Kendinizi kaybolmuş hissettiğinizde ruh halinizi değiştirmenin 10 yolu

Hayatta hepimiz kendimizi bazen kaybolmuş hissederiz. Böyle zamanlarda tüm gün yataktan çıkmamak, dünyaya kendimizi kapatmak normal rutinin bir parçası gibi gelir. İşte bu rutinden çıkmak için yapabileceğiniz, kendinizi yeniden bulmanızı sağlayabileceğiniz şeyler var:

1. Yeni hobiler deneyin

Dikiş dikmeyi, board yapmayı veya fotoğraf çekmeyi hiç denemeyi düşündünüz mü? Neden şimdi başlamıyorsunuz? Yeni hobiler edinmek; yeni insanlarla tanışmak, yeni bir amaç bulmak, kendinizi tamamlanmış hissetmek için harika bir yoldur. Denemeden hangi konuda iyi olduğunuzu bilemezsiniz.

Kendinizi kaybolmuş hissettiğinizde ruh halinizi değiştirmenin 10 yolu

2. Sevdiklerinizle konuşun

Arkadaşlarınız ve aileniz sizi en iyi tanıyan insanlardır. Kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz zamanlarda, size hayattaki amacınızı, ilham kaynaklarınızı yeniden hatırlatacak, sizi iyi tanıyan insanlarla konuşun. Onlara kendi hayatınızdan bahsedin, onların hayatlarında olup bitenleri öğrenmeye çalışın.

3. Günlük tutun

Kendinizi yazarak ifade etmek, düşüncelerinizi bir düzene oturtmanın en iyi yollarından biridir. Böylelikle düşüncelerinizi rasyonel bir zemine oturtabilir ve olaylara karşı daha net bir bakış açısına sahip olabilirsiniz.

4. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, bedeninizin endorfin salgılamasına yardımcı olur ve bedeninizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Egzersizi bir hedef olarak konumlandırmayı unutmayın ancak egzersiz yapmanın sizi sevdiğiniz yiyeceklerden alıkoymasına da izin vermeyin.

5. Rahatlayın

Kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz dönemlerde, fiziksel olarak rahatlamaya çalışın. Banyo yapın, yürüyüşe çıkın, örgü örün, güneşin altında uzanın. Sizi rahatlatan şeylere öncelik verin.

6. Hedef belirleyin

Kendinize yarın, gelecek hafta, gelecek ay, gelecek yıl tamamlanması gereken hedefler belirleyin. Böylelikle zaman ilerledikçe hedeflerinize ulaşabilir ve kendinizdeki ilerlemeyi gözlemleyebilirsiniz.

7. Kitap okuyun

Kitap okumak hem rahatlatıcı olabilir hem de bakış açınızı değiştirir. Size ilham verecek kitaplar bularak kaybolmuşluk hissiyatından daha kolay çıkabilirsiniz.

8. En sevdiğiniz kıyafetleri giyin

Kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız, kıyafetlerden destek alın. En sevdiğiniz kıyafeti giyin ve evden o şekilde çıkın. Sevdiğiniz kıyafetleri giymek, öz güveninizi artırır ve sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştırır.

Kendinizi kaybolmuş hissettiğinizde ruh halinizi değiştirmenin 10 yolu

9. Kendi kendinize hesap verin

Kendinize bir takvim veya program hazırlayın ve bu programa bağlı kalın. Arkadaşlarınızla geçireceğiniz vakitleri, dışarıda yiyeceğiniz yemekleri, işlerinizi planlayın. Motivasyonunuz düşük olduğunuzda planlarınızdan kolayca vazgeçme yolunu seçmeyin. Öncelikle bu planları gerçekleştirmeyi hedefleyin.

10. Yeniden şekillendirin

Eğer kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız evinizi yeniden dekore edin, odanızın rengini değiştirin, masanıza yeni bir resim koyun, saçlarınızın şeklini değiştirin. Ufacık bir değişiklik bile kendinizi yenilenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!