Kadınlar tarafından yapıldığını bilmediğiniz icatlar

Bugün 8 Mart Kadınlar Günü. Kadın hakları, kadına şiddeti engelleme, toplumsal cinsiyetçilik gibi konularda ülke çapında yaşanan ve gittikçe artan felaketleri engellemek amacıyla yapılacak etkinlikleri sizlerle paylaşmıştık.

Kadının toplumdaki yeri konusunda tüm halkın bilinçlenmesi ve kadın-erkek eşitliğinin hayatın her anında geçerli olduğunu gösterecek, belki daha önceden bir yerlerde okuduğunuz ama çoğunluğunu bilmediğinizi düşündüğümüz kadın mucitler ve icatlarını sizler için araştırdık.

Otomobil ısıtıcısı

İlk otomobil ısıtıcısı (motorun hemen üstünden havayı alıp ayakları ısıtmaya yönlendiren), 1893’te Margaret A. Wilcox tarafından bulundu. Ayrıca, Margaret çamaşır ve bulaşık makinesini birleştiren ve eş zamanlı yıkayan icadı da yapan kişi.

wilcox araba ısıtıcı çizim

Monopoly oyunu

Ailece sınırsız eğlencenin ve zaman zaman tartışmaların kaynağı, en ünlü strateji oyunlarından biri olan Monopoly oyunu 1904 yılında Elizabeth Magie tarafından bulundu. Magie’nin oyunu kontrolsüz kapitalizmin getirdiği adaletsizliklere bir eleştiri niteliği taşırken, ironik bir şekilde 30 yıl sonra Charles Darrow tarafından dolandırılıp oyunu Parker Brothers şirketine satıldı. Şirket Magie’nin izini sürüp yaşadığı zorluklar için 500 dolar ödedi.

monopoly

Yangın merdiveni

1887 yılında Anna Connelly tarafından icat edilen buluş hem halk güvenliği açısından hayati bir misyon taşıyor, hem de günümüzde sigara içme alışkanlığı olanlara da alternatif bir çözüm sunuyor.

yangın merdiveni

Cankurtaran sandalı

Maria Beasely denize bakıp söylediği “insanlar deniz yolunda yaşanan felaketler sonucu artık ölmemeli” sözleri sonrasında, 1882 yılında cankurtaran sandallarını icat ediyor. Maria’yı asıl zengin eden icadı ise besin saklamak ve şarap üretmek için kullanılan fıçıları yapan makinesidir.

cankurtaran sandalı

Güneş enerjisiyle ısıtma sistemi

Fizikçi ve güneş enerjisi konusunun öncülerinden Dr. Maria Telkes, kendisi gibi başarılı bir kadın olan mimar Eleanor Raymond ile takım oluyor ve tamamen güneş enerjisiyle ısıtılan ilk evi 1947’de inşa ediyor.

ilk güneş enerjili ev

Şırınga

Çok basit görünse de, modern tıbbın 1899 yılında yaşanan büyük gelişmesi: Tek elle kullanılabilen şırınga. Letitia Geer, bu icatla tarihe ismini yazdırıyor.

şırınga

Buzdolabı

Evlerimizin demirbaş eşyalarından buzdolabı, 1914 yılında Florence Parpart tarafından icat edildi. Parpart bunun dışında, sokak temizleyen araçların patentini alıp, kendisi pazarlayıp, Amerika’nın dört bir yanına satmayı başardı.

buzdolabı

Dondurma makinesi

1843’te Nancy Johnson’ın icat ettiği dondurma makineleri (elektrikli makinelere geçilmesine rağmen) günümüzde halen kullanılıyor. Dondurma severler artık kime teşekkür etmeleri gerektiğini biliyorlar J

dondurma soğutucu

Bilgisayar algoritması

Lord Byron’ın kızı Ada Lovelace, yine bir bilim insanı olan annesi tarafından “matematik şampiyonu” olmak üzere yetiştirildi. Bilgisayarları programlamak için matematiksel algoritmalar üzerinde çalıştı ve ilk programcıyı üretti.

ada lovelace

İletişim teknolojileri

MIT’den doktorasını alan ilk siyahi kadın olma özelliğini taşıyan Dr. Shirley Jackson, mükemmel bir teorik fizikçi olduğunu, yaptığı sayısız icatla ispatlıyor. İcatlarından bazıları; taşınabilir faks aleti, tuş sesli (dokunma sesli) telefon, güneş pili, fiber optik kablolar, arayan kimliği ve arama bekletme.

shirley jackson

Bulaşık makinesi

Yaşadığı döneme icadından çok geçirdiği sayısız evlilikle damgasını vuran Josephine Cochrane, 1887’de bulaşık makinesini icat etti. Toplantılara hiçbir zaman eşiyle, babasıyla, kısacası bir erkek figürü olmadan gidip bir kadın olarak hakkını ve özgürlüğünü savunan Cochrane, kendi şirketini de açarak örnek teşkil ediyor.

ilk bulaşık

Kablosuz teknoloji

2. Dünya Savaşı sırasında uzaktan kumandalı torpido icadı ile gizli istihbarat sisteminde devrim yaratan Hedy Lamarr kablosuz teknolojinin de ilk adımlarını atıyor. GPS ve Wi-Fi icatlarının temeli atan Lamarr, aynı zamanda ünlü bir film yıldızı olmasıyla da tanınıyordu.

hedy lamarr

Bira

Bira tarihçisi Jane Peyton, araştırmalarına dayanarak, antik Mezopotamyalı kadınların birayı üreten, satan ve içen ilk kişiler olduğunu söylüyor. Kesin olarak ilk kişinin kim olduğunu saptamak zor olsa da, binlerce yıl önce antik bir medeniyette bir kadın bir şeyleri fermente ediyordu. Belki de bir dahaki sefere kadehinizi Sümer bira tanrıçası Ninkasi için kaldırmalısınız J

ninkasi

 

Kaynaklar
Learningabe
HedyLamarr
Legal Eagles
Independent

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!