Stres yönetimi: Stresten yararlanmak mümkün

Stres yönetimi: Stresten yararlanmak mümkün
Stres yönetimi: Stresten yararlanmak mümkün

Stres hayatın bir gerçeğidir. Genelde stresi olumsuz bir şey olarak algılarız. Ancak olumlu düzeydeki stres kişinin büyümesine, başarıya ulaşmasına ve yeni beceriler kazanmasına yardımcı olur.

Stresi düzeyine göre olumlu veya olumsuz stres şeklinde ikiye ayırabiliriz. Olumsuz stres kişiyle zarar verirken olumlu stres başarıyı tetikleyen bir araç haline gelebilir.

Stres, gündelik yaşamda kişinin üzerinde baskı yaratan etmenlerin toplamıdır. Her insanın stres faktörü farklıdır. Kimi için stres yaratan bir olay bir diğer kişi için o kadar önemli olmayabilir. Stresin düzeyini, olayın kişi için ne kadar önemli ve anlamlı olduğu belirler. Bir olayın kişide stres yaratması için durumun çok büyük ve olumsuz olması gerekmez. Kişinin gündelik yaşamındaki küçük olaylar da kişide stres yaratır. İş yerindeki sıkıntılar, aile içi çatışmalar, işten memnun olmamak, trafikte kalmak gibi. Bu faktörlerin her biri kişinin stres hissetmesi için yeterlidir.

Stresin Belirtileri Nelerdir?

  • Uyku düzeninde değişiklikler (çok ya da az uyumak)
  • Yemek yeme düzeninde değişiklikler ( çok ya da az yemek)
  • İkili ilişkilerde gerginlikler
  • Bedende kas gerginlikleri
  • İşlevselliğin bozulması (iş ya da okul performansının olumsuz olması)
  • Karar verme güçlükleri ya da yanlış kararlar alma
  • Unutkanlık
  • Gergin olma hali, saldırganlık ve huzursuzluk

Özetle stres kişinin işlevselliğini ve yaşam kalitesini bozar. Kişinin okul ya da iş performansını olumsuz şekilde etkiler, sosyal ilişkilerde bozulmalar olmasına neden olur. Stres yönetilemediğinde kişinin hayat kalitesini düşürerek kişinin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığına zarar verir.

Stresle karşılaştığımızda ya o sorunun üzerine gider savaşırız ya da sorunu görmezden gelerek kaçarız. Sorunu görmezden gelmek ve başa çıkmak için çaba göstermemek sorunun olduğu gibi kalmasına ve zarar görmemize neden olur.

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stresli olayları önlememiz çoğu kez olanaklı değildir. Bu nedenle amaç, stresi tamamen ortadan kaldırmak değil, olumlu bir düzeye indirmektir. Stresi iyi bir şekilde yöneterek yeni başarılar ve beceriler için bir itici güç olarak kullanmak mümkündür.

İş yaşamında ve aile içinde hemen hemen herkes stresle baş etmek durumundadır. İnsanlar arası ilişkilerdeki stresi çözmek, kişinin düşüncelerini ve duygularını karşısındakine uygun bir şekilde ifade etmeyi bilmesi ile mümkündür. Bu durum, stresin önemli ölçüde azalmasını sağlar.

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam