uygun hale getirmenin yolları” 

Kettlebell

Çana benzeyen, tutma yeri olan bir top görüntüsünde ve fonksiyon olarak dambıl ile kıyaslansa da kettlebell, işlevsellik olarak daha geniş alanda kullanım imkanı sunduğu için farklılaşan bir spor ekipmanıdır. Kulpları oval veya köşeli olabilir. Kullanım kolaylığı, tutuş rahatlığı gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak sizin için en konforlu olanı seçebilirsiniz. Savurma hareketi, başlangıç seviyesinden itibaren her seviyedeki kişinin yapması için uygundur. Kol kaslarının güçlenmesi için ideal olan çalışmalarda kullanmak için ilerleyen seviyelere göre farklı ağırlığa sahip çeşitleri de mevcuttur.

Barfiks çubuğu

Barfiks çubuğu ya da barfiks barı olarak adlandırılan demir çubuklar, birçok farklı hareketi üzerinde gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyor. Basit kurulumları ile kapıya monte edilebilen ve kolayca ayarlanabilen barfiks çubukları, farklı tutuş açıları ile egzersizlerin çeşitlendirilmesini mümkün kılıyor. Barfiks çekerken büyük kas grubunun çalışması, fazlasıyla enerji harcanmasına sebep olduğu için kalori yakımı artıyor ve kaslar güçlendiği için daha sıkı bir vücut yapısı ortaya çıkıyor. Az yer kaplaması ve çok fonksiyonlu oluşu nedeniyle evde spor yaparken sıkça tercih edilen ekipmanlardan bir tanesi. Siz de evde egzersiz uygulamalarınıza dahil etmek için barfiks çubuğu edinmeyi düşünebilirsiniz.

Egzersiz trambolini

Çocukların çok sevdiği etkinliklerden biri olan trambolinde zıplama, yetişkinlere de cazip gelen bir egzersiz türüdür. Tüm vücudun incelmesine olanak sağlayan bu egzersiz, denge hareketleri gerektirdiği için vücuttaki tüm kasları çalıştırıyor. Bu da daha etkili sonuçlar alınabilmesine olanak sağlıyor. Egzersiz trambolinlerinin klasik çeşitleri olduğu gibi, yanlarında lastikler bulunan farklı versiyonları da mevcut. İp atlamadan, yıldız zıplayışa (Jumping Jack) birçok farklı hareketi trambolin üzerine taşıyabilirsiniz. Ayrıca eklem sorunlarına ve sırt ağrılarına da çözüm getiren trambolin egzersizleri, vücudunuzun toparlanıp sıkılaşmasına da yardımcı olur.

Crossfit halatı

Çoğunlukla spor salonlarında yapılan antrenmanlardan tanıdık gelen crossfit halatı, dayanıklılığı, odaklanmayı ve kuvvet gücünü yükselten egzersizlerden bir tanesi. Hem kardiyo hem kuvvet antrenmanlarının bir arada yapılmasına olanak sağlayan crossfit halatı, kas gelişimi ve vücut şekillendirme için de ideal bir egzersiz. Kol kaslarınızı geliştirmek için tercih edebileceğiniz bu egzersiz aynı zamanda zamana dayalı olduğu için kısa periyodlarda daha sonuçlar almanıza da olanak sağlıyor. Crossfit halatları, ağır ve uzun olduğundan, ayrıca kullanımı için boş, geniş alan gerektirdiğinden dolayı evinize satın almadan önce ortamın uygunluğundan emin olmalısınız.

Evde spor yapmayı mümkün kılan ve bu listeye eklenebilecek spor kıyafetleri, akıllı saat, pilates topu, roller, antrenman merdiveni, ağırlıklı hulahoop, yoga diz desteği pedi ve benzeri birçok spor ekipmanı da mevcut. Siz, kendi vücut yapınıza, tarzınıza veya zevklerinize en uygun olanları seçebilir, bahanelerin ardında kalmadan hemen evde şirin bir spor salonu yaratabilirsiniz. Unutmayın, başlamak bir işin en önemli adımıdır. Büyük değişimler, küçük adımlarla başlar. Sporu, hayatınızın her alanına dahil ederek evde kaldığınız günleri daha zinde geçirebilirsiniz.

Tüm ilgili ürünleri ve çok daha fazlasını Evde Egzersiz alışveriş listemizde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sabahları yataktan kalkmadan yapabileceğiniz 15 pratik, basit ve etkili egzersiz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!