Kış aylarında kilo almaktan kaçınmanın yolları

Kış aylarında kilo almak, aslında bir şehir efsanesinden ibaret değil. Araştırmalar da bu olgunun gerçekliğini doğruluyor. Diyetisyen Sian Porter, “İnsanların kışın kilo aldığına dair pek çok kanıt var. Ne kadar fazla kiloluysanız, kış aylarında kilo alma eğiliminiz o kadar fazla oluyor. En kötüsü de kış aylarında alınan kiloları kaybetmek pek de kolay olmuyor” diyor.

İlgili yazı: Kilo almanıza neden olan bu sabah alışkanlıklarına dikkat edin

İnsanların kış aylarında kilo almalarının başlıca nedenleri arasında kışın fiziksel aktivitelerin azalması ve daha fazla yemek yeme eğilimi yer alıyor. Soğuk havalar ve kısalan gündüz süreleri nedeniyle dışarıda egzersiz yapmak zorlaşıyor. Kışın dışarıda daha az vakit geçirmek, iç mekanlara kapanan insanların mutfakta daha fazla vakit geçirmesine, kalorisi yüksek yiyecekleri daha fazla tüketmesine neden oluyor.

Kış aylarında kilo almaktan kaçınmanın yolları
Kış aylarında kalori yakmanızı sağlayan aktiviteleri tümden bırakmak yerine, programınızı yeniden oluşturabilirsiniz.

Sorunun kaynağı belli, peki çözüm nerede? Uplifers olarak kış aylarında kilo almamanızı sağlayacak önerileri bir araya getirdik:

1. Kış aylarında daha fazla egzersiz yapın

Havalar soğuduğu için dışarıda egzersiz yapamıyorsanız siz de iç mekanları tercih edebilirsiniz. Kış aylarında kalori yakmanızı sağlayan aktiviteleri tümden bırakmak yerine, programınızı yeniden oluşturabilirsiniz. Tempolu bir yürüyüş hem sizi canlandırır hem de kan dolaşımınızı hızlandırır. Sıcak tutan kıyafetlerinizi giyip yürüyüşe çıkabilirsiniz veya kar topu oynayabilirsiniz. Eğer kapalı alanda spor yapmak isterseniz, kapalı havuzları veya kapalı tenis kortları tercih edebilirsiniz. İlla yürüyüş bandına kalmak zorunda değilsiniz.

İlgili yazı: Düzenli kilo vermeyi başarmış insanlardan yeni başlayanlar için etkili kilo verme yöntemleri

2. Sağlıklı beslenin

Daha çok kapalı alanda vakit geçirdiğimiz kış aylarında, mutfağınızı sağlıklı gıdalarla doldurmaya özen gösterin. Baklagiller, kuruyemişler, kuru meyveler vazgeçilmezleriniz arasında olmalı. Öte yandan vitamin ve mineral açısından yüksek kış sebzelerini de unutmamak gerek. Ispanak, pırasa, karnabahar kış ayının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

İlgili yazı: Bağırsak bakterileri kilo verme performansını etkiler mi?

3. Beslenme programı oluşturun

Kışın en soğuk günleri yaklaşırken birçoğumuz evlerimize yiyecek stokları yapıp sonra da hızlıca her şeyi tüketiyoruz. Oysa kendinize bir beslenme programı oluşturarak fazla yemek yemenin önüne geçebilirsiniz. Beslenme programı oluştururken şu noktalara dikkat edin:

– Metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için sabahları kahvaltı yapın.
– Kutlama yemeklerinden önce egzersiz yapın. Bu sizin önünüzdeki ziyafet sofrasına bakış açınızı değiştirecektir.
– Tabağınızı renklendirin. Hangi proteinleri ve karbonhidratları “gerçekten” istediğinizi düşünün ve ona göre sçeim yapın.
– Bir şeyler atıştırmadan önce 20 dakika bekleyin ve gerçekten aç olup olmadığınızı düşünün.
– Şekerli içeceklerden uzak durun.

Kış aylarında kilo almaktan kaçınmanın yolları
Tempolu bir yürüyüş hem sizi canlandırır hem de kan dolaşımınızı hızlandırır.
4. Stresten arının

Yaz aylarının rehaveti, içinizi ısıtan güneş enerjisi gittikten sonra yoğun ve kapalı kış günleri ister istemez birçoğumuzda stres yaratıyor. Stres, kortizol seviyenizin yükselmesine ve bu da bedeninizin daha fazla yağ tutmasına neden oluyor. Bunun sonucu olarak açlık hormonu seviyesi yükseliyor ve “duygusal yemek yeme” dediğimiz hadise ortaya çıkıyor. Bununla mücadele etmenin en kolay yolu da stresten arınmak.

İlgili yazı: Diyet mi yoksa spor mu daha hızlı kilo verdirir?

Kaynaklar:
Huffington Post
NHS Choices
Men’s Fitness

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!