İş yerindeki stresi azaltmanın yolları nelerdir?

İş yerinizdeyken stres altıda olduğunuzu hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Biz çok araştırma insanların çoğunun çalışırken stresli olduğunu ortaya koyuyor. Gelecekte sağlığınızı etkileyebilecek bu stres ile bir şekilde başa çıkmanız gerekebilir. Araştırmacılara göre, iş yerinde stres altında olmak pasif içicilik kadar sağlığı kötü yönde etkileyebilecek bir etken olabilir.

İş yerindeki stresi azaltmanın yolları nelerdir?
Birçok çalışan, kendisini iş yerindeyken stres altında hissediyor

2013 yılında Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada işten kaynaklanan stres sebepleri sıralanıp, bunların gündelik hayat üzerindeki etkileri saptanmaya çalışıldı. Araştırmacılar; çalışma geçmişi, çalışma saatleri, iş hayatıyla normal hayat arasındaki çatışmalar, günlük çalışması istenen işler, sağlık sigortasına erişim gibi değişkenleri sıralıyorlar.

Neticede, çalışma koşulları ve strese sebep olan şeyler, insanların hayatlarında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu strese sebep olan şeyler, ölüm oranlarının yüzde elli artmasına sebep oluyor.

Peki, bu stresten nasıl kurtulabilirsiniz? Uplifers olarak iş yerindeki stresten kurtulmanız için bazı yöntemleri sizler için derledik.

Derin nefes alın

Klişe bir söz gibi gelebilir ancak derin bir nefes aldığınızda ne kadar rahatladığınızı kendiniz görebilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı öğeleri en aza indirin

Eğer kısa sürede bitirmeniz gereken bir iş varsa, proaktif bir şekilde duruma el koyun ve projede geriye düşmeyin. Mesela, kapıyı kapatabilir, telefonun fişini çekebilir ve e-mail bildirimlerinizi kapatabilirsiniz. Sadece yarım saat bile konsantre olsanız, bitirmeniz gereken işte ciddi bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Hayır demeyi öğrenin

İş yerindeki stresi azaltmanın yolları nelerdir?
Çalışma hayatının en büyük sorunlarından birisi, çok fazla iş yükü altına girmek olabilir

Hayır demek her zaman geçerli olmayabilir ancak gerekli olduğu zamanlar hayır demeyi bilmeniz gerekiyor. Birden fazla iş yükünün altına girmek sadece strese sebep olmaz yanı zamanda işlerinizi aksatmanıza da sebep olabilir. Elinizdeki işi bitirdikten sonra, yeni bir işe başlamak her zaman sizin için daha iyi olacaktır.

Molalarınızı programınıza ekleyin

Sabahtan akşama kadar projeden projeye koşup, sonra da dinç kalmayı bekleyemezsiniz. Bunun yerine kendinize belli çalışma aralıkları belirleyin. Mesela bir buçuk saatlik çalışma periyotları belirleyin ve bu sürenin sonunda 5 dakikalık aralar verin. Bu aralarda streching yapabilir, kısa bir ofis içi yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Masanıza döndüğünüzde çok daha verimli olacağınıza hiç kuşku yok.

Kontrolünüz dışında olan konulara yoğunlaşmaktan vazgeçin

İş yerindeyken sadece kontrol edebileceğiniz konulara kafa yorun. Sizin etki edemeyeceğiniz meseleler hakkında düşünmeyi bırakın. Mesela iş arkadaşınızın karakteri, hareketleri sizi etki alanınız dışında kalır, dolayısıyla bu konu hakkında çok fazla düşünmeyin. Bunun yerine sorunlara nasıl tepki vereceğinizi gözden geçirebilirsiniz.

Uykunuzu tam alın

İş yerinde yaşadığınız stres, gece tam uyuyamamanıza sebep olur. Az uyku da daha fazla stres yaşamınızı sağlar. Bu döngünün bu şekilde sürüp gitmesini istemiyorsanız buna müdahale edin ve gece erkenden yatağa girin. Yatarken iş düşünmemeye çalışın.

Kaynak:
Mnn

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?

Stres hayatınızı olumlu yönde etkileyebilir mi?

Yüksek performansta fark’An’da ol, stresini yönet!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!