Işıldamak için arınma, yani ‘aura detoks’ nedir ve nasıl yapılır?

Hiç dikkat ettiniz mi, bazı insanların farklı bir ışıltısı vardır. Pürüzsüz ve canlı görünen bir ten, pırıl pırıl ve derin bakan gözler, kalpten ve sıcacık bir gülüş, güçlü ve pozitif sözcükler, sakinleştiren bir ses tonu, güven veren bir denge… UCLA profesörlerinden Dr. Valeri Hunt’ın 30 yıl boyunca aura ve çakra sistemi üzerinde yaptığı bilimsel deneylere ek olarak 1960’larda Rus bilim insanı Dr. Kirlian bu ışıltının (aura – elektomanyetik alan (EM)) resmini tüm bedenin etrafında çekebilecek bir fotoğraf makinesini icat etti.

2000’lerde ise tüm bu klasik bilimsel yaklaşımlara, kuantum psikoloji ve fiziğini de katarak Inneractive Enterprises firması auranızın resmini çekebileceğiniz Aura Video Station isimli bir biofeedback araç geliştirdi. Bu ve benzeri araçlar ile UCLA ve Kuzey Kaliforniya üniversitelerinde insanların ışıltısının rengi ve karakteristik özellikleri üzerine felsefik ve bilimsel çalışmalar halen yapılıyor.

Aura Video Station aracı dünyanın birçok ülkesinde başta İngiltere, Çin ve Japonya’ da kullanılıyor. En son bilimsel çalışma 2013 yılında Tokyo Üniversitesi’nde yapıldı ve aura ışımalarının belirli hastalıkları işaret ettiğini tespit etti.

Işıldamak için arınma, yani 'aura detoks' nedir ve nasıl yapılır?
Güçlü aura’ya sahip olanlar gün içinde zihinlerini dinginleştirmek için en az 20 dakika meditasyon yapıyorlar.

İşin zihinsel kısmına fazla girmeyeceğim, günümüzde tüm bilgiye internet üzerinden ulaşmak mümkün. Önemli olan bu bilgiyi içselleştirmek ve günlük yaşamımızın içinde uygulayabilmek. Yapılan çalışmalar sonucunda güçlü aura’ya, ışıltıya sahip olanların şu özellikleri gösterdiklerini tespit edildi:

• Fiziksel

Sebze ağırlıklı beslenirken kalsiyum, magnezyum, çinko mineralleri ve B12 vitamini alıyorlar. Kırmızı et ve balık ürünlerini az, tavuğu ise neredeyse hiç tüketmiyorlar. Günlük en az iki litre su içiyor, gazlı ve şekerli içecek tüketmiyorlar. Tam tahıl dışında işlenmiş gıda yemiyorlar. Günlük en az 30 dakika fiziksel hareket ediyorlar.

• Zihinsel

Pozitif ve yapıcı düşünce süreçlerine sahipler. Ben merkezli çıkarımlar yerine daha bütünsel ve evrensel düşünebiliyorlar. Gün içinde zihinlerini dinginleştirmek için en az 20 dakika meditasyon yapıyorlar.

• Duygusal

Her yeni güne başlamadan önce duygu skalasında yüksek titreşimli dediğimiz duyguları (minnet, sevgi, mutluluk) güne davet edip, haftanın belli bir günü de tüm hafta boyunca olan her şeyi, kendileri de dahil herkesi affediyorlar.

• Ruhsal

Dini olmasa da ruhsal bir öğretiyi, bilinç sistemini düzenli takip ediyorlar. Yoga, çakra dengelemeleri gibi beden ve renkleri kullanarak farklı terapilere eğilimliler.

Aura, nur dairesi ya da bedensel hale günümüz Doğu mistiklerinin ve Batı bilimcilerin keşfettiği yeni bir enerji alanı değil. M.Ö. 3000 yıllarında doğan Hinduizm‘in eski lahitlerinde kişinin bilinç ve duygu yapısına göre dışarıya yansıttığı enerji alanı, frekanslardan bahsediliyor. Renk de bir frekans olduğu için yedi farklı bilinç düzeyi olduğu ve bunları yansıtan gökkuşağındaki yedi renk anlatılıyor.

M.Ö. 2000 yılında İbrahim Peygamber’in doğumu ile başlayan mistik yaklaşımlar ve tek tanrılı dinlerde de aura ve etrafa yansıyan ışıltıdan bahsediliyor. O döneme ait figürlerde de yükselmiş kişilerin başlarının üstünde haleler resmedilmiş. Işık ve aydınlanma üzerine kurulu mistik yaklaşım Kabala’ya göre aura, gezegensel cennetlere bağlı olan astral beden ile ilintili ve yansıması renk, şekil, koku, gibi araçlar ile betimlenebiliyor.

