Kaşlara sihirli dokunuş: Microblading

Son yılları kasıp kavuran kalın ve gür kaş modası, 2000’lerde kaşlarını incecik aldıran kadınların kabusu oldu. Bunu durumu gören kozmetik markaları da, kadınlar kaşlarını diledikleri gibi şekillendirebilsinler diye muhteşem kaş şekillendirme ürünleri ve renkli kaş ürünlerini ardı sıra piyasaya sürdüler. Mevcut kaş kozmetikleriyle artık son derece doğal bir görünüm yaratmak mümkün olsa da her gün bu uğraşı sürdürmek istemeyen ve daha kalıcı çözümler arayan kadınların tercihi ise microblading, yani deri altına yapılan; ve mikro kesilerle üç boyutlu bir kaş görünümü sağlayan popüler bir teknik. Bu yazımızda microblading hakkında merak edilenleri sizler içinde derledik.

Doğal ve gür kaşlar hala gündemde
Doğal ve gür kaşlar hala gündemde

Microblading nedir?

Halk arasında kıl tekniği adıyla da anılan microblading, cildin en üst tabakası olan epidermise atılan mikro kesilere bitkisel pigmentasyon uygulanarak yapılan bir işlemdir. Tasarlanan kaş şekline ve kaştaki kılların doğal akış yönüne göre yapılan uygulama sonucunda, işlem uygulanan bölgede 3 boyutlu kıl görüntüsü yakalanır.

Microblading acılı bir işlem midir?

Hayır. Çünkü işlem uygulanmadan önce ilgili bölgeye anestezik kremler uygulanır ve cilt iyice uyuşana kadar beklenir. Hatta ağrı eşiği yüksek kişiler, işlemi anestezik krem sürmeden de yaptırabilirler.

Uygulamada, doğal bitki pigmentlerinden üretilen özel boyalar kullanılıyor
Uygulamada, doğal bitki pigmentlerinden üretilen özel boyalar kullanılıyor

Kimler microblading yaptırabilir?

Herhangi bir nedenle kaşları dökülen, kaş şeklinden memnun olmayan ya da mevcut ifadesini biraz daha belirginleştirmek isteyen herkes bu işlemi uygulatabilir. Bilinen bir alerjiniz ya da aşırı cilt hassasiyetiniz varsa işlem öncesinde doktorunuza danışmakta fayda var. Unutmadan belirtmek gerekir ki microblading, hamilelere veya hamilelik şüphesi olanlara uygulanmayan bir işlem.

İşlem sonrası kaşlar nasıl görünüyor?

Örnek microblading uygulamaları
Örnek microblading uygulamaları

Microblading uygulamasının hemen ardından, kişi iş ve sosyal yaşamına devam edebilir. Bilinmesi gereken birkaç nokta elbette var. Örneğin işlemin üzerinden 24 saat geçene dek bölgeyi su temasından korumalısınız. Ayrıca işlem uygulanmasının ardından 3 gün boyunca, uygulama yapılan bölgeyi, vazelin ya da uzmanınızın önereceği bir krem ile sürekli nemli tutmanız gerekiyor.

Microblading uygulaması kalıcı mıdır?

İşlemi takip eden ilk 5 – 7 günün sonunda naturel bir renk alan microblading, cildinizin yapısına ve maruz kaldığı dış etkenlere göre cildinizde 2 yıla kadar kalabilen yarı kalıcı bir işlemdir.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

MAC Cosmetics ile 2016 kış makyaj trendleri

Makyaj sanatçılarının en sık karşılaştığı 4 makyaj hatası

En uygun kaş rengini seçebilmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!