7 adımda acıkmadan kilo vermenin yolları

Kilo vermek hepimiz için zorlu ve zahmetli bir süreç. Yoğun iş yaşamı, zaman kısıtlılığı gibi sebeplerle düzenli egzersiz yapabilmek ve gün boyunca sağlıklı beslenmek neredeyse imkansız. Masa başında saatlerce oturmak durumunda kaldığımız ve yemeğe daha az zaman harcamak için bolca fast food tükettiğimizde, kilo almak da kaçınılmaz oluyor.

Yaz aylarına giriş yaptığımız şu günlerde kışın aldığınız kiloları vermek ve fit bir görünüme kavuşmak için hala geç değil. Kısa zamanda kilo vermenize yardımcı olacak egzersizlerle ve doğru beslenme programıyla kısa sürede daha fit bir görünüme kavuşabilmek mümkün.

kilo ver 2

Kilo vermenin en basit ve etkili mantığı, aldığınız kalori miktarının yaktığınız kalorilerden daha az olması. Bu da ancak daha az yemekle ya da daha fazla spor yapmakla mümkün olabiliyor. Spor yapacak zaman bulamıyor olabilirsiniz, ancak beslenme düzeninizde yapacağınız bir kaç değişiklikle kısa sürede kilo vermeniz mümkün. Bu yazımızda sizler için, kısa sürede aç kalmadan kilo vermenize yardımcı olabilecek küçük ipuçlarını derledik.

Yapılan araştırmalar, aç kalarak yapılan diyetlerin uzun vadede başarısız olduğunu ve daha fazla kilo almanıza neden olduğunu gösteriyor. Bu nedenle kilo vermek için aç kalmayı tercih etmek, son derece sağlıksız ve hiçbir getirisi olmayan bir yöntem. Etkisiz olmasının yanı sıra, aç kalarak diyet yapmaya çalışmak kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize de neden oluyor. Bu da daha az hareket etmenizi ve daha az kalori yakmanızı beraberinde getiriyor. Peki, aç kalmadan nasıl kilo verilir?

1. Adım: Ne kadar yediğinize değil, ne yediğinize odaklanın

Aç kalmadan kilo vermek için katı bir diyet programı uygulamanıza gerek yok. Daha pratik ve uygulanabilir çözümlerle beslenmenizi düzene sokmanız mümkün. Bunun başında da, beslenme programınızdan besin değeri düşük olan yiyecekleri çıkarmak ve mümkün olabildiğince az bir miktarı yüksek besleyicilikte olan gıdaları beslenme programınıza dahil etmek geliyor. Bu nedenle yediğiniz şeylerin miktarına odaklanmaktan çok, içeriğindeki besin değerlerini göz önüne alarak yemenizi öneriyoruz.

kilo ver 1

2. Adım: Katkı maddelerinden uzaklaşın

Konserve gibi koruyucu içeren gıdaları mümkün olabildiğince tüketmemeye ve doğal gıdaları tercih etmeye çalışın. Meyve, sebze veya baklagiller gibi yağsız protein kaynakları ile beslenmeye ağırlık verin.

3. Adım: Lifli gıdalar tüketin

Sebze ve meyveler, çiğ kuruyemişler, baklagiller ve tam tahıllar zengin lif kaynaklarıdır. Lifler, kolay sindirilemedikleri için uzun bir süre sindirim sisteminde kalırlar. Bu da daha uzun süreli tokluk hissi sağlar.

special k granola

Yeni Special K Granola’nın birbirinden lezzetli, hafif, bir o kadar da besleyici kahvaltılık gevrekleri hem pratik hem de besleyici bir kahvaltı ya da ara öğünler için iyi alternatif. Soğuk sütle ya da yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bir porsiyon yeni Special K Granola yiyerek günlük lif ihtiyacınızın en az %10’unu karşılamış olursunuz. 4 farklı tam tahıllı Special K Granola, düşük yağ oranına sahip ve zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor.

4. Adım: Kahvaltıyı asla atlamayın

Çok yoğun olsanız da, sabahları 15-20 dakika erken kalkarak bu süreyi kahvaltıya ayırın. Kahvaltı, gün boyunca enerjik olmanızı sağlayacak ve daha fazla hareket etmenizi sağlayacak, günün en önemli öğünü. Doyurucu ve besleyici bir kahvaltı, öğle saatlerine doğru acıkmanızı geciktirecek ve öğün arasında sağlıksız atıştırmalıklarla kilo almanıza engel olacaktır.

5. Adım: Küçük ama sağlıklı kaçamaklar

Öğün aralarında acıkabilir ya da çalışırken sürekli ağzınıza bir şeyler atma ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Atıştırmalık bir şeyler olmadan dikkatini toplayamayanlardansanız, sağlıklı atıştırmalıklarla fazla kalori almadan da açlığınızı bastırabilirsiniz. Atıştırmalık seçiminizde protein, lif ve sağlıklı yağlar içeren gıdaları tercih edebilirsiniz. Öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıklardan destek almak, gelecek öğünde daha kontrollü yemenizi sağlayacak ve aşırı açlık duyarak çok fazla yemenizi de engelleyecektir.

6. Adım: Sağlıklı yağlar

Günlük olarak yeterli miktarda sağlıklı yağ tüketin. Diyet ve yağ yan yana bile gelemeyecek iki terim olsa da, her yağ vücutta depolanmaz ve zararlı değildir. Omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar; kalp, sinir sistemi, iskelet sistemi, göz ve cilt sağlığı için olmazsa olmazdır. Miktarını abartmadan, gerekli ölçüde sağlıklı yağlar tüketmeye dikkat etmelisiniz.

7. Adım: Bol sıvı tüketin

Aç kalmadan kilo vermenin en önemli püf noktası ise, bol miktarda sıvı tüketmek. Birçoğumuz açlık ve susuzluk hissini birbirine karıştırdığımız için, vücudumuz sıvıya ihtiyaç duyduğunda acıktığımızı sanarak yeme eğilimi gösteriyoruz. Bu nedenle acıktığınızı hissettiğinizde, bol miktarda su içerek hissettiğiniz şeyin açlık mı susuzluk mu olduğunu anlayabilmeniz mümkün.

Su tüketimi, aynı zamanda metabolizma fazlası olan atıkların vücuttan atılmasını sağladığı için sağlıklı bir diyetin en önemli bileşeni. Cildinizin daha dolgun, diri ve sağlıklı görünmesi de tükettiğiniz su miktarıyla doğrudan ilişkili.

granola_yeni paketler

7 adımda acıkmadan kilo vermenin yollarını sıraladığımız bu yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!