Kaçmayıp üzerine giderek böcek korkusunu yenin

Yaz gelip havaların ısınması ile birlikte böcekler ortaya çıkmakta ve bizi tedirgin etmektedir. Özellikle hamam böcekleri daha çok gördüğümüz ve çoğumuzu tedirgin eden böceklerdir. Bu hayvanları gördüğümüzde tedirgin olmak bir yere kadar normal kabul edilebilir. Ancak görmeden ya karşıma çıkarsa diye tedirgin olmak, açık havada oturmaktan kaçınmak ve gördüğü zaman çok büyük tepkiler vermek böcek korkusu olarak değerlendirilebilinecek davranışlardır.

Kaçmayıp üzerine giderek böcek korkusunu yenin

Böcek korkusu ya da tiksintisi tedavi edilebilir bir korkudur. Böcekleri gördüğümüz zaman bir başka canlı hayvana verdiğimiz tepkileri verebiliyorsak sorun yoktur. Ancak bulunduğumuz yeri terk ediyor, dışarıda özellikle akşamları oturmak istemiyor, nereden ne zaman böcek çıkacak diye tedirgin oluyorsak o zaman bu böcek korkusunun tedavi edilmesi gerekir. Böcek korkusunun tedavisinde psikolojik terapilerin yanında ilaç tedavileri de vardır. Öncelikle sistematik duyarsızlaştırma denilen psikolog denetiminde gevşeme yönteminin yapılarak daha sonra adım adım gidilmesi işe yaramaktadır. Öncelikle resminin görülüp çok rahatsız olmadan bakabilmek, sonra ölü böcekleri önce uzaktan sonra yakına getirerek, yanında rahatsız olmadan durabilmek, kavanoz içindeki canlı hamam böceğine bakabilmek, en sonunda ise canlı böceğin yakınında durabilmek bu korkuyu aşmaya yardımcı olacaktır. Bu terapilerde zorlanılırsa kısa dönem ilaç kullanılarak üzerine gitmenin kolaylaştırılması, daha sonra üzerine gidilmesi tedavi sürecini hızlandıracaktır. Kaç kurtul yöntemiyle hayatınızı kısıtlayarak, böceklerin olabileceği ortamlardan uzaklaşarak bu korkuyu yenemezsiniz. Unutmayın korkuları yenmenin en iyi yolu üzerine gitmektir.

 

İlginizi çekebilir: İlk günlerde travma etkisi yaratan ayrılık acısından nasıl kurtulunur?

Psikiyatrist/Psikoterapist Sabri Yurdakul Psikiyatrist/Psikoterapist
Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu, 1992 yılında ise Ankara Numune Hastanesi'nden "Psikiyatri Uzmanlığı" diplomasını aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ... Devam