Kaygıyla anın tadını çıkararak baş edin: Kara bulutlar neşenizi çalmasın

Son zamanlarda üst üste gelen doğal afetler ve kazalar neticesinde ruh halimizde epey dalgalanmalar, hatta depresyon belirtileri ortaya çıkmaya başladı. Kaygı, korku, umutsuzluk, sürekli erteleme hali, hiçbir şey yapmak istememe gibi belirtileri göstermemiz şu an için gayet olağandır. Zira ülkenin çeşitli yerlerinde peş peşe olan depremler, başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ni etkileyeceği düşünülen olası bir deprem beklentisi, bir süredir korkuyla yaşamamıza sebep olmuşken iki gün önce yaşanılan çığ felaketi ve hemen ardından olan uçak kazası tüm bu endişeli ruh halimizin üstüne adeta tuz biber ekti.

Hayat her zaman düz bir çizgide gitmiyor, gitmemeli de. Bazen çizginin yukarısında, bazen de aşağısında giden bu hayata her gün adapte olmak çok da kolay değil. Ancak nefes aldığımız sürece umudun olduğunu da unutmamak gerek.

İlginizi çekebilir: Kaygı ve endişe ile başınız dertte mi: 6 strateji ve meditasyon ile rahatlayın

Her kötü olayın içinde mutlaka bir hayır vardır ve böyle durumlarda biraz Pollyanna olmanın kimseye zararı olmaz. Başımıza gelen her olumsuzlukta “Neden benim başıma geldi?” demek yerine “Bu olaydan ne öğrenebilirim?” diye sormak hayata tutunmanız için büyük bir adımdır. Örneğin şu an gündemde olan deprem korkusunu ele alırsak, depremi önleyemeyiz ancak günlük rutinimizi etkileyecek şekilde sürekli kaygıyla gezmek yerine, elimizden geldiğince önlem alıp gerisini düşünmemeye çalışmak yapmamız gereken en önemli aksiyon olmalıdır.

Geçmişte olanlardan ders çıkararak şimdiye odaklanmamız, yaşadığımız anın farkına varmamız ve nefes aldığımız her an için mutlu olmaya çalışmamız şu an için yapabileceklerimiz arasında. Bunlara ek olarak sosyal hayatınızı canlandırabilir, hobilerinize ağırlık verebilir, sizi rahatlatacağını düşündüğünüz egzersizler yapabilirsiniz. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alın, ağzınızdan yavaşça verin ve gününüzün tadını çıkarın.

İlginizi çekebilir: Kaygı bozukluğundan kurtulabilmeniz için 5 pratik öneri

Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu Psikolog
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Lisans ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında başladığı Bilişsel ve ... Devam