Düzenli kilo vermeyi başarmış insanlardan yeni başlayanlar için etkili kilo verme yöntemleri

Kilo vermek aslında o kadar da zor değil. Buradaki önemli nokta istikrarlı ve hedefli bir şekilde kilo verebilmek. Hiç vermek için çaba sarf ettiğiniz kiloları geri almanın yarattığı hayal kırıklığını yaşadınız mı?

Kilo verme konseptine vurgu yapan neredeyse tüm kurum ve kuruluşlar tamamen hızlı ve gerçekçi olmayan çözümler sunuyorlar; bu yüzden de kilo vermek adına sarf ettiğiniz çabalar genellikle yetersiz kalıyor. Her gün sayısız diyet, detoks , shake ve özel egzersiz önerileri sürekli etrafta dolaşıyor. Aslında bunlar size kilo verme yolculuğunuzda katkı sağlıyor; ancak bu durum siz bunları yeterince hayatınıza uyguladığınızda geçerli.

Buradaki esas sorun; sizi ilk başta metotlarıyla etkileyen şeyler, motivasyonunuz azaldıkça eskisi kadar cazip gelmiyor ve istikrarlı bir şekilde kilo vermek imkansız hale geliyor.

İstikrarlı olarak kilo vermenin tek yolu sürekli olarak destekleyebileceğiniz yeni bir alışkanlık ve hayat tarzı edinmektir. Bu noktada büyük ve radikal değişiklikler yerine küçük ancak sürdürebilir değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Bu amaç için ilerlerken, düzenli olarak kilo vermeyi başarmış insanların size faydası dokunacak 6 önerisini de mutlaka dikkate almanız gerekiyor. İşte o 6 öneri:

Hızlandırılmış diyetlerle uğraşmazlar

Bir daha asla hızlandırılmış bir diyete girmeyin. Hızlandırılmış diyetler hem kilo vermek adına hoş olmayan bir yoldur hem de genellikle sürdürülebilir olmazlar. Çok hızlı kilo verdiğinizde, verdiğiniz kiloları yeniden alma ihtimaliniz oldukça yüksektir ve bu da demoralize olmanıza sebep olacaktır.

Onun yerine, sağlıklı yeme alışkanlığı edinerek kademeli olarak kilo verebilir ve sürdürülebilir bir sağlıklı yeme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Gerçekçi olmayan kilo verme hayallerine kapılmayın, kademeli olarak kilo vermeye odaklanın.

Hayatınızda küçük değişiklikler yaparak, sağlıklı alternatiflerle tanışarak ve porsiyonlarınızı azaltarak sağlıklı yeme alışkanlığına merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca kilonuzu her hafta incelemeli ve kalori alımınıza dikkat etmelisiniz.

Duygularını yemek yiyerek bastırmazlar

hamburger yiyen kadın
Birçok kişi duygularını yemekle bastırmaya çalışsa da, bu durum sonrasında pişmanlığa neden oluyor.

Birçok insan sinirli, üzgün olduğunda ya da sıkıldığında yemeye başvuruyor. Bazen duygularımızı bastırmak için şekerli ve sağlıksız abur cuburlara hepimiz başvurabiliyoruz. Aslında bu hiçbir işe yaramıyor; çünkü duygularınızı besledikten sonra içinizi pişmanlık duygusu kaplıyor.

Elbette burada yapmanız gereken duygusuzlaşmak değil, sadece duygularla yemek arasındaki bağlantıyı değiştirmek. Yemeği konfora ve mutluluğa ulaşmak için kullanmak yerine, dengeli beslenmenin, canlanmanın ve sağlığın ana kaynağı olarak görün. Sağlıklı beslenmenin duygularınıza olan olumlu etkilerini kısa sürede hissedeceksiniz.

Stresi yönetmeyi iyi bilirler

Rahatlamak için yemek yemenin yanı sıra, stres de genel sağlığınızı ve iyiliğinizi tehdit eden bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar stres, modern hayatın olmazsa olmazı durumundaysa da, bu durumu sağlıklı bir şekilde yönetmeniz gerekiyor. Düzenli olarak egzersiz ve diyet yapıyor olsanız dahi, stres kilo vermenizi engelliyor olabilir.

İlgili yazı: Stres yönetimi: Stresten yararlanmak mümkün

Bu yüzden, öncelikle yeterli uyuduğunuzdan emin olun. Günlük 7-9 saat arası uyku sizin için yeterli olacaktır. İkinci olarak, stres azaltıcı aktiviteleri hayatınıza sokmalısınız. Bu aktiviteler sizi rahatlatır ve zihninizi temizler. Bu noktada yoga, meditasyon ve yeni beceriler öğrenme, hatta müzik enstrümanı çalma bile stresinizi azaltmak konusunda size yardımcı olacaktır.

Ziyafet günleri yoktur

Gerçekten düzenli bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, diyet döneminde genellikle haftanın 1 günü uygulanan ziyafet gününün doğru bir yaklaşım olmadığını kabul etmelisiniz. Bu uygulama kilo verme sürecinizin sekteye uğramasına neden olabilir. Unutmayın, kilo verme yavaş ama istikrarlı bir süreçtir, hızlı ve düzensiz değil.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir hayat tarzı için 80/20 kuralını uygulayabilirsiniz. Çoğu zaman sağlıklı hayat tarzını benimseseniz bile, zaman zaman kendinizi şımartabilirsiniz.

Ziyafet öğünü her ne kadar temelde kabul edilebilir bir şey olsa da, buradaki sorun planlı bir şekilde yapılması. Arkadaşlarınızla yemeğe çıktığınızda, çok sık olmamak kaydıyla, suçluluk duymadan kendinizi şımartabilir, daha sonra diyetinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak tüm bunlar haftanın belli bir günü değil, ara sıra olmalıdır.

Spor salonuna gitmek için kendilerini zorlamazlar

Diyete başladıktan sonra, kilo verimini desteklemek adına mutlaka egzersiz yapmalısınız. Yine de, egzersiz yapmak adına sizi bunaltan aktivitelere yönelmemelisiniz. Onun yerine vücudunuzu çalıştıran ve sizi terleten egzersizleri tercih etmelisiniz.

Eğer spor salonlarına gitmekten hoşlanıyorsanız, mutlaka düzenli olarak gitmelisiniz. Dilerseniz vücut ağırlığı egzersizleriniz evde de gerçekleştirebilir ya da düzenli olarak koşabilirsiniz.

Düzenli olarak futbol, basketbol, badminton ve yüzme gibi spor aktiviteleri gerçekleştirmek de egzersiz yapmak için eğlenceli bir yoldur.

Planları vardır ve rutinlerine sadık kalırlar

diyet yapan kadın
Düzenli bir rutininiz ve yeme alışkanlığınız olduğunda kilo vermenin sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Sağlıklı yaşam tarzı katı kurallara ve kısıtlamalara bağlı olmasa da, ana hatlara bağlı kalmak bu noktada son derece önemlidir. Düzenli bir rutininizin ve yeme alışkanlığınızın olması, mental olarak rahatlamanıza ve doğru yolda yürümenizi sağlayacaktır.

Kendinize sağlıklı ve eğlenceli öğünler planlayın ve sonradan kendinizi kötü hissettirecek tercihlerden uzak durun. Daha da iyisi, kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayın. Motivasyonunuz azaldığında, rutininiz ve yemek planınız sizi doğru yolda tutacak ve kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kaynak:

Lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!