İnsanları düşünmekten alıkoyan 3 ana neden

Mantıksal düşünme insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir.

Her ne kadar hepimiz bu özelliğe sahip olsak da, insanları birçoğu büyürken katlanılması zor bir şeye maruz kaldıkları için koşullanırlar ve bu durum tam kapasiteyle düşünmekten korkmalarına yol açar. Bunların birçok nedeni olsa da esas olarak tam kapasiteyle düşünmekten korkmayı 3 ana nedende toplamak mümkün.

İşte insanların düşünmekten korkmalarının 3 ana nedeni:

1. Düşünme değişimi getirir

düşünen adam
Düşünme, hayatımızı olumlu yönde değiştirir.

Düşünme; yaşayışınızı yeniden değerlendirmenize, kendinizi farklı perspektiften görmenize ve yüzleştiğiniz zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olur. Kısacası, akılcı bir şekilde kullanıldığında hayatınızı olumlu yönde değiştirir.

Her ne kadar değişim spiritüel gelişiminizin önemli bir parçası olsa da, birçok insan bundan korkmakta ve geçmişine veya kendisini tanımladığı egosuna sıkı sıkıya bağlı kalmaktadır. Bu yüzden herhangi bir değişimi önlemek amacı ile düşünmemeyi tercih ederler ve onlara sadece acı getirmesine karşın egolarına tutunarak gitmesine izin vermezler.

Hayatınızda değişim için yer açmazsanız, bu durum yalnızca gelişiminizin durmasına neden olur.  Risk almayarak ve düşünmenin sonucu olarak karşınıza çıkan zorlukları kabul ederek kendinizi görünüşte güvenli ve emin hissetseniz de, her zaman kendinize daha iyi bir yaşam sağlayamadığınızdan dolayı ve egonuza bağlı kaldığınız için oluşan varoluşsal korku nedeniyle yüreğinizin derinliklerinde pişmanlık yaşayacaksınız.

Düşünme şüpheyi getirir

Hep cehalet erdemdirdir derler ya, aslında bu bir bakıma doğrudur. Daha çok önemsemediğinizde, daha az düşünme ihtiyacı hissediyorsunuz ve bu yüzden de değişmek ve kendi en iyi versiyonunuza ulaşmak konusunda daha az stres yaşıyorsunuz.

Birçok insan cahil kalmayı tercih ediyor ve düşünmenin kendi hayatını mahvedeceğinden korkuyor. Oysa düşündüğünüz zaman hayatınızdaki birçok şeyin aslında bize dayatıldığını fark ediyorsunuz ve sorgulamaya başlıyorsunuz.

Düşünme, duygusal olarak zor zamanlarda hayatınızda var olan problemler konusunda farkındalık yaşamanıza ve çözüm bulmak konusunda kendinizi teşvik etmenize yardımcı olur. Bu yüzden birçok insan problemleriyle yüzleşmekten korkmakta ve problemlerinden kurtulmak yolunda geçmesi gereken sancılı sürece girmek yerine kendisini düşünmekten alıkoyarak cehaleti bilgiye ve bilinçli yaşama tercih etmektedir.

İlgili yazı: Düşünme eylemiyle ilgili çok az kişinin bildiği 15 gerçek

3. Düşünme sorumluluğu getirir

çalışan kadın
Özgürlük ve sorumluluk el ele ilerlerler.

Özgürlük ve sorumluluk her zaman el ele giderler; fakat günümüzde insanlar sorumluluk almaktan kaçıyorlar ve böylece özgürlüğü sahiplenmiyorlar.

Genç yaşlardan itibaren birçok insan sorumluluğu başkalarının omuzlarına yıkmayı öğreniyor, kendilerini eleştirmeden hep başkalarını suçluyorlar; çünkü kendini eleştirmek sorumluluğu kabul etmektir ve bu bazen ağır bir yük olabilir.

Sorumluluktan kaçmanın en iyi yolu nedir?

Elbette düşünmemek ve başkalarının sizin yerinize düşünmesini sağlamaktır. Böylelikle yorulmanıza ve stres yaşamanıza gerek kalmaz, başkaları zor işleri sizin yerinize yapar.

Yine de gerçekte, hiçbir değişim kendinizi değiştirmeniz gibi olamaz. Bu değişim de kendinizi düşünmenizle, hayatınızla ilgili sorumluluk almanızla ve daha iyi bir hayat için bilinçli adımlar atmanızla oluşacaktır.

Kaynak:

theunboundedspirit.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!