Nasıl bir yoga matı seçmelisiniz: Doğru yoga matını bulabilmek için 7 adım

Yogaya başlamaya karar verdim. Pratiğimde ilerlemek istiyorum, kendime uygun matı nasıl bulabilirim?” Bana çok sık gelen sorulardan birisi. Sizlere bu yazımda bir yoga matındaki gereklilikleri en ince detayına kadar aktaracağım. Yoga matı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Beraber görelim.

1. Vücut tipinizi dikkate alın.

Eklemleriniz kısa süre sonra ağrıyorsa, daha kalın bir mata ihtiyacınız olabilir. Ekstra dolgulu yoga matlarını tercih edebilirsiniz. Standart yoga matları 3 mm-8 mm arasındadır. Dizlerinizde ve eklemlerinizde problem varsa bu kalınlığı artırabilirsiniz.
Boy uzunluğunuz da mat seçiminizde etkilidir. Standart yoga matları 170 cm’dir. Çok uzun boyunuz varsa ekstra uzun matları tercih edebilirsiniz.

2. Yoga türünüz mat seçiminizde önemli bir etkendir.

Yapacağınız yoga türü, nasıl bir mat seçeceğinizde büyük bir etken. Hangi yoga türünün size uygun olduğunu merak ediyorsanız önceki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Flow yoga dersleri daha karmaşık hareketler gerektirir ve dengenizi sağlayabilmek için kaymaz bir mat ihtiyacınız olacaktır. Yin yoga dersleri tercih ediyorsanız veya yogaya yeni başladıysanız daha yumuşak, kalın ve rahat bir mat tercih edebilirsiniz. Matın ortasında veya kenarlarında hiza çizgilerinin olması da her türlü yoga pratiğinde işinize yarayacaktır.

3. Nerede yoga yapacağınız da önemli bir husus.

Evde yoga yapmayı düşünüyorsanız hafiflik konusunda endişelenmenize gerek yok, ağır olmasından korkmayın. Ancak evin dışında yoga yapacaksanız daha hafif ve kolay taşınır bir mat size göre olacaktır. Bunun için özel tasarlanmış yoga matları da mevcut. Bazen ikisini de temin edip hem evde hem de dışarıda yoga yaparken maksimum faydayı sağlamak da mümkün.

4. Malzemelerin yapısına dikkat edin.

Polivinil Klorür (PVC) yoga matı için çok tercih edilmiştir fakat içeriğinin kanserojen olduğunu gösteren çalışmalar yoga camiasında çok tepki toplamıştır. Sağlığınıza dikkat eden birisiyseniz matınızda bu maddeden olmadığına emin olun. Bunun yerine kauçuk yapılı bir mat tercih edebilirsiniz. Hem sağlığa zarar vermeyen hem de kolay bulunabilirdir.
Bazı yoga matları pamuktan yapılmıştır. Pamuk hem doğal bir malzeme hem de yoga sırasında teri emen yapıda olduğu için kaymayı önler. Bu da sağlıklı ve daha mantıklı bir alternatif elbette.

5. İhtiyacınıza uygun kalınlıkta bir mat seçin.

Yogaya yeni başlıyorsanız daha yumuşak bir mata ihtiyacınız olacak. Yeni başlayanlar için 5mm – 8mm kalınlığındaki bir mat hem eklemlerinize zarar vermemenizi hem de dengenizi sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Orta ve ileri seviye yoga pratiğine sahipseniz ve zorlu hareketler uyguluyorsanız matın ter emmeyen kaymaz yapıda ve kalınlığı 3 mm’den kalın olmaması, pratiğin verimliliği için daha iyi bir tercihtir.

6. Saklama kolaylığına ve aksesuarlara dikkat edin.

Yuvarlaması zir bir yoga matına sahip olmak külfetli olabilir. Hafif malzemeden yapılmış ve kolayca yuvarlayabileceğiniz türden olması işinizi kolaylaştırır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak yoga matınız için belirli aksesuarlara ihtiyacınız olabilir. Sürekli seyahat ediyorsanız, kulp iyi bir fikir olabilir. Ayrıca matınız için bir taşıma çantası ve matı yuvarlarken sabitlemek için pamuklu bir toka satın almak isteyebilirsiniz.

7. Fiyata bakın.

Yoga matları fiyat olarak büyük farklılıklar gösterir. Kaymaz özelliğe sahip olmayan PVC matlar en ucuz seçeneğiniz olacaktır, ancak hızla yıpranacaktır.

Uzun süreli yoga yapmayı planlıyorsanız ilerisini de düşünüp kaymaz ve kaliteli bir yoga mata yatırım yapmayı düşünün.
Dolgu ve kaymazlık gibi bazı özellikler ekstra maliyetlidir. Ancak, kişisel ihtiyaçlarınız nedeniyle bu ekstraların sizin için önemli olduğuna karar verdiyseniz, ekstra ücrete değer olabilirler.

İlginizi çekebilir: Yoga kilo vermeye yardımcı olur mu: Kilo vermede en etkili 5 yoga pozu

Ayşe Kaya Yoga Eğitmeni
1992 Antalya doğumlu Ayşe Kaya, RYT 500 yoga eğitmenidir. 2018 yılında 200 saatlik ve 300 saatlik olmak üzere toplam 500 saatlik eğitmenlik eğitimini tamamlamış ... Devam