Beyninle yapacağın faydalı bir anlaşma için gülümse, hemen şimdi!

Kendinizi hiç sebepsiz yere gülümserken buldunuz mu? O zaman beyniniz size ruhen ve fiziken sağlıklı olmak istediği için alarm veriyor. Peki yaklaşık 20 saniye boyunca sebepsiz yere gülümsediğinizde beyninizi mutlu olduğunuza inandırıp daha fazla serotonin salgılaması için teşvik ettiğinizi biliyor muydunuz?

Beyin kandırılması en kolay organdır. Mutlu olsanız bile kaşlarınızı çattığınızda bir süre sonra enerjiniz düşecektir. Bunun tam tersi olarak da mutsuz bir anınızda gülümsemeyi başarır ve devam ettirirseniz kendinizi daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

Gülümseme, kahkaha atma gibi eylemler ruhumuza iyi geldiği kadar vücudumuza da iyi gelmektedir.

Fakat bu noktada bir nüanstan bahsetmeden edemeyeceğim. Gülmek insan doğasının gerektirdiği bir tepkidir. Ancak hissettiğiniz olumsuz bir duyguyu bastırmak için her zaman bu tekniği kullanmanız doğru değildir. Örneğin yas sürecinde, ayrılıklarda, boşanmalarda, zorlu tedavi gerektiren ağır hastalıklarda hissettiğiniz yalnızlık, çaresizlik, boşluk gibi olumsuz duyguları yaşamanızda fayda vardır. Yaşadığınız olumsuz durum her neyse kabullenip içselleştirdikten sonra size gülümseme tedavisi önerebilirim.

Gülümseme, kahkaha atma gibi eylemler ruhumuza iyi geldiği kadar vücudumuza da iyi gelmektedir. İşte gülümsemenin vücudumuza etkilerinden bazıları:

Hormonları dengeler

Sık sık gülmeniz zaman depresyon nedenlerinden biri olan epinefrin, kortizol, dopac hormonlarını azaltır. Bununla birlikte mutluluk veren endorfin hormonu seviyesinde yükselme olur. Ayrıca bu sayede ağrılarınızda da azalma olur. Yani gülmek doğal bir ağrı kesicidir.

Bağışıklık sistemi güçlenir

Gülmek vücudun kendisinin ürettiği T hücrelerinin aktif olmasını sağlar. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığın önlemesine ve herhangi bir hastalık durumunda savaşılmasına yardımcı olur.

Gülmek damarların düzenli olarak daralıp genişlemesini sağlar.
Kan şekerini düzenler

Diyabet hastalarıyla yapılan bir çalışmada gülmenin kan şekerini dengelediği ortaya çıkmıştır. Kan şekerinizin dengede olması ruhsal durumunuzu da dengeler.

Kalbi korur

Gülmek damarların düzenli olarak daralıp genişlemesini sağlar. Böylece hipertansiyon, kalp krizi gibi ölüm oranı yüksek hastalıklardan korur.

Eğer bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız kendinize bir iyilik yapın ve yeni günü beklemeden hemen şimdi sebepsizce gülümsemeye başlayın. Beyniniz sizinle işbirliği yaparak diğer organlarınızın size müteşekkir kalmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Para harcamadan kendinizi ödüllendirmenin yolları

Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu Psikolog
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Lisans ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında başladığı Bilişsel ve ... Devam