Işıldamak için arınma, yani 'aura detoks' nedir ve nasıl yapılır?
Şifa; dengeli bir sistemde bulunur, denge her anlamda bozulduğu an hastalık gelir.

Tevrat, kelime anlamı olarak “ışık, ışıldama, aydınlanma” demek yani ruhsal ışığını yayma. İbranice Tevrat “orah” diye telaffuz ediliyor, İngilizce kelime aura’ya hem fonetik hem de anlam açısından benzerliği tesadüf olmasa gerek.

Milat yani Hz. İsa’nın doğumu ve ardından gelen İncil’de de “ışıldayan bedenler”den, “yaradanın üzerlerine ışık indirmesi”nden bahseder. (Ecclesiastes 8:1, Daniel 12:3 v.b.)

Milattan sonra 570 Hz. Muhahammed’in doğumu ve ardından gelen Kuran-ı Kerim ve mistik yaklaşım sufizmde de Fatır, Bakara, Hac ve Muhammed surelerinde aura ve çakralardan bahsediliyor.

Tek tanrılı dinler öncesi, sırası ve sonrasında da 1922’de tamamlayıcı tıp öncülerinden Mikao Usui’nin Reiki olarak isimlendirdiği Evrensel Şifa Enerji Sitemi ve yoga ile yaşamımızın birçok yerinde aura ile karşılaşır olduk.

Bu kadar tarihsel bilgiden sonra peki ama öğrendiklerimizle ne yapacağız? Hem özel hem de iş yaşamımızda bu bilgileri kullanıp nasıl o beğendiğimiz pırıl pırıl ışıldayan, enerjisi yüksek, mutlu insanlardan olacağız?

Cevabı aslında basit; arınarak. Yani aura (fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal) detoks ile bütünsel dengeyi bularak. Şifa; dengeli bir sistemde bulunur, denge her anlamda bozulduğu an hastalık gelir. Hastalık her daim bizi yatağa yatırmaz, fark edilmeyen hafif depresyon da dengesiz bir yapının yansımasıdır. Büyülü sayı 21 gün ile tekrar yüksek benliğinize ulaşıp, şifalanıp, öz ışığınızı yansıtabilirsiniz:

• Fiziksel

21 günlük hafif sağlıklı beslenme programına girin. Bunun 10 gününde sıvı beslenme kurallarını izleyin, sebze suyu detoksu yapın.  Bu 21 gün boyunca yürüyüş yapın, denize girin, yoga yapın, masaj yaptırın. Her aura rengi ve çakraya özel kokular bulunur, aromaterapiyi kullanın.

• Zihinsel

21 gün boyunca kendinizle bir anlaşma yapın. Her sabah uyanır uyanmaz minnet duyduğunuz üç şeyi sayın ve sevdiğiniz insanları gözünüzün önüne getirin. Gün içinde her 20 dakikada bir durup zihinsel olarak içinizdeki gücü ve sevgiyi yansıtan cümleler kurun. “Ben yüce gücüm. Ben sevgiyim. Her an yaşamımda dengeli kararlar veririm. İhtiyacım olan her şey bana sunulur. Seviyor ve seviliyorum” cümleleri size ilham verebilir.

• Duygusal

21 gün boyunca başınıza ne gelirse gelsin reaktif davranmayacağınıza dair bir anlaşma yapın. Öfke, kuruntu, yargı, kontrol, acı, kıskançlık, karamsarlık, hüzün reaktif duygulardır. Bunlar yerine her ne olursa olsun merhamet ve sevgiyi seçmek için telefonunuza alarm kurun.

• Ruhsal

Haftada bir ruhunuza bağlanma yolunu uygulayın. Ruhsal yaklaşım, mistik öğretiler, ateistseniz doğa yürüyüşleri ya da sizi içinizdeki o güce bağlayan şey neyse onu seçin. Bunu üç hafta aksatmadan yapın.

Tüm bu süreçler size farkındalık sağlayacaktır, bunlarla ilgili not alın. “Yok Yeliz deniyorum, deniyorum ama olmuyor, başlıyorum ama devam edemiyorum, bu konu ile ilgili bir çok yazı okudum, bilgi edindim ama uygulamada sıkıntı yaşıyorum” derseniz bana yazın. Öz ışıltınızı yeniden kazanmanız için ağustos ayında grup olarak yapacağımız 21 Günlük Aura Detoks programının detaylarını anlatayım.

[email protected] / [email protected]

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam