MAC Cosmetics ile 2016 kış makyaj trendleri

Uplifers okuyucularına özel kampanya kodu ile, maccosmetics.com.tr den yapılacağınız herhangi bir ürün alışverişinizde, ücretsiz kargo ayrıcalığına ve seyahat boy göz makyaj temizleyicisi hediyenize sahip olacaksınız! (Kampanya kodu: uplifers)

Kampanya kodu son kullanım tarihi: 31 Aralık 2015

Makyaj modası da, en az tekstil sektöründeki kadar dinamik bir hal aldı. Yılın her sezonu ön plana çıkan tarzlar ve yenilikçi ürünlerle, artık makyaj çantaları sürekli güncelleniyor. Bu yıl stilinize güç kazandıracak 2016 kış makyajı trendlerini ve makyaj tüyolarını MAC Cosmetics makyaj eğitmeni Alev Karslı’dan dinledik:

Sezonun en çok öne çıkan makyaj trendleri ve ürünleri neler? 

2016 kış makyajı deyince ilk bahsedeceğimiz trend kesinlikle “70’s Red”, yani 70’lerin kırmızısı! Geçtiğimiz yıllarda öne çıkan keskin ve net hatlı Hollywood tarzının aksine daha naturel ve salaş bir trend bu. Yani bu kış Hollywood yerine, Woodstock tarzı revaçta diyebiliriz. Bu trendin odağında oksit yani kahverengi alt tonlu kırmızı rujlar var. Özellikle MAC Viva Glam 1, bu rujlara en iyi örnek.

70's Red trendi
70’s Red trendi

Bu kış her yerde görebileceğimiz bir diğer makyaj trendlerinden biri ise yüzün yüksek bölgelerinin (elmacık, burun ve kaş kemiği gibi) yoğun ışıltılarla vurgulandığı, sanki ciltte ıslaklık yansımaları varmış gibi taze bir görünüm vermeyi amaçlayan “strobing”. Bu tarzı kendine yakın görenlerin mutlaka edinmesi gereken MAC ürünü ise, yüzü boyutlandırma ve aydınlık gösterme özelliğine sahip inci dokulu pudra Mineralized Powder – Soft & Gentle.

soft & gentle mineralized pudra
Soft & Gentle mineralized pudra

MAC’in en popüler ürünlerinden Painterly Paintpot’u nasıl kullanmalı?

Painterly Paintpot aslında gözü, makyaj için kusursuz hale getirmeyi sağlayan bir baz. Göz kapağındaki renk eşitsizliği ya da yağlanma gibi kusurları nötralize eden bu ürün, kullanacağınız far renginden daha yüksek verim almanızı ve göz makyajınızın gün boyu sabit kalmasını sağlıyor. Painterly Paintpot ayrıca kullanım açısından da son derece pratik. Minik cam bir kavanozda sunulan ürünü uygularken dikkat etmeniz gereken tek şey, sentetik bir far fırçası kullanmak. Çünkü doğal kıllara sahip fırçalar, kremsi ürünleri emdiği için çok iyi sonuç vermeyebiliyor. Painterly Paintpot’u en iyi şekilde uygulamak için MAC’in 252 ya da 242 numaralı fırçalarını önerebilirim.

painterly paintpot uygulaması
Painterly Paintpot uygulaması

2016 kışının olmazsa olmaz ürünleri neler? 

Tabii ki 70’ler trendinin odağındaki Viva Glam 1 ruj, yine diğer bir öne çıkan trend Beautiful & Damned”ın en önemli unsuru olan karanlık gözleri yaratmaya yardımcı olan Blackground Paintpot baz; akmayan yapısı ile gün boyu gözünüzde kalan Definetly Black Prolong Eye Wear göz kalemi ve tabii ki uzun ve kıvrık kirpikler elde etmenin sırrı olan In Extreme Dimension maskara.

Peki soğuk kış günlerinde göz çevremizi hangi ürünlerle desteklemeliyiz? 

Zaten oldukça hassas olan göz çevresi, soğuk kış günlerinde daha da hassaslaşır. Ama elbette bu hassasiyet nedeniyle, kış sezonunda göz makyajından vazgeçmek zorunda değilsiniz! Göz makyajından önce göz çevrenize uygulayacağınız Fast Response göz kremi hem göz çevrenizin nem dengesini korumaya hem de içerdiği kafein sayesinde şişlik ve renk eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı olur. Yani Fast Response’u uyguladıktan sonra, artık gözleriniz en yoğun göz makyajına bile hazır demektir.

Sezonun öne çıkan trendlerinden doğal ve güçlü kaşlar için hangi ürünleri tavsiye edersiniz? 

Bu sezon kaşlarda doğal hatlar moda. Bu yüzden kaş kalemlerinden ziyade kaş farları daha ön planda. Ama tabii ki kaş kalemi ve kaş farlarını kombinleyerek kullanmak da sıkça tercih edilen bir yöntem. Ayrıca unutmadan belirtelim MAC göz farları, aynı zamanda kaşta da kullanılabilmesiyle “2’si 1 arada” özelliği taşıyor. Far ve kalemlerin yanı sıra, uzun ve gür kaşları sabitlemeyip şekillendirmeye yarayan Brow Set adlı kaş maskarasının da kaş makyajının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Kişiye özel far paletleri yaratan ürününüz Pro-Palette refill’den biraz bahseder misiniz?

Pro-Palette’ler özellikle make-up artistlerin çokça tercih ettiği, son derece kullanışlı bir ürün. Bu ürünün en iyi tarafı ise 2’li, 4’lü, 9’lu ve 15’li far paletlerini istediğiniz renk farları seçerek kendiniz oluşturabilme imkanı. Böylece ten renginize ya da tarzınıza uymayan; kısacası hiç kullanmayacağınız bir fara para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu uygulamanın bir diğer avantajı da refill sistemden ötürü tekli farlara göre %20’lik bir fiyat avantajı sağlaması. Unutmadan belirtelim: Hayalinizdeki far paletini mağazalarımızda hazırlayabileceğiniz gibi www.maccosmetics.com.tr adresinden online olarak da satın alabiliyorsunuz.

propaletterefill
Re-fill özellikli Pro-palette

Uplifers okuyucularına özel kampanya kodu ile, maccosmetics.com.tr den yapılacağınız herhangi bir ürün alışverişinizde, ücretsiz kargo ayrıcalığına ve seyahat boy göz makyaj temizleyicisi hediyenize sahip olacaksınız! (Kampanya kodu: uplifers)

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!