Yaz mevsiminde bedenini ve zihnini yenilemek isteyenler için etkili detoks önerileri

Vücudumuza aldığımız tüm gıdalar, zihnen, ruhen ve bedenen nasıl olduğumuzun en büyük belirleyicilerindendir. Enerjinizi düzenlemek, zihninizi yenilemek ve kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissetmenin en kolay ve kısa süreli yolu, yediklerinize dikkat ederek vücudunuzdaki toksinlerden arınmak. Biraz sonra okuyacağınız detoks önerileri çok yoğun olmamakla birlikte, vücudunuzun yenilenmesine ve değişimi hissetmenize yardımcı olabilecek türden. Detoksun ana temasını vücuda zarar veren ve toksik oluşumuna neden olan maddeleri, alerjenleri ve koruyucuları vücuttan uzak tutmak oluşturuyor.

En az 1 hafta boyunca uyguladıktan sonra, vücudunuzdaki hissedilebilir değişimi fark edeceksiniz;

Kaçınmanız gereken yiyecekler
Detoks süresince aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalardan, abur cuburlardan ve kızartmalardan uzak durmanız gerekiyor.

Gluten, süt ürünleri, soya, kafein, alkol ve fabrikasyon üretilmiş her çeşit etten uzak durun. Bu yiyeceklerden detoks sırasında uzak durmanız gerektiği, zararlı gıdalar oldukları anlamına gelmiyor. Ancak bu gıdaları mümkün olabildiğince kaçınmanız, vücudunuzun çok daha çabuk temizlenmesini sağlayacak. Detoks süresince aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalardan, abur cuburlardan ve kızartmalardan uzak durmanız gerektiğini söylememize gerek yok sanıyoruz.

Peki ne yiyeceğim?

Kaçınmanız gereken besin gruplarından bahsettikten sonra ‘’Yiyebileceğimiz bir şey bırakmadınız, aç mı kalacağız?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bunun tek sebebi uzun süredir hep aynı gıdalarla besleniyor olmanız ve diğer seçenekleri aklınıza getirememeniz. Balık, işlem görmemiş ve yeşil otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen beyaz ve kırmızı tüm etler, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve yukarıdaki maddede yer alan besin öğelerini içermeyen her şeyi tüketebilirsiniz. Önemli olan yiyemediklerinize değil, yiyebileceklerinize odaklanmak.

Bol sıvı tüketimi
Detoks sırasında normal su tüketiminizi iki katına çıkarın ve bulunduğunuz ortama hatırlatıcı notlar yazın.

Vücuttaki toksiklerden arınmanın en bilinen ve en etkili yöntemi, sıvı tüketerek bu maddeleri vücuttan dışarı atmaktır. Detoks sırasında normal su tüketiminizi iki katına çıkarın ve bulunduğunuz ortama hatırlatıcı notlar yazın. Kola, yapay meyve suları ve kafein içeren içeceklerden uzak durun. Su içmekten sıkıldığınızda, bitki çaylarını alternatif olarak kullanabilirsiniz.

SISELER_YESILCAYGünlük sıvı tüketiminizi destek olarak Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çaylarını tercih edebilirsiniz. Tamamen içeriğindeki bitki ve meyvelerden gelen rengi  ve lezzetiyle gerçek bir demleme sürecinden geçerek şişelenen ürünler; herhangi bir renklendirici, koruyucu ve katkı maddesi içermiyor.

Doğadan Yeşil Çay Nane – Limonlu Soğuk Bitki ve Meyve Çayı ile yeşil çayın antioksidan desteği, geleneksel nane ve limonun ferahlatıcı ve tazeleyici lezzeti ile buluşuyor.

Detoksunuz süresince sıvı alımınızı kolaylaştıran soğuk bitki ve meyve çayları ile serinlemeniz de çok doğal.

Detoks sihirli bir diyet değildir

Detoks hakkında doğru bilinen byanlışlardan biri, yıllarca vücudunuza aldığınız tüm toksiklerin bir haftada ortadan kalkacağına inanmaktır. Detoks bir diyet programı değildir ve tıpkı sadece diyet yaparak zayıflayamayacağınız gibi, sadece 1 haftalık bir detoksla yılların birikmiş toksinini bir anda vücudunuzdan atabilmeniz de mümkün değildir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!