Kendinizle aranız nasıl: 9 adımda kendinize yaklaşın

Bak bakalım kendinle ilişkin nasıl?
Hayatına gelen bir deneyimi nasıl karşılıyorsun?
Hayatın iyi olanı çekmeye çalışarak, kötü olanı da itmeye çalışarak mı geçiyor?
Çabada mısın, yoksa denge de mi?

Eğer kendi merkezinde değilsen, kim olduğunu bilmiyorsan gerçekten bir ilişki kuramazsın. Osho “Bir ilişkiye ihtiyaç duymanın tek nedeni tek başına kalamamandır” der. İhtiyaçtan doğan tüm ilişkiler bir süre sonra seni bir girdaba sokar. Beklentiler yaralar, gerçek gücünü kaybeder ve zayıflamaya başlarsın. Gerçek bir ilişki sevgiye ve kabule dayalıdır. Orada özbenlik korunur ve her iki taraf için de özgürlük alanı vardır. Gerçek bir ilişki kurmak, önce kendine karşı samimiyetten gelir. Bunun için kendinle bir bütün olmalısın.

  1. Geçmişi ve kendini affet. Her ne yaşandıysa yaşandı ve söylenenler söylendi. Alman gereken şey ne? Dönüştürmen gereken davranışın ne? Davranış değişmezse deneyim de değişmez.
  2. Şikayet etmekten vazgeç artık. Her ne yaşıyorsan sana getirdiği faydaya bak. Çünkü hiçbir deneyim tek taraflı iyi ya da kötü değildir. Bütündür ve senin nasıl gördüğünle alakalıdır.
  3. Kendini sev ve kendi değerini kendin oluştur. Dışarıdan yapılan hiçbir eylem veya söylenen bir söz seni değerli hissettiremez. Sen kendini değerli hissetmedikçe.
  4. İfade et. Kırıldığında veya kızdığında o duyguyu sakın içinde biriktirme. O anda doğru zamanda ifade etme yeteneğini geliştir. İfade etmek senin sorumluluğun, kırılıp kırılmaması ise karşı tarafın sorumluluğu. Yalan bir ilişki yaşamak istiyorsan tabii politik davranabilirsin. Ben gerçek bir ilişkiden, çıkarların ötesinde bir ilişkiden bahsediyorum.
  5. İdeallerden vazgeç. Hepsi suçlayıcıdır. Kendi ihtiyaçlarını ve duygularını gözlemlediğin kadar karşı tarafın da ihtiyaçlarını ve duygularını gözlemlemeye çalış. Onun neye ihtiyacı var? Neden bu şekilde davranıyor?
  6. Kıyaslama ve kendin ol. Kıyaslamalar her zaman eksiklik yaratır. Her zaman senden daha iyileri var her zaman senden daha kötüleri var. Önemli olan kendine nasıl davrandığındır.
  7. Karnına nefes al. Çünkü karın demek merkezin demek, ben demek ve özgüvenin, özdeğerin, yaratıcılığın can bulduğu yer demek.
  8. Bencil ol diyemem ama ihtiyaçlarını ve duygularını arka plana atma. Unutma her şey senin kendinle olan ilişkinin yansıması. Çocuğunla ilişkin, partnerinle, ailenle, iş arkadaşlarınla, kardeşinle sosyal ilişkilerin hepsi senin bir yansıman. İçeride bir savaş varsa bu dışarıya yansıyor, içeride bir naziklik varsa bu yine dışarıya yansıyor.
  9. Kendine nazik davran. Nokta.

İlginizi çekebilir: Kişisel illüzyonlara son vermek: 15 adımda daha huzurlu bir yaşam

Tuba Kaytaş Nefes Koçu
Türkiye’nin ilk nefes koçlarından olan Tuba Kaytaş, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. İlk nefes eğitimini 2005 yılında Judith Kravitz’ten aldı. Nefesin hayatına ... Devam