Evde spor yapmanızı kolaylaştıracak online egzersiz videoları ve mobil uygulamalar

Yaşamımızı daha sağlıklı hale getirmek ve daha iyi hissetmek için sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz şart. Bir görev ya da ceza olarak görmeden kendimiz için, bedenimiz için, evde de olsak spor yapmaya devam etmek veya başlamak için kolayca takip edebileceğimiz online programlardan destek alabiliriz. Evde kaldığımız zamanlarda fiziksel hareketi ihmal etmememize ve rutinlerimizi düzenlememize yardımcı olacak YouTube’un sevilen egzersiz kanallarını ve sık kullanılan mobil egzersiz  uygulamalarını bu yazımızda derledik.

Dünyanın en popüler egzersiz hesaplarına geçmeden önce, Uplifers yazarları arasında yer alan birbirinden değerli yoga eğitmenlerinin kanallarına göz atmak isterseniz listemizi inceleyebilirsiniz:

Evde spor ve egzersiz için YouTube kanalları

Jessica Smith ile barre egzersizleri

Antrenör olan Jessica Smith’in haftalık olarak paylaştığı videoları içeren YouTube kanalın Jessicasmithtv’de HIIT (yüksek yoğunluklu interval antrenman) ve barre antremanları ile çeşitli yürüyüş egzersizleri yer alıyor. Barre, vücut ağırlığının ve yer çekimi kuvvetinin kullanılarak yapıldığı keyifli bir egzersiz türü. Vücudu dengelemek için yapılan bu egzersiz, büyük kas gruplarına odaklanıyor. Eğer vücudunuzun dengeli bir şekilde şekle girmesine veya esneklik kazanmasına ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bu egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, tüm vücut esnetme, rahat bir sırt için uygun hareketler, kalça egzersizleri gibi genişletilmiş türleri de ihtiyacınıza göre izleyerek uygulayabilirsiniz.

30-Minute Total Body Standing Strength [Prenatal Approved!] Workout JESSICASMITHTV

Adriene Mishler ile yoga

Hem bedeni hem zihni rahatlatacak en etkili ve keyifli yöntemlerden bir tanesi şüphesiz ki yoga deneyimleri. Adriene Mishler, Amerikalı başarılı bir yoga eğitmeni ve “Yoga with Adriene” isimli YouTube kanalı üzerinden çeşitli yoga egzersizlerini bizlerle paylaşıyor. Kanalda, endişe, güvensizlik gibi olumsuz duygulara ve şükretme, dengede kalma gibi deneyimler elde etmek isteyenlere özgü çeşitli başlıklarda videolar yer alıyor. Sırt ağrılarından vertigoya kadar çeşitli rahatsızlıklar için de ayrı hareketler var. Başlangıç seviyesine uygun yoga videolarını da yayınlayan Adriene ile vücudunuza ve ruhunuza iyi gelecek yoga egzersizlerine başlamayı düşünebilirsiniz.

Yoga For Renewal | Yoga With Adriene

Chloe Ting ile tüm vücut egzersizleri

İsmini duyduğumuzda eminiz ki hepimizin kafasında bir şeyler canlanmaya başlıyor. Özellikle pandemi döneminde adından sıkça söz ettirmeyi başarmış ve birçok kişi tarafından videoları takip edilen Chloe Ting, kısa süreli egzersizler ile büyük değişimlerin mümkün olduğuna vurgu yapıyor. Tüm vücut için olduğu kadar özel bölgesel videolara da yer veren Chloe, 10-15 dakikalık etkili egzersiz setleri ile kısa zamanda incelmeye, sıkılaşmaya ve yağları yakmaya adeta meydan okuyor. YouTube videolarının yanı sıra kendi internet sitesinde de hedefe yönelik programlar oluşturuyor. İncelemek isterseniz internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

10 Min ABS workout | Get Shredded Abs – Summer Shred 2021

Leslie Sansone ile cardiowalk

Amerikalı fitness ve aerobik eğitmeni Leslie Sansone, başarılı YouTube kanalı Walk at Home by Leslie Sansone’da kardiyoya yönelik egzersiz programları yayınlıyor. Leslie, egzersiz olarak yürümeyi tercih edenler veya “Yasaklar varken nerede yürüyeceğim?” diye düşünlere harika bir fırsat sunuyor. Olduğunuz yerde, ekipman kullanmadan yapacağınız yürüyüşler ve onlara eklenmiş senkronize hareketler ile formda kalabilir, vücudunuzu şekle sokabilir, en önemlisi fiziksel hareket ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

30 Minute Boosted Fitness Walk | Walk at Home

Çetin Çetintaş ile elementler serisi

Başarılı yoga eğitmeni Çetin Çetintaş, kendi ismi ile aynı adı taşıyan YouTube kanalında yer alan elementler serisi ile sizi içinizdeki potansiyeli dışarı çıkarmaya davet ediyor. Elementlerin büyülü dünyasına girmek için fırsat olabilecek video serilerinde ateş, toprak, hava ve su elementlerini ayrı ayrı ve hepsini bir arada dengede tutma egzersizleri ile uzun sürecek bir yolculuğa çıkabilir, günlük rutinlerinize elementler serisini ekleyerek her gün videolardan takip edebilirsiniz. Kendinizi dinlemek ve keşfetmek için online videolar size destek olabilir.

