Kaygı bozukluğundan kurtulabilmeniz için 5 pratik öneri

Kaygı bozukluğu, normalden fazla hissedilen korku, endişe, gerginlik ve bu duygulara bağlı verilen tepkilerle görülen ve alt türleri olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Sürekli endişe halinde olan duyguduruma bağlı olarak vücut fiziksel tepkiler de gösterir. Yüksek/düşük tansiyon, yüksek nabız, terleme, hızlı nefes alıp verme ya da nefes alamama hissi, mide ve bağırsaklarda hareketlilik gibi gündelik hayatı etkileyen fizyolojik belirtiler kaygı bozukluklarında en çok görülen tepkilerdir.

Genellikle düzenli psikoterapi ile çözülebilen, dünyada her 10 insandan 2’sinde görülen kaygı bozukluklarının tedavisinde (panik bozukluk, fobiler, anksiyete bozukluğu) psikoterapiye ek olarak yardımcı teknikler de son derece yararlıdır.

Herkesin kendine özgü sakinleşme metodu olsa da, psikoterapi ile beraber bu alternatif uygulamalarla da kaygı bozukluğunuzun üstesinden gelebilirsiniz.

Meditasyon

Beyin dalgalarını yöneterek gevşeme, stres yönetimi, öfke kontrolü, kriz anlarını kontrol altına alabilme gibi birçok yönde etkili olan bir tekniktir. Kaygı bozukluklarında özel bir etkisi vardır. Doğru nefes teknikleri ile panik bozukluğun üstesinden gelinebilir.

Yoga

Hem zihni hem bedeni aynı anda çalıştıran ve kontrolü elinizde tutmanızı sağlayan br öğretidir. Yoga ile kaygı bozukluklarının %30 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Yazmak/Not tutmak

Günlük tutmak ya da ufak bir ajandaya günlük notlar almak, kendi takibinizi görmeniz açısından oldukça faydalıdır. Hissettiğiniz olumlu/olumsuz duyguları, bu duyguların ne zaman ne yapıyorken oluştuğunu yazmanız, hem kendinizin farkında olmanızı hem de ne yapmanız gerektiği konusunda adım atmanızı sağlar.

Küçük hedefler

Kaygı bozukluklarının içinde, özellikle panik bozuklukta işe yarayan bir yöntemdir. Kötü hissetme kaygısıyla yapmaktan kaçındığınız aktiviteleri minik hedeflere bölerek yapabilirsiniz. Örneğin metroya binmekten çekiniyorsanız, kendinize sadece bir durak gitme hedefi koyabilirsiniz. Bu hedefinize ulaştıysanız biraz daha genişleterek devam edebilirsiniz.

Hobi edinmek

Günlük rutininizin dışında bir şeyler yaratabileceğiniz, ortaya bir şeyler çıkarabileceğiniz bir hobi edinmeniz, hem kendinize olan güveninizi artıracak, hem yeni insanlarla tanışmanızı sağlayacaktır. Zihninizin bir şeylerle meşgul olması size ya kaygılarınızı unutturacak ya da kaygılarınız varken de hayatınıza devam ettiğinizi görmenizi sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Beyninle yapacağın faydalı bir anlaşma için gülümse, hemen şimdi!

Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu Psikolog
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Lisans ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında başladığı Bilişsel ve ... Devam