Diyet yapmadan kilo vermek için 6 mükemmel strateji

Kilo vermek için hangi yiyeceklerin yenmesine ya da hangi diyetlerin takip edilmesi gerektiğine dair birçok şey duyuyoruz. Bunları o kadar çok duymaya başladık ki, biraz sıkıcı da gelmeye başlamış olabilir. Ancak kilo vermek için illa belli bir diyeti takip etmeniz gerekmez. İşte, diyet yapmadan kilo vermek için 6 mükemmel strateji… 

1. Yemek zamanlarınızı bir plana oturtun

Ne zaman yemek yiyeceğiniz konusunda, önceden hazırladığınız plana uymanız halinde hem zamandan tasarruf edip üzerinizdeki stresi atmış olursunuz hem de yüksek kalorili atıştırmalıkları yememiş olursunuz. Ayrıca plan yapmadan hareket ettiğinizde, genelde rastgele bir yemek mekanı seçeceğiniz için yüksek kalorili yerleri tercih edebiliyorsunuz. Plan yapmak bunun gerçekleşmesini de engelleyecektir.

2. Kalorili yiyecekleri mutfağınızdan uzak tutun

Kendi evinizde kendi kurallarınızı uygulamaya çalışın. Mutfağa girdiğinizde herhangi bir zararlı yiyeceğin ya da başka bir deyişle kilo almanıza sebep olacak kalorili yiyeceklerin göz önünde olmamasına dikkat edin.

3. Bir restorana girmeden menüyü inceleyin

Yemek için mekan tercihi yapmadan önce, menülere bakmanız sizin için daha iyi olabilir. Böylelikle sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklerin olduğu mekanları tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde, kilo almanıza sebep olacak yiyecekleri barındıran bir yere oturduğunuzda kalkmanız zor olacağı için mecburen yemek zorunda kalabilirsiniz.

4. Alışverişinizi internet üzerinden yapın

Süpermarkette alışveriş yaparken, çikolata reyonuna uğramadan geçmeyen yoktur. Akşamüzeri eve gitmeden, tam da karnınız açken abur cubur, çikolata gibi kalorisi yüksek yiyecekleri tüketmeniz kilo vermenize engel olabilir, hatta daha fazlasını bile alabilirsiniz. Bunun yerine, siparişlerinizi internet üzerinden verirseniz sadece almanız gerekenleri istemiş olursunuz.

5. Oturarak yemek yiyin

Bir şeyler yemek için oturduğunuzda, yemeğinize daha fazla konsantre olursunuz. Böylelikle dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırarak daha az yemiş olursunuz. Bunu sadece oturmak olarak da algılamayın. Mesela insanlar televizyon izlerken dikkatleri dağıldığı için daha fazla yemek yiyebiliyorlar. Dolayısıyla kritik olan nokta, bir şeyler yerken dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmanız. Böylelikle daha kolay kilo verebilirsiniz.

6. Öğle yemeğinizi yanınızda götürmeye çalışın

Dışarıdan söyleyeceğiniz yemeklerin kalorisini kontrol etmeniz çok zor olacaktır. Ancak bunun yerine kendi yemeğinizi yanınızda götürürseniz, daha az kalori alabilirsiniz.

Kaynak:
Stuff

İlginizi çekebilir: Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme: Yeme farkındalığına sahip misiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!