İstanbul’un müziğini sen yarat

Müzikseverlerin, İstanbullu müzisyenlerin kayıtlarını dilediği gibi birleştirerek kendi müziğini yaratabileceği interaktif proje Mix the City İstanbul başladı.

mix the city
Mix the City İstanbul

British Council’ın Birleşik Krallık’ın önde gelen yaratıcı ajansı Flying Object, dijital prodüksiyon şirketi Roll Studio ve Youtube’daki çalışmalarıyla tanınan deneysel müzik ve video sanatçısı Kutiman’la bir araya gelerek tasarladığı interaktif müzik projesi Mix the City, şimdi de İstanbul’u konu alıyor. Şehri müzisyenleriyle yeniden tanımlamayı hedefleyen proje kapsamında İstanbullu 13 müzisyen, kentin sesini yansıtan çalışmaları ile www.mixthecity.com/istanbul  web adresinde bir araya geldi. Kutiman’ın, İstanbul’un en ikonik noktalarında kaydettiği çalışmalarda deften kemençeye, duduktan tanbura pek çok yerel enstrüman kullanılıyor.

Peki Mix the City nedir?

www.mixthecity.com/istanbul, müzikseverlerin web sitesi üzerinden farklı entstrüman kayıtlarını dinleyebileceği ve değişik aranjmanlar yapılabileceği interaktif bir ortam. Siteyi ziyaret edenler, müzisyenlerin kayıtlarını dilediği gibi birleştirerek kendi müzik seçkilerini tasarlayacak ve herkesle paylaşabilecekler.

Web sitesinde aynı zamanda projenin bir uygulama örneği olarak da izlenebilecek olan, projenin müzik direktörü Kutiman tarafından hazırlanan İstanbul klibi de yer alıyor.

British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra Aysun, Mix the City İstanbul’la ilgili olarak yaptığı açıklamada “Çok kimlikli bir dünya kenti olan İstanbul’u müzisyenlerin gözünden anlatan bu dijital platformu hayata geçirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Mix the City İstanbul ile müzikseverler sanatçıların eşsiz yorumlarını kendi yaratıcılıkları ile şekillendirerek İstanbul kliplerini yapabilecekler.” dedi.

Esra Aysun ayrıca projenin ilk ayağı Mix the City Tel Aviv’in şimdiye kadar 190 ülkeden 500 bin kişiye ulaştığını hatırlatarak, dijital platformların mekandan bağımsız olarak insanları bir duyguda bir araya getirdiğinin altını çizdi ve Mix the City İstanbul’un da uluslararası bir ilgi görmesini beklediklerini belirtti.

Şehrin müziği  16 Mart 2016 itibariyle www.mixthecity.com/istanbul adresinde tüm müzikseverlerin erişimine açıldı. British Council, müzik tutkunu kullanıcıları, bu dijital platform üzerinden İstanbul’un müziğini yaratmaya davet ediyor.

Projede Kutiman’a Türkiye’den eşlik eden sanatçıların listesi:

Mete Çiftçi – Santur

Ali Somay – Klavye

Alican Tezer – Davul

Berna Efeoğlu & Ülkü Akgün – Def

Can Aydemir – Bas Gitar

Cenk Erdoğan – Yaylı Tanbur

Cüneyt Sepetçi – Klarnet

Çimen Yalçın – Vokal

Derya Türkan – İstanbul Kemençesi

Görkem Şen – Yaybahar

Ertan Tekin – Duduk

Gencer Savaş – Perküsyon

Murat Ertel – Elektrik Saz

 

Kutiman Hakkında Kısa Bilgi:

Projeye hayat veren Kutiman (Ophir Kutiel, 1982 d.) yenilikçi, ilham veren projeler üreten, müziği video ve kültürlerle harmanlamış bir deneysel müzik ve video sanatçısıdır. Çalışmaları “internet için bir ufuk” ve “müziğin geleceği” olarak tarif edilmektedir.  Online müzik projeleri arasında kendi ismiyle çıkış yaptığı albümü (2007), Thru-You (2009) ve Thru You Too (2014) bulunmaktadır. Thru-You TIME dergisinin “2009 yılının En İyi 50 İnovasyonu” arasında yer almıştır. Kendisini Youtube kanalı  ve Thru You Too internet sitesinden ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!