Juicing gerçekten söylendiği gibi faydalı mı yoksa geçiçi bir moda mı?

Son birkaç yıldır sağlıklı yaşam konsepti adı altında büyük bir değişim yaşanıyor. Geçtiğimiz yıllarda her köşe başında pilates, zumba , soul cycle yerleri açılmaya başlayınca tüm spor salonları da bu akıma ayak uydurarak bunları bünyelerine ekledi. Şimdi ise alkali sular, doğal yemekler menülere ekleniyor, organik dükkanlar açılıyor, juicing firmaları kuruluyor, çiğ beslenme (raw food) restoranları alternatif oluşturuyor.

meyve suları
Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenme, zinde bir vücut, dingin bir zihin ile mümkün olacağını artık anlıyoruz.

Bunlara bir moda, bir trend demekten ziyade doğala yönelik bir uyanış, değişimin başlangıcı diyebiliriz. Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenme, zinde bir vücut, dingin bir zihin ile mümkün olacağını anladık. At, avrat, silahtan zihin-beden-ruh üçlemesine sıçrama yapmaya çalışıyoruz. Artık ne yediğimizi ve yediklerimizin vücudumuza etkilerini bilmek istiyoruz. İşlenmiş gıda istemiyoruz. Yeni türeyen hastalıklar, alerjiler için ilaç almak istemiyoruz, onlardan kökten kurtulmak istiyoruz. Bedenimizin kontrolünü elimize almak istiyoruz.

Bunun geçiçi bir moda olduğunu söylemek uyanışı reddetmek olur ve bu hiçbir şey anlamadığımız anlamına gelir. Çünkü insan sağlıklı yaşam felsefesinden vazgeçmez. Hayatta kalmak, sağlığını korumak insanda bir içgüdü, bir reflekstir.

juice up içecekleri

Juicing nedir ve ne işe yarar?

Juicing aslında gıda takviyesi almak gibidir. 20 dakika içinde tüm besinler vücudunda dolaşmaya başlar. Juicing
emilimi %99 larda iken en iyi sindirim sistemine sahip bir insanın katı yemekteki oranı bunun yarısına ulaşmamaktadır. Ayrıca juicing sırasında katı yemeği sindirmek için harcanan enerjiye de gerek kalmaz.
Domatesi pişirmenin içindeki likopen antioksidanın etkisini 5 kat artırtığı bilinir, ama domatesi blenderdan geçirmek de aslında aynı etkiyi sağlar.

juice up protein

Meyve ve sebze suları gerçek bir su kaynağı!

Meyve ve sebzeler içerdikleri vitaminler, enzimler, mineraller harici aslında çok önemli başka bir şey de sağlarlar: Su kaynağı! Bilindiği üzere insanoğlu açlığa dayanır ama susuzluğa dayanamaz. İnsan vücudunun %65’i sudan oluşmaktadır. Hatta bazı organlarda bu oran çok daha fazladır. Örneğin beyinde bu oran %80’lere çıkar. Suyun hayatımızdaki önemi bu kadar ortadayken, birçoğumuz hala yeterli miktarda su tüketmiyoruz. Meyve ve sebze suları, suyun yanı sıra içerdikleri vitaminler ve mineraller açısından da bizim için çok önemliler. Greyfurt, portakal, limon gibi narenciye ürünler C Vitamini bakımından çok zengin iken, havuç suyu bize beta karoten formunda A vitamini sağlar. Yeşil suların çoğunluğu E Vitamini içerir. Meyve ve sebze suları ihtiyacımız olan demir, bakır, potasyum, sodyum, iyot, magnezyum ve benzeri temel mineralleri de bize sunar ve aslına bakarsanız bu şekilde alınan mineraller sindirim esnasında en rahat asimile edilenlerdir.juice upMeyve/sebze suyu sindirilemeyen lifleri elimine ettiği için juicing olarak alınan besinler meyveyi/sebzeyi bütün yiyerek alınandan fazladır. Örnek vermek gerekirse; bir havuç yediğimizde lifler sebebi ile beta karotenin sadece %1’ini alırken çiğ havuç suyunu içtiğimizde bunun nerdeyse %100’ünü alabiliriz.

Ayrıca; yemeği pişirdiğiniz zaman, bu ister et ister sebze ister meyve olsun, 114 derece üzerindeki ısılarda tüm enzimler yok olur. Meyve ve sebzenin suyunu sıktığınızda ise herhangi bir ısıl işlem uygulanmadığı için enzimler hala yaşayabilir.

Son dönemlerde hızla artan juicing akımına Juice Up hızlı ve etkili bir giriş yapmış gibi görünüyor. Birbirinden farklı tatlarıyla her an sağlığı hedefleyen Juice Up‘ın sizler için deneyimlediğimiz yepyeni ürünü aktif karbonlu Aktif Fit ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!