Diyet mi yoksa spor mu daha hızlı kilo verdirir?

Kilo vermek

Kilo vermeyi kafasına koyan pek çok insanın aklına gelen ilk sorulardan biridir bu: Spor mu yoksa diyet mi kilo kaybetmek için daha etkilidir? Bazı insanlar sadece kalori kısıtlamasına giderek kilo kaybetmeyi, bazıları ise yediklerinden kısmadan, bayılana kadar yaptıkları ağır antrenmanlarla fazla kilolarından kurtulmayı hedeflerler. Ancak her iki yöntem de kilo sorunu olan birine sürdürülebilir faydalar getirmez. Çünkü fitness eğitmenlerinin ve sağlıklı yaşam koçlarının hep söylediği gibi: İyi bir vücudun %60’ı mutfakta, %40’ı spor salonunda yapılır. Nasıl mı? Cevabı merak ediyorsanız içeriğimizi okumadan geçmeyin:

Kalori saymayın, iyi beslenin!

Kilo vermeyi asla gelip geçici bir heves olarak görmeyin. Çünkü kilo vermeniz, ideal kilonuzu sonsuza dek koruyacağınız anlamına gelmez. Bu yüzden beslenme düzeninizi oluştururken yediklerinizin kalorilerini alt alta yazıp hesaplamak yerine, gerçekten “ihtiyacınız kadar” yemeyi öğrenin ve nitelikli gıdalar tüketin. Bu beslenme biçimini oturtmanın altın kuralları ise şöyle:

  • Asla işlenmiş / paketli gıdalar tüketmeyin
  • Gece geç saatlerde yeme alışkanlığınızdan vazgeçin
  • Şekeri hayatınızdan tamamen çıkarın
  • Düşük karbonhidrat kuralına uymaya gayret edin
  • Sağlıklı yağlar tüketmeye devam edin (Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado vb.)
  • Bol bol su için
  • Sebze ve lifli gıdalara ağırlık verin
  • Günlük protein ihtiyacınızı mutlaka giderin
  • Sağlıklı atıştırmalıkları abur cuburların yerine koyun

Diyetle sporu en verimli şekilde nasıl birleştirebilirim?

Kanada’nın en önemli obezite kliniklerinden birinde çalışan obezite uzmanı Dr. Yoni Freedhoff’a göre, hep mutfakta hem de spor salonunda insanüstü bir mücadele vermek yerine, günde 30 – 60 dakikalık bir yürüyüş / spor yaparak ve sadece evde doğal malzemelerle hazırladığınız düşük karbonhidratlı yemekleri tüketerek hayatınız boyunca ideal kilonuzda kalmanız mümkün.

Eğer yürüyüş ya da hafif antrenmanlar yerine yoğun fitness antrenmanları uyguluyorsanız mutlaka protein yönünden zengin bir şekilde beslenmelisiniz. Çünkü aksi halde, yağ kaybediyorum diye düşünürken kas yıkımına uğrayabilirsiniz.

Yine diyet ve sporu bir arada uygularken asla unutmamanız gereken bir diğer konu da, haftada minimum 1 – 2 günü spor yapmadan geçirmek. Aksi halde kaslarınız aşırı yorulduğu için kendini onarmak için fırsat bulamayacak ve gelişimleri sekteye uğrayacaktır.

 

Kaynak:

vitals.lifehacker.com

popsugar.com

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!