Kadınların büyük kabusu: Yüzünüzde makyajla uyumak ne kadar kötü?

Uzun ve zor bir günden sonra eve gelip yaptıklarımız çoğu zaman günlük ev işleri, yemek yemek ve bir dizi ya da film izlemekten öteye gidemiyor. Yatma saati geldiğinde banyoya girdiğinizde ise sadece dişlerimizi fırçalamaya enerji bulup kendimizi bir an önce yatağa atmak istiyoruz. Ama yüzünüzdeki makyaj birkaç dakikanızı daha banyoda geçirmenize sebep oluyor.

Kabul edelim, birçok kadının aklına özellikle çok yorgun olduğu akşamlarda sık sık bu düşünce geliyordur: “Makyajımı çıkarmadan yatsam ne olur ki?” Gelin makyajla yattığınızda neler olacağını birlikte inceleyelim…

Makyajla yatarsanız cildinize ne olur?

Kadınların büyük kabusu: Yüzünüzde makyajla uyumak ne kadar kötü?

Öncelikle kötü haberleri vererek işe başlayalım. Yüzünüzde makyajla yatmanız hiçbir zaman önerilmez. Cildiniz böyle bir tahribattan dolayı sizden hıncını alır. Makyajla uyumak yüzünüzde kartopu etkisi yaratır. Tabii konu hakkında farklı fikirler de var.

FryFace.com’un kurucusu dermatolog Fayne Frey, konuyu “Cilt 16 saat uyanık kaldığınız süre ya da 8 saat uyuduğunuz süre boyunca hangi aşamada yüzünüzde makyaj olup olmadığını bilmez. Bu yüzden yatarken makyajınızın yüzünde olmasının zararlı olacağına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Ama kökleşmiş kültürel normlar uyku saatinden önce yüzün yıkanması gerektiğini söyler” cümleleriyle açıklıyor.

Ardında bilimsel bir açıklama olmasa dahi Frey yine de makyajın temizlenmesi gerektiğini düşündüğünü belirterek ekliyor: “Yüzünüzle makyajla uyuduğunuzda ne olur biliyor musunuz? Kirli yastık kılıfları elde etmiş olursunuz!

Wellness uzmanı Caleb Backe de konuyla ilgili “Cildimiz gün içerisinde kir, ölü deri ve çevre kirliliği ile kaplanır. Eğer cildinizin üzerinde tabaka oluşturan bu yapışkan katmanı ve ölü derileri temizlemezseniz cildiniz sağlıklı görünümünü yitirir” diyerek görüşünü belirtiyor.

Yüzünüzde makyaj varken yanlışlıkla uyuyakalırsanız ne yapabilirsiniz?

Kadınların büyük kabusu: Yüzünüzde makyajla uyumak ne kadar kötü?

Ara sıra günün yorgunluğuna dayanamayıp uyuyakaldığımız zamanlar olur ve yüzümüzde makyajla tüm geceyi geçirmek zorunda kalırız. Burada önemli nokta uyandığınızda akşamı telafi etmek için neler yapacağınızı düşünmektir. 

Cilt bakım şirketi Mirra’nın Kurucusu ve CEO’su Katia Ameri de bazı akşamlar yatmadan önce yüzünü yıkamayı es geçtiğini itiraf ediyor. Bu sebeple Ameri kendince bir yöntem geliştirerek komodinin üzerinde daima makyaj temizleme mendili bırakmaya karar vermiş. Böylece uyandığı an makyajını temizleyerek cildin yaşayacağı hasarı azaltmayı hedefliyormuş.

Katia Ameri’nin makyajla uyuyakalanlara ertesi gün uygulamaları için çözüm önerileri de var. Ameri uygulanması gereken işlemleri şöyle anlatıyor: “İlk olarak yüzünüzü yıkayın. Bu noktada ben yağ bazlı temizleyici kullanarak yüzümü iki kez yıkıyorum. Sonrasında jel ya da köpük bazlı temizleyici kullanın. Finalde de yüzünüze bir detoks maskesi uygulayarak işlemi tamamlayın.”

Üzeri bolca renklenen yastık kılıfınızı ise çamaşır makinenize atmayı unutmayın.

 

Kaynak: 
apartmenttherapy.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!