21 Gün Yoga Hava Elementi | Ruhunuzu Dengelemek İçin

Billy Blanks ile Tae Bo

Taekwondo ustası olan Billy Blanks’in geliştirdiği Tae Bo, yüksek tempolu antremanlar için dans, kickbox, aerobik ve dumball disiplinlerinin birleşmesinden oluşan bir egzersiz türüdür. Billy Blanks’in Tae Bo Fitness isimli YouTube kanalında derlediği egzersizler ile evinizden rahatça çalışabilirsiniz. Videoları pek kısa sayılmasa da müziğin etkisiyle zamanın nasıl geçtiğini anlamadan tüm kaslarınızı harekete geçirerek vücudunuzu forma sokacaksınız.

Tae Bo CARDIO MAX (30 Min)

Listede yer alan YouTube kanallarına ek olarak FitnessBlender, POPSUGAR Fitness, MadFit kanallarının da videolarını inceleyerek farklı türdeki egzersizler için farklı kanalları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Online olarak YouTube kanallarındaki videolarını takip edebileceğiniz ‘YouTuber’ların yanısıra dilerseniz cep telefonları ya da tabletlere indirebileceğiniz mobil uygulamalar da mevcut. Önemli olan hareket etmeyi alışkanlık haline getirmek ve spor egzersizlerini günlük rutinin bir parçası haline getirebilmeyi başarabilmek. İşinizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz mobil spor uygulamalarını da inceleyebilir ve hemen başlayabilirsiniz. Ücretsiz deneme sürümü olanları deneyerek devam etmek istediğinizden emin olduğunuzda uygulamaları satın alabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıracak mobil spor uygulamaları 

Nike Training Club

En büyük spor markalarından biri olan Nike, spor egzersizlerini evinize taşıyor. Farklı türlerde sayısız egzersiz bulabileceğiniz Nike Training Club, ilerleme durumuna ve uygun zamana göre kişiye özel programlar sunuyor. Rehber eşliğinde 4 haftalık başlangıç seyivesi programı ile başlayıp, 6 haftalık sıkılaşma programı ile devam edebilirsiniz. Uygulama, iOS ve Android kullanıcıları için uygundur. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmek ve hemen kullanmaya başlamak için tıklayınız. 

Adidas Training by Runtastic

Adidas markasının geliştirdiği, günlük rutininizde antrenmanlarınızı gerçekleştirebileceğiniz Adidas Training by Runtastic uygulaması kolay kullanımı ile de sizi cezbetmeyi başaracak. Isınma ve esneme hareketleri ile başlayarak modunuza veya vücut yapınıza göre seçtiğiniz antrenmanlardan ilerleyebilirsiniz. Uygulama, iOS ve Android kullanıcıları için uygundur. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmek ve hemen kullanmaya başlamak için tıklayınız. 

All Out Studio

Birbirinden farklı türdeki antrenman videoları ile egzersizlerinizi gerçekleştirebilir, sadece spor yapmak için değil aynı zamanda sporu günlük rutinlerinize ekleyerek hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline getirebilirsiniz. Böylece, All Out Studio uygulaması ile ihtiyacınız olan spor motivasyonu da karşılayabilirsiniz. Uygulama, iOS ve Android kullanıcıları için uygundur. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmek ve hemen kullanmaya başlamak için tıklayınız. 

Sworkit

Farklı egzersiz türlerini ve çeşitli hareket kombinasyonlarını içeren Sworkit uygulamasında, yogadan fitnessa birçok içerik bulabilirsiniz. Ev ortamında kolaylıkla yapabileceğiniz etkili programlar ile daha zinde hissetmeye başlayabilirsiniz. Uygulama, iOS ve Android kullanıcıları için uygundur. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmek ve hemen kullanmaya başlamak için tıklayınız. 

MyFitness Pal

Egzersiz türlerine ek olarak beslenme alışkanlıklarınız ile de ilgilenen MyFitness Pal, beslenmenin spor üzerindeki etkilerine odaklanıyor ve egzersizlerinize ek olarak beslenme düzeninizi de kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. Uygulama, iOS ve Android kullanıcıları için uygundur. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmek ve hemen kullanmaya başlamak için tıklayınız. 

Pocket Yoga

Yoga egzersizlerinizde size eşlik edecek, hareketlerinizi destekleyecek sesli talimatlar ve uygun müzikler ile Pocket Yoga, deneyiminize keyif katacak. İçeriğindeki 200’den fazla yoga pozisyonu ile sizi yönlendirerek egzersizlerinizi kolaylaştıracak bu uygulamayı çok seveceksiniz. Uygulama, iOS ve Android kullanıcıları için uygundur. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmek ve hemen kullanmaya başlamak için tıklayınız. 

Sizlerin de fark ettiği üzere seçenekler oldukça geniş. Başlamaya karar vermeniz yeterli. İster online videolardan ister mobil uygulamalardan faydalanarak sizin için en uygun rutini yaratabilir ve hemen evde spor yapmaya başlayabilirsiniz. Daha zinde kalmak, kendinizi çok daha iyi hissetmek için bedeninize bunu borçlu olduğunuzu hatırlayın.

İlginizi çekebilir: Evde uygulayabileceğiniz en etkili egzersiz hareketleